Уральський федеральний університет

Ура́льський федера́льний університе́т і́мені пе́ршого Президе́нта Росі́ї Б. М. Є́льцина — виш в Єкатеринбурзі, створений на базі Уральського державного технічного університету — УПІ імені першого Президента Росії Б. М. Єльцина і Уральського державного університету імені А. М. Горького за указом Президента РФ Д. А. Медведєва № 1172 від 21 жовтня 2009 р.[3]

Уральський федеральний університет імені першого Президента Росії Б.М. Єльцина

(УрФУ)
Росія, Єкатеринбург
Назва латиною Universitas Uralensis
Тип державний
Країна  Росія[1]
Розташування ЄкатеринбургЄкатеринбург
Засновано 2009
Акредитація IV  рівня
Засновник Рада народних комісарів
Президент Станіслав Степанович Набойченко
Ректор Кокшаров Віктор Анатолійович
Студентів 57000
Співробітників 5640 осіб
Докторів 650
Приналежність міністерство науки та вищої освіти РФd[2]
Членство у Association of Sino-Russian Technical Universitiesd
Випускники [[:]]
Адреса Єкатеринбург, вул. Миру, 19,
Сайт urfu.ru
Нагороди
 Уральський федеральний університет у Вікісховищі

Уральський федеральний університет — найбільший ВНЗ Уралу, провідний науково-освітній центр регіону і один з найбільших вишів Російської Федерації. У ньому навчаються бл. 57000 студентів, в тому числі бл. 32000 студентів очної форми навчання (за цим показником УрФУ зіставимо тільки з МДУ і ЮФУ). Навчальний процес забезпечують близько 3500 викладачів, серед них понад 650 докторів наук і бл. 2100 кандидатів наук, понад 30 членів державних академій. Навчання здійснюється за 64 напрямами бакалаврату, 26 напрямами магістратури, 126 спеціальностями аспірантури та 42 спеціальностями докторантури. В університеті діють 30 дисертаційних рад[4].

Ректор — кандидат історичних наук Віктор Анатолійович Кокшаров, до цього виконував обов'язки голови уряду Свердловської області.

Президент університету — доктор технічних наук, професор, член-кореспондент РАН Станіслав Степанович Набойченко, колишній ректор УГТУ-УПІ.

Історія створення

Головна будівля УГТУ-УПІ

Перший університет був заснований в місті Єкатеринбурзі декретом РНК РРФСР від 19 жовтня 1920 року. Спочатку в нього входили інститути: гірський, політехнічний, медичний, сільськогосподарський, педагогічний, суспільних наук, а також робочий факультет. Через брак викладачів у 1922 році поділ на інститути було ліквідовано, у складі університету залишилося 3 факультети: хіміко-металургійний (включав у себе також хімічна та інженерно-лісове відділення), гірський і медичний. У 1924 р. медичний факультет був переданий Пермському державному університету, а Уралуніверсітет, який складався з решти 2 факультетів, був перейменований в Уральський політехнічний інститут, в якому в 1925 році був організований також лісопромисловий факультет.

У наступні роки в інституті були створені (або відновлені) факультети: геологорозвідувальний, рудничний, лісопромисловий, механічний. У 1929 році створено будівельний факультет, а хіміко-металургійний розділений на хімічний та металургійний факультети. У 1930 році в ході реформи вищої освіти (Постанова ЦВК СРСР і РНК СРСР від 23 липня 1930 р. «Про реорганізацію вузів, технікумів і робітфаків») УПІ був розділений на 10 інститутів (втузів).

Головна будівля УрГУ ім. А. М. Горького

У 1931 році як самостійний виш був відновлений Свердловський державний університет (в 1936 році йому було присвоєно ім'я А. М. Горького, який брав активну участь в організації Уралуніверсітета в 1920 році). 22 червня 1934 на базі 7 з 10 втузів був відтворений УПІ, тоді ж він став називатися Уральським індустріальним інститутом (УІІ) (в 1934 році інституту присвоєно ім'я С. М. Кірова).

Таким чином, починаючи з середини 1930-х років у Свердловську існувало два незалежних великих ВНЗ. У 1945 році Свердловський державний університет був перейменований в Уральський державний університет імені А. М. Горького. У свою чергу, в 1948 році Уральський індустріальний університет був знову перейменований в Уральський політехнічний інститут (УПІ). 24 грудня 1992 УПІ перетворений в Уральський державний технічний університет (УГТУ) (наказ Міністерства науки, вищої школи і технічної політики РФ від 24.12.92 р № 1133). 23 квітня 2008 Уральському державному технічному університету присвоєно ім'я його випускника Бориса Єльцина.

