Фейсал ібн Туркі

Фейсал ібн Туркі (араб. فيصل بن تركي بن عبد الله آل سعود; нар. 1788 2 грудня 1865) — 3-й емір Неджду в 18341837 і 18431865 роках. Відомий також як Фейсал I.

Фейсал ібн Туркі
араб. فيصل بن تركي بن عبد الله آل سعود
Народився 1788
Аравійський півострів
Помер 2 грудня 1865(1865-12-02)
Ер-Ріяд, Саудівська Аравія
Країна  Саудівська Аравія
Діяльність політик
Знання мов арабська
Військове звання головнокомандувач
Конфесія іслам
Рід Саудіти
Батько Туркі ібн Абдуллах
Родичі Al Jawhara bint Musaed Al Jiluwid
Діти Abdul Rahman bin Faisal, Abdullah bin Faisal, Q18277340? і Saud bin Faisal bin Turki

Життєпис

Молоді роки

Походив з династії Саудитів. Син Туркі ібн Абдуллаха. Народився 1788 року. Після поразки Дірійського емірату, падіння його столиці Ед-Дірії у 1818 році потрапив у полон, був відвезений до Єгипту. У 1827 році він утік з полону і повернувся до Неджда, дена той час його батько став еміром нової держави. Брав участь у військових кампаніях проти Другого Халідського емірату й султанату Маскат.

1834 року очолив військо, яке рушило до Ель-Хасу, куди вдерся Халіфах, шейх Бахрейна. Але в цей час до нього дійшла звістка про вбивство батька. Фейсал поспішив до Хуфуфа, де до нього приєдналося багато прихильників. Ті визнали його імамом і вирішили негайно рухатися на Ер-Ріяд. У ніч проти 28 травня той увійшов до столиці. Мішарі з 150 прихильників отаборився у фортеці. У них було достатньо продовольства, і вони могли б триматися довго, але хтось із оточення еміра виявився зрадником і впустив Фейсала у фортецю. Мішарі був схоплений і страчений. Фенйсал став новим володарем Неджду.

Перше панування

Він склав присягу вірності від жителів Ер-Ріяда і запросив до столиці каді всіх провінцій, відпустивши їх за місяць із багатими подарунками. Потім Фейсал розіслав у всі оази заклики до вірності ісламу. В Ер-Ріяд з'явилися бедуїнські вожді і теж присягнули еміру. У провінції, які відмовилися визнавати його верховенство, Фейсал відправив війська.

Невдовзі повалив Саліха Аль-Алі, еміра Джебель-Шаммари, поставивши там на трон свого друга Абдаллаха Аль-Рашида.

Разом з тим відкинув пропозицію єгипетського володаря Мухаммеда Алі доєднатися до походуна Асір. 1836 року з Каїра виступило військо під командуванням Ісмаїл-бея, який повинен був повалити Фейсала. Останній поспішив пообіцяти Мухаммеду Алі 5 тис. верблюдів для війни в Асірі, але було запізно. Фейсал спробував зупинити єгиптян у Ер-Расси, але марно. Тому відступив до Ер-Ріяду, але там не зміг організувати оборону, втікши до Хуфуфа, де отрмиав допомогу від шейхів аль-Хораеф з племен бану-тамім. 1837 року Ісмаїл-бейзайняв Ер-Ріяд, депоставив на трон емірату Халіда ібн Сауда.

Проте Фейсалу вдалося укласти з Ісмаїл-беєм угоду, за якою емірат Неджд поділявся на 2 частини. При цьому Східна Аравія, Ель-Бураймі і частина Південного Неджда залишилася під контролем Фейсала. Але у жовтні 1838 року супротивник отрмиав підкріплення з Єгипту на чолі із Хуршид-пашою. У грудні єгиптяни захопили фортецю Ділам, деполонили Фейсала, якого було відправлено до Каїру.

Боротьба за владу

1843 року Фейсал втік з полону і повернувся в Аравію. Припускають, що йому допоміг Аббас-паша, онук Мухаммеда Алі, який планував створити противагу Османській імперії на Близькому Сході в умовах виконання угоди 1841 року, за якою Мухаммед Алі втратив Сирію і Палестину. На той час єгипетські війська вже покинули Неджд, й у країні панувала анархія. Фейсал отрмиав допомогу від Абдаллаха, еміра Джебель-Шаммара.

На бік Фейсала почали переходити бедуїнські племена. Він запропонував Абдуллаху ібн Тунаяну, що правив в Ер-Ріяді, добровільно зректися престолу в обмін на спокійне життя в Неджді, збереження майна і гідне грошове утримання. Навіть розуміючи безнадійність свого становища, Абдаллах відповів відмовою і отаборився в цитаделі Ер-Ріяда. Мешканці столиці перейшли на бік Фейсала. Влітку 1843 він узяв місто. Абдаллах був схоплений і невдовзі помер у в'язниці.

