Фата
Фата́ (від тур. futa, fota — «фартух», що через арабське посередництво сходить до дав.-інд. पट, пата — «тканина»)[1] — легке, звичайно довге, покривало з тюлю, серпанку, шовку або мережива як весільний головний убір нареченої[2].
Назва
У західних областях фату називають вельо́н[3][4][5] (від пол. welon — «вуаль», «серпанок»; від італ. velo).
У староросійській мові XV—XVI ст. словом фата називали шматок тканини, покривало взагалі[6]. У «Домострої» фатою називається скатерка[7]. У Російській імперії фата — велика хустка, покривало жінок, саме в цьому значенні це слово згадується в Тлумачному словнику В. І. Даля[8]. На початку XX ст. фата виходить з ужитку як повсякденний одяг і стає виключно елементом шлюбного вбрання.
Традиції
В українському традиційному весільному обряді роль фати виконував вінок[джерело?]. Фата в українській шлюбній обрядності є відносно недавнім запозиченням (на думку Г. Г. Стельмащук, цей атрибут прийшов із Західної Європи і почав використовуватися українськими нареченими разом із вінком, починаючи з 40-х років ХХ ст.)[9].
Цікаво, що існувало схоже слово фа́тьол, яке також вживалося в значенні «фата»[10], але ця схожість випадкова: як вважається, воно походить від угор. fátyol, щодо якого припускається латинська (через грецьке чи румунське посередництво) чи питомо угорська етимологія[1].
У багатьох народів існує традиція знімати нареченій фату після весілля. Оскільки наречена стає заміжньою жінкою і не повинна самостійно знімати фату, то її знімає свекруха чи молодий.
Примітки
- Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 6 : У — Я / укл.: Г. П. Півторак та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2012. — Т. 6 : У — Я. — 568 с. — ISBN 978-966-00-0197-8.
- Фата // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
- Толковый украинский словарь. — 2014.
- Андрій Бігуняк, Олександр Гойсак. Лемківський Словничок. — 2007.
- Пиртей П.С. Словник Лемківскої Говірки. — 2001.
- Фата // Малый энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 4 т. — СПб., 1907—1909. (рос.)
- Домострой 49. Мужу з женою советовати, как ключнику приказати о столовом обиходе о поварне и о хлебне
- Фата // Толковый словарь живого великорусского языка / авт.-сост. В. И. Даль. — 2-е изд. — СПб. : Типография М. О. Вольфа, 1880—1882. (рос.)
- Стельмащук Г. Українські народні головні убори: монографія / Г. Стельмащук. — Л. : Апріорі, 2013. — 276 с.
- Фатьол // Словарь української мови : у 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.