Улуру-Ката-Тьюта (національний парк)

Національний парк Улуру-Ката Тьюта (англ. Uluru-Kata Tjuta National Park) — національний парк в Австралії. З 1987 року в списку Світової спадщини ЮНЕСКО.

Улуру-Ката-Тьюта
Uluṟu-Kata Tjuṯa National Parkﺁ [1]
Світова спадщина
Улуру-Ката-Тьюта
25°19′19″ пд. ш. 130°59′08″ сх. д.
Країна Австралія
Тип Mixed
Критерії v, vi, vii, ix
Об'єкт  447
Зареєстровано: 1987 (11 сесія)
Внесено зміни 1994

 Улуру-Ката-Тьюта у Вікісховищі
Ката Тьюта

Географія

Національний парк Улуру-Ката Тьюта знаходиться в Північній території, за 1431 кілометр на південь від міста Дарвін і за 440 кілометрів на південний захід від Аліс-Спрингс. Парк займає площу в 1 326 км². Частинами парку є знамениті скелі Улуру, а також Ката-Тьюта (Маунт Ольга), що знаходиться західніше від Улуру за 40 кілометрів.

Середня температура в літні місяці в парку становить 45 °C, середня зимова температура −5 °C. У рік тут у середньому випадає 307,7 мм опадів.

Територію парку населяють аборигени анангу, багато з яких в наш час[коли?] працюють провідниками і екскурсоводами туристичних груп.

Історія

Перші європейці відвідали ці місця в 1870 році. У 1872 були складені карти регіону Улуру-Ката Тьюта. На рубежі XIXXX століть тут почали селитися європейські фермери, що призвело до численних сутичок між ними та аборигенами. У 1920 році на частині території нинішнього національного парку була створена резервація для аборигенів. Туристи почали відвідувати територію навколо Улуру-Ката Тьюта починаючи з 1936 року. У 1976 році Австралія передала права на територію парку народам, які жили на його території (аборигенам), які потім «здали в оренду» парк австралійському уряду терміном на 99 років. У 1987 році національний парк Улуру-Ката Тьюта був включений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. У 1995 парк отримав Золоту медаль Пікассо — вищу нагороду ЮНЕСКО «за збереження природи і культури аборигенів анангу».

Поведінка туристів на території національного парку суворо регламентована. За порушення передбачені дуже великі грошові штрафи.

Флора

Природний ландшафт парку пустеля. Тварини і рослини, що мешкають у ній, створюють єдиний біологічний цикл. Деякі з цих рослин і тварин аборигени використовують як засоби традиційної медицини або їжу.

Рослинний світ Улуру-Ката Тьюта представлений практично всіма видами, що трапляються в Центральній Австралії. Деякі з цих рослин вкрай рідкісні і поширені лише на території національного парку. З дерев тут ростуть різні види евкаліптів, акації, гревіллея. Час цвітіння рослин настає взимку і після дощів.

Геологія

Згідно з дослідженнями геологів, на місці нинішнього національного парку Улуру-Ката Тьюта приблизно 500 мільйонів років тому знаходилося море. Протягом сотень тисяч років на його дні створювалися відкладення з піску і гальки, що перетворилися з часом у пісковик. Відповідно до новітніх здобутків, Улуру не є окремою височиною, а частиною гірського хребта, що лежить в наш час[коли?] під поверхнею землі і виходить назовні лише у Улуру і Ката Тьюта. Обидві ці височини з'єднані між собою під землею в єдину геологічну формацію.

Червоне забарвлення скель спричинене мінералом гематит (оксид заліза), що входить до складу гірської породи.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.