Уранозавр

Уранозавр (Ouranosaurus nigeriensis) птахотазовий динозавр з групи орнітопод (Ornithopoda), що існував у ранній крейді (125 млн років тому).

?
Уранозавр
Час існування: Ранній крейдяний період, 125 млн років

Художнє зображення уранозавра
Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Надряд: Динозаври (Dinosauria)
Ряд: Птахотазові (Ornithischia)
Підряд: Цераподи (Cerapoda)
Орнітоподи (Ornithopoda)
Styracosterna
Hadrosauriformes
Родина: Iguanodontidae
Рід: Уранозавр (Ouranosaurus)
Taquet, 1976
Вид: O. nigeriensis
Ouranosaurus nigeriensis
Taquet, 1976
Посилання
Вікісховище: Category: Ouranosaurus
Fossilworks: 38751

Опис

Більшість кісток уранозавра була знайдена в африканській республіці Нігер, де за довгі роки вітер здув товстий шар піску, під яким лежали кістки цього динозавра. Африканські уранозаври були однією з ізольованих груп. Від інших ігуанодонтид їх відрізняло своєрідне «вітрило», що розташовувалось на спині й тягнулось вздовж усього хребта. Уранозаври пересувалися на задніх лапах. Їхні передні кінцівки були досить довгими і закінчувалися кігтями, схожими на копито. За необхідності тварина могла пересуватися і відпочивати, спираючись на чотири кінцівки. Подовжений череп звужувався вперед до кінця рила. Великі зуби і потужні щелепні м'язи призначалися для пережовування грубої рослинної їжі.

Вітрило

Вирости хребців на спині уранозавра утворили характерне вітрило уздовж хребта. За життя воно було покрите шкірою і діяло, мабуть, як регулятор температури тіла аналогічно спинним пластинам стегозавра (Stegosaurus). Коли тварина замерзала, у вітрилі накопичувалася кров, проходячи крізь кровоносні судини шкіри, вона нагрівалася і, повертаючись назад, підвищувала температуру тіла. При перегріванні кров, навпаки, віддавала надлишкове тепло. Деякі динозаври, наприклад теропод спинозавр (Spinosaurus) і завропод реббахізавр (Rebbachisaurus) мали таке ж саме вітрило на спині для регулювання температури тіла.

Скелет

Реконструкція скелету уранозавра

Для групи французьких науковців, очолюваної доктором Філіпом Таке, нескладно було усвідомити, наскільки скелет динозавра, знайденого в Сахарі 1966 року, схожий на скелет ігуанодона. З першого погляду було видно, що уранозавр, як ігуанодон, — великий сильний ящер; на пальцях його верхніх кінцівок теж були шипи, які він міг використовувати для самозахисту. У обох видів динозаврів були міцні задні ноги, трипалі ступні та потужні передні кінцівки, які динозавр міг використовувати для відпочинку і навіть для пересування. Однак науковці помітили і певні відмінності. Найочевидніша з них — наявність довгих виростів уздовж хребта уранозавра.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.