Наглядова рада

Відповідно до Федерального закону від 03.11.2006 № 174-ФЗ «Про автономних установах», при УрФУ створена наглядова рада у складі:

  • Білецький А. С., генеральний директор ВАТ "Корпорація" Урал промисловий - Урал полярний », кандидат економічних наук;
  • Козіцин А. А., генеральний директор ТОВ «УГМК-Холдинг», доктор економічних наук;
  • Міклушевський В. В., ректор Далекосхідного федерального університету, доктор технічних наук;
  • Мішарін А. С., колишній губернатор Свердловської області (2009-2012), доктор технічних наук, кандидат економічних наук;
  • Островський В. В., керівник територіального управління Федерального агентства з управління державним майном в Свердловській області;
  • Пумпянський Д. А., президент Свердловського обласного Союзу промисловців і підприємців, доктор економічних наук, кандидат технічних наук;
  • Россель Е. Е., член Ради Федерації Федеральних Зборів РФ, доктор економічних наук, кандидат технічних наук;
  • Чарушин В. Н., голова Президії УрВ РАН, доктор хімічних наук, академік РАН;
  • Чернецький А. М., член Ради Федерації Федеральних Зборів Російської Федерації, кандидат економічних наук;
  • Юмашева Т. Б., директор благодійного Фонду першого Президента Росії Б. М. Єльцина;
  • Язєв В. А., депутат Державної Думи Федеральних Зборів РФ, доктор економічних наук.

Структура університету

Інститути та факультети

  • Вища школа економіки та менеджменту
  • Інститут військово-технічної освіти та безпеки
  • Інститут гуманітарних наук і мистецтв
  • Інститут природних наук
  • Інститут матеріалознавства та металургії
  • Інститут математики та комп'ютерних наук
  • Інститут радіоелектроніки та інформаційних технологій - РТФ
  • Інститут соціальних та політичних наук
  • Інститут державного управління та підприємництва
  • Інститут фізичної культури, спорту та молодіжної політики
  • Інститут фундаментальної освіти
  • Механіко-машинобудівний інститут
  • Будівельний інститут
  • Уральський енергетичний інститут
  • Фізико-технологічний інститут
  • Хіміко-технологічний інститут
  • Інститут додаткової освіти та професійної перепідготовки
  • Інститут освітніх інформаційних технологій
  • Факультет підвищення кваліфікації викладачів та професійної перепідготовки
  • Факультет прискореного навчання

Установи середнього повної загальної освіти

  • Спеціалізований навчально-науковий центр УрФУ (СУНЦ УрГУ)
  • Ліцей № 130 (Ліцей УГТУ-УПІ)

Філії та представництва

  • Нижньотагільський технологічний інститут
  • Політехнічний інститут в м. Каменськ-Уральський

Також УрФУ має філії в наступних містах: Алапаевск, Верхня Салда, Ирбит, Краснотурьинск, Красноуральск, Невьянск, Новоуральськ, Ноябрьск, Первоуральск, Сєров, Среднеуральскій, Чусовій.

Представництва розташовані в містах: Артемівський, Азбест, Богданович, Верхня Пишма, верхотуру, Івдель, Каракол, Качканар, Кировград, Костанай, Красноуфимськ, Кушва, Лісовий, Лисьва, Мідногорськ, Новокузнецьк, Озерськ, Польовськой, Ревда, Сухий Лог, Сухумі, Сисерть.

Наукові дослідження

В УрФУ працюють висококваліфіковані колективи вчених, серед них понад 650 докторів наук та близько 2100 кандидатів наук, 30 членів державних академій. Науково-дослідна робота ведеться, крім кафедр, у двох науково-дослідних інститутах: інститут фізики і прикладної математики та інститут російської культури. У складі університету: астрономічна обсерваторія, ботанічний сад, біостанція, кілька десятків галузевих та вишівсько-академічних лабораторій, а також дві зональні бібліотеки, загальний бібліотечний фонд яких становить близько 3200000 одиниць зберігання.

Фундаментальні та прикладні дослідження ведуться по найважливіших напрямках науки і техніки. Урфу - учасник п'яти Федеральних цільових програм (ФЦП) зокрема «Розвиток інфраструктури наноіндустрії Російської федерації на 2008—2012 роки», «Дослідження і розробки за пріоритетними напрямами розвитку науково-технологічного комплексу Росії на 2007-2012 роки», «Наукові та науково- педагогічні кадри інноваційної Росії "на 2009-2013 рр.. та ін Наукові дослідження проводяться за рахунок коштів державного бюджету, виділених на виконання фундаментальних і пошукових досліджень з найважливіших напрямках науки і техніки, державних і відомчих науково-технічних програм, конкурсів грантів, за рахунок коштів галузевих міністерств, відомств, об'єднань, а також підприємств і організацій - на договірній основі.