Друге панування

Спочатку спрямував зусилля на наведенні порядку та зміцненню влади всередині емірату. Фейсал реформував армію. Відтепер у разі потреби кожне місто виставляло строго певну кількість воїнів та тварин. Загін кожного міста або племені був самостійною бойовою одиницею і мав власний прапор. Після закінчення військових дій між вояками ділилася здобич, після чого військо розпускалося. Армія складалася з піхоти та кавалерії (на верблюдах і, рідше, на конях). Також було кілька гармат.

Провів фінансову та податкову реформи. Тепер закят сплачувався в розрахунку: 5 %-10 % з селян, 2,5 %-5 % — з бедуїнів і купців. Значною статтею доходу був податок з прочан, які прямували через Неджд до Мекки. Податки сплачувалися, як правило, натурою. Грошовий одиницею був ріал, використовувалися також талери Марії-Терезії. Менш використовувалися монети інших єврпоейських держав, османські, перські монети.

1845 ркоу знову захопив оазу Бураймі. 1846 року Фейсал приборкав плем'я аджманів. Значних зусиль доклав для приборкання самостійності емірів регіон Ель-Касим, які регулярно повставали. Водночас 1846 ркоупроти нього виступив Мухаммад ібн Абдул Муїн, шаріф Мекки. Побоюючись втручання османських військ, Фейсал ухилявся від відкритого зіткнення та передав у подарунок шарифу 10 тис. ріалів. У 1848 і 1851 роках намагавсядомогтися від британців визнання своєї влади над Бахрейном і Договірним Оманом, але марно. У 1850 році змусив підкоритися племена в Катарі і Ель-Хасі. При цьому мав дружні відносини з шейхами Кувейту і Асіру.

Потім почав поступово розширювати володіння. Між Фейсалом та Мухаммад ібн Халіфахом, шейхом Бахрейну, поновилася війна за володіння Ель-Хасою. Бахрейнці блокували порти Неджду, але після того, як плем'я бану-халід перейшло на бік еміра, той завдав ворогові поразки. Наслідком стало визнання 1851 року Мухаммедом ібн Халіфахом зверхності Фейсала та згоди платити щорічну данину у розмірі 4 тисячі талерів.

У середині 1850-х років в Ер-Ріяді створив своєрідний трибунал з «22 ревнителів», що найжорстокішим чином карали порушників релігійних приписів. 1853 року довелосяпридушувати повстання в оазі Бураймі. 1854 року вимушен був придушувати нове повстання в Ель-Касимі. 1858 року османські війська зайняли Хіджаз і Мекку, що викликало занепокоєння Фейсала. Він ще раз наголосив, що є васалом Османської імперії.

1856 року шейх Бахрейну знову повстав. Фейсал за допомогою представників бічної гілки бахрейнської династії Аль-Халіфа став готуватися для вторгнення на Бахрейн. Для цього зміцнив узбережжяй створив флот. Але на захист Бахрейну стала Велика Британія. Натомість домігся відновлення виплати данини, включаючи борги за минулі роки, і посадив у Даммі суперника Мухаммеда ібн Халіфаха.

1860 року аджмани підняли потужне повстання. Натомість Фейсал довелося оголошив проти них джихад. 27 березня 1861 року завдав супротивникові поразки, знищивши багатьох з аджманів. Того ж року Мухаммед ібн халіфах, шейх Бахрейну, уклав угоду щодо встановлення британського протекторату. В результаті данина з Бахрейну пересталася сплачуватися, лише за землі на півострові Катар. Британці змусили Фейсала прибрати із Даммама супротивників головної гілки бахрейнської династії.

Напочатку 1860-х років надав синам в управління низку областей: спадкоємець трону Абдаллах отрмиав центральну частину Неджду, Сауд і Мухаммед правили на півдні та півночі відповідно. Цим було закладено основи подальшої кризи держави. Помер емір Фейсал у 1865 році. Йому спадкував син Абдуллах.

Джерела

  • Donald Hawley (1970). The Trucial States. Allen & Unwin. ISBN 9780049530058.
  • M. J. Crawford (1982). Civil War, Foreign Intervention, and the Question of Political Legitimacy: A Nineteenth-Century Saudi Qadi's Dilemma. International Journal of Middle East Studies. 14 (3): 232
  • Jacob Goldberg (1986). The Foreign Policy of Saudi Arabia. The Formative Years. Harvard University Press.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.