Феодор-варяг і син його Іван

Феодор Варяг і син його Іоанн   християни, що стали першими відомими мучениками на Русі за віру[1]. День пам'яті відзначається 25 липня (12 липня за старим стилем).

Вбивство Феодора Варяга і сина його Івана. Радзивіловський літопис

Життєпис

Народжений в X столітті, Феодор тривалий час служив у Візантії, де прийняв святе Хрещення. Потім переїхав жити в місто Київ. У Феодора був син, який також як і він сповідував християнство. Він був одним з найкращих княжих дружинників. У старовинних рукописах зустрічаються наступні написання язичницького імені Феодора: Тур (скандинавське Тор) і Утор (скандинавське Оттар)

Вбивство

Згідно традиційної агіографії УПЦ, вони постраждали за Христа від язичників. Останні, підбурювані жерцями, вбили юнака Івана, який за жеребом повинен був бути принесений в жертву кумирам, і його батька Феодора, який протистояв натовпу і викривав марноту її кумирів. В повісті минулих років Нестор Літописець повідомляє про них наступне:

І сказали старці і бояри: "Кинемо жереб на хлопця і дівчину, на кого він упаде, того й заріжемо в жертву богам ". Був тоді варяг один, а двір його стояв там, де зараз церква святої Богородиці, яку побудував Володимир. Прийшов той варяг із Греків і сповідував християнську віру. І був у нього син, прекрасний особою і душею, на нього-то і жереб упав, по заздрості диявола. Бо не терпів його диявол, який має владу над усіма, а цей був йому наче терен у серці, і прагнув погубити його окаянний і нацькував людей. І послані до нього, прийшовши, сказали: «На сина твойого упав жереб, обрали його собі боги, так учинимо жертву богам». І сказав варяг: "Не боги це, а дерево: нині є, а завтра згниє; не їдять вони, не п'ють, не говорять, але зроблені руками з дерева. Бог же один, йому служать греки і поклоняються; сотворив він небо, і землю, і зорі, і місяць, і сонце, і людину і присвятив його жити на землі. А ці боги що зробили? Самі вони зроблені. Не дам сина свого бісам ". Пішовши, повідали про все людям. Ті ж, взявши зброю, пішли на нього і рознесли двір. Варяг же стояв на сінях із сином своїм. Сказали йому: «Дай сина свого, та принесемо його богам». Він же відповів: "Якщо вони боги є, то нехай пошлють одного з богів і візьмуть мого сина. А ви-то навіщо приносите їм жертви? ". І кликнули, і підсікли під ними сіни, і так їх убили. . І не відає ніхто, де їх поклали

Повість временних літ на сайті «Давньоруська література»

Точна дата загибелі варягів Феодора та Іоанна невідома. За основною версією[2], вони загинули 12 липня 978 року, на наступний день після початку першого періоду урочистості язичництва в Києві, пов'язаного з походом Володимира на Київ та його вокняженям 11 липня 978 року, що супроводжувався вознесінням подяки богам та вчиненням ритуальних вбивств. Його похід на Київ у тому році крім військово-політичних цілей переслідував також і релігійні завдання: то була спроба російсько-варязького язичництва придушити зачатки християнства в Києві. Вважається також, що це подія могла статися пізніше — влітку 983 року, в період повстання язичників по всьому слов'яно-німецькому світу.

Вважається[3][4] що події, пов'язані з кончиною Феодора та Іоанна в певній мірі вплинули на рішення Володимира стати християнином. Його потрясло те, що трапилося, а саме та мужність, з якою варяг Феодор наодинці протистояв натовпу розлючених киян, яке могло бути явлено лише при захисті праведної справи.

Археологічні дослідження

За припущенням деяких істориків, під час археологічних розкопок в 1908 році біля стін Десятинної церкви були виявлені залишки будинку варяга, що представляли собою зруйнований двоповерховий дерев'яний зруб розміром 5 , 5 на 5,5 метрів

Пам'ять

Десятинна церква в XIX столітті

Див. також

Примітки

  1. Романов Б. С. Роковые предсказания России. Москва, ЗАО «ОЛМА Медиа Групп», 2006, ст.132, стор=320
  2. Святые мученики Феодор Варяг и сын его Иоанн. ПРАВОСЛАВИЕ.RU. Архів оригіналу за 4 лютого 2012. Процитовано 7 вересня 2011.
  3. [cite web|url=http://www.mir-slovo.ru/text/11005.html%7CСвятой%5Bнедоступне+посилання+з+липня+2019%5D равноапостольный князь Владимир Мир. Человек. Слово. 2011-09-07}}
  4. П. В. История Русской Церкви Сергиев Посад, 2006, ст.9-10 стор.87

Література

  • Шахматов А. А. Как назывался первый русский святой мученик? // Известия АН, 1907. Т. 1. № 9.
  • Марков А. В. Как звали первых святых мучеников на Руси // Сборник харьковского историко-филологического общества. Харьков, 1909. Т. XVIII. C. 437.
  • Рожнецкий С. Как назывался первый русский святой мученик? // ИОРЯС. 1914 г. Пг., 1915. Т. XIX. Кн. 4. С. 95-97.
  • Колесов В. В. Сказание о варяге и сыне его Иоанне // Русская речь. 1981. № 5.
  • Poutsko B. G. Les martyrs varègues de Kiev (983) // Analecta bollandiana. 1983. T. 101. Fasc. 3/4. P. 374—375.
  • Турилов А. А. «Человек божий именем» (Об имени старшего варяга мученика) // Восточная Европа в древности и средневековье: язычество, христианство, церковь. Чтения памяти члена-корреспондента АН СССР В. Т. Пашуто. Москва, 20-22 февраля 1995 г. Тезисы докладов. М., 1995.
  • Шахматов А. А. Разыскания о древнейших русских летописных сводах // Шахматов А. А. разыскания о русских летописях. М., 2001. С. 26-27, 335—336.
  • Клосс Б. М. Житие Федора варяга и его сына // Письменные памятники истории Древней Руси. Летописи. Повести. Хождения. Поучения. Жития. Послания. Аннотированный каталог-справочник. Спб., 2003.
  • Пичхадзе А. А., Ромодановская В. А., Ромодановская Е. К. Жития княгини Ольги, варяжских мучеников и князя Владимира в составе Синайского палимпсеста (рнБ, Q.п. I.63) // Русская агиография. Исследования. Публикации. Полемика. Спб., 2005. С. 302—303.
  • Введенский А. М. Житие варягов-мучеников: летопись и пролог // Древняя русь. вопросы медиевистики. 2008. № 3 (33).
  • Введенский А. М. Житие варягов-мучеников (функционирование легенды в летописи и в прологе) // Древняя Русь Вопросы медиевистики. 2009. № 4 (38).
  • Лукин П. В. Сказание о варягах-мучениках в начальном летописании и Прологе: текстологический аспект // Древняя Русь Вопросы медиевистики. 2009. № 4 (38).

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.