Основні напрями наукових досліджень, результати яких отримали широке визнання:

  • Фізика та астрономія: фізика конденсованого стану речовини; фізика магнітних матеріалів; оптика і лазерна фізика; радіофізика, електроніка, акустика; квантова теорія твердого тіла; спектроскопія активованих кристалів; фундаментальні дослідження властивостей речовин і матеріалів в екстремальних умовах; фізика низькотемпературної і неідеальної плазми і її застосування в енергетиці та екологічно чистих технологіях; теоретична і експериментальна теплофізика, фізична газокінетіка і фізика поверхні; фізико-хімічна механіка гетерогенних і багатофазних середовищ; зоряна астрономія.
  • Енергетика: розробка наукових основ енергетичної політики та механізмів її реалізації в умовах ринкової економіки; фундаментальні проблеми створення безпечної та екологічно чистої енергетики (включаючи ядерну і термоядерну енергетику), нетрадиційні процеси перетворення енергії; фундаментальні проблеми енергозбереження та ефективного використання палива.
  • Металургія: розробка ресурсозберігаючих та екологічно безпечних процесів комплексної переробки рудної сировини та її відходів; створення нових металевих матеріалів із заданими властивостями.
  • Зв'язок: інтегровані інформаційно-телекомунікаційні мережі і системи; математична теорія розпізнавання образів.
  • Математика і механіка: теорія управління та диференціальних ігор; теорія алгебраїчних систем і її застосування до комп'ютерних систем; теорія функцій і операторів; фундаментальні проблеми побудови систем автоматичного проектування, математичні методи дослідження нелінійних керуючих систем і процесів; математичне моделювання в медицині.
  • Хімія і матеріалознавство: теорія хімічного зв'язку; кінетика і механізми хімічних реакцій; хімія твердого тіла; хімія радіоактивних елементів; фізико-хімія полімерів; розвиток методів спрямованого синтезу складних органічних молекул з метою отримання фізіологічно активних речовин з виборчим дією; розвиток фундаментальних основ каталізу та створення високоефективних і селективних гетерогенних, гомогенних і ферментативних каталізаторів і каталітичних систем; створення хімічних джерел струму; створення конструкційної кераміки та силікатних матеріалів з достатньою пластичністю, в тому числі на основі оксидів, нітридів, карбідів, оксікарбонітрідов.
  • Біологія: популяційна і еволюційна екологія; екологія тварин; екологічне прогнозування та експертиза; фізіологія рослин і вивчення проблем фотосинтезу; промислова ботаніка; орнітологія.
  • Філософія і соціологія: історія філософії; філософська антропологія, теорія пізнання; естетика; соціальна філософія; соціологія особистості.
  • Історія та етнографія: джерелознавство, археологія та соціальна історія Візантії; уральська та сибірська археологія та етнографія; сибірська і уральська археографія; соціальна історія Уралу і Сибіру; теорія та історія міжнародних відносин.
  • Філологія: ономастика, діалектна лексикологія і лексикографія; лексична семантика; лінгвокультурології та стилістика; фольклористика; література Уралу і Сибіру; російська класична і сучасна література; літературна стилістика, теорія та історія журналістики.
  • Економіка: регіональна економіка; конкуренція та інституційні аспекти економічного зростання; закордонні інвестиції і міжнародний трансферт технології; корпоративне управління; економічна історія та історія економічної думки; математичні методи економіки.

УрФУ здійснює підготовку наукових кадрів вищої кваліфікації в рамках післявишівської освіти через стажерства, очну та заочну аспірантуру, соіскательства і докторантуру за більш ніж 100 спеціальностями ВАК. В Урфу діють 30 дисертаційних рад з фізико-математичним, хімічним, технічним, економічним, політичним, соціологічним, філософським, психологічним, філологічним, історичним наукам, з культурології та мистецтвознавства


Примітки

  1. Directory of Open Access Journals — 2003.
  2. Указ Президента РФ от 21.10.2009 № 1172 «О создании федеральных университетов в Северо-Западном, Приволжском, Уральском и Дальневосточном федеральных округах» // Официальный сайт Президента РФ Архівовано 12 грудня 2009 у Wayback Machine.. — 25.11.2009.
  3. Концепция создания Уральского федерального университета // Сайт Центра классического образования УрФУ.
  1. Створений на території окупованого Криму
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.