Фельдхеррнхалле

Фельдгеррнгалле (нім. Feldherrnhalle — «Зал баварських полководців») лоджія в південній частині площі Одеонсплац в мюнхенському районі Максфорштадт. Розміщена в пішоходній зоні столиці Баварії.

Фельдхеррнхалле

Історія

Вид на Фельдгеррнгалле та Театинеркирхе (зправа)

Споруда була зведена в 1841–1844 роках архітектором Фрідріхом фон Гертнером на замовлення короля Баварії Людвіга I. Зразком для неї стала флорентійська Лоджія Ланчі. Ця споруда повинна була стати початкової у проектованні вулиці Людвігштрасе, що мала навести порядок у запутаній схемі мюнхенських магістралей. Фельдгеррнгалле повинна була оформити гармонійний перехід від старого центру міста до нової вулиці. Споруда символізувала перемоги баварських військ. Вся воєнна історія Баварії знайшла своє відображення в скульптурних образах графа Тіллі і князя Вреде, відлитих Людвигом фон Шванталером з гарматної бронзи.

Пивний путч 1923 року

В неділю 9 листопада 1923 року Адольф Гітлер разом зі своїми соратниками висунувся з пивного залу Бюргербройкеллер до Фельдгеррнгалле, де відбулися сутички з баварською поліцією. Саме тут марш путчистів був зупинений.

Після приходу до владу нацистів в 1933 році лоджія Фельдгеррнгалле стала центром уваги для нацистської пропаганди. На східній стіні була встановлена меморіальна дошка з іменами загиблих, біля котрої виставлено почесну варту СС. Кожен, хто проходив повз, повинен був віддати честь. Дошка була знята, коли місто зайняли американські війська в 1945 році.

Фельдгеррнгалле під час правління нацистів був кінцевою ціллю щорічних пам'ятних маршів від Бюргербройкеллер. Під час одного з таких маршів 9 листопада 1938 року швейцарець Моріс Баво намагався застрелити Гітлера.

Фельдгеррнгалле несла велике навантаження для націонал — соціалістів. Її і'мя було присвоєне декільком бойовим підрозділам вермахту.

Пам'ятники

  • бронзова статуя графа Тіллі роботи Фердинанда фон Міллера по ескізу Людвіга Шванталера;
  • бронзова статуя князя Вреде роботи Фердинанда фон Міллера по ескізу Людвіга Шванталера;
  • пам'ятник баварської армії (ескіз скульптора Фердинанда фон Міллера, 1892);
  • кам'яні леви біля парадних сходів (архітектор Вільгельм фон Рюманн, 1906).

Цікаві факти

  • Мюнхенці іронізують з приводу назви лоджії «Зал баварських полководців»: «перший — не баварець, а другий — не полководець».
  • З приводу пам'ятника баварської армії жартують, що там зображений справжній баварець: «Прапор віддам — жінку ніколи!»
  • Фельдхеррнхалле зображений на нагороді Орден крові.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.