Феофанія

Феофанія — селище /історична місцевість/ на південній околиці Голосіївського району Києва. Розташована між Голосієвом, Теремками, Пироговом і Хотовом.

Феофанія
Верхній ставок та Свято-Пантелеймонівський монастир
50°20′52″ пн. ш. 30°29′21″ сх. д.
Тип Парк
Статус Парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення
Відкрито 1972
Керівна установа ДУ «Інститут еволюційної екології НАН України»
Розташування Київ, вул. Академіка Лебедєва, 37
Феофанія
Феофанія (Київ)

 Феофанія у Вікісховищі

Найстаріша частина — вздовж вул. Академіка Лебедєва, довкола Свято-Пантелеймонівського собору.


Історія місцевості

Згадується у 1471 як Лазарівщина, що була володінням київського тіуна (розпорядника) Ходики. Версію про походження назви від імені ченця-пасічника Лазаря документально не підтверджено. Згодом — хутір Лазарівка. Одночасно у XVII–XVIII століттях згадується під назвою Шахравщина (Шархавщина). Наприкінці XVIII століття належала Софійському чоловічому монастирю. Сучасна назва, ймовірно, з 1803, коли тут оселився і заснував скит єпископ Феофан Шиянов (Феофанію було передано йому під дачу). З 60-х років XIX століття належала Михайлівському монастиреві. За адміністративно-територіальним устроєм хутір входив до Хотівської волості. З 1919 — приміський радгосп, після закінчення Другої світової війни — науковий і лікувальний осередок. Деякі з джерел в урочищі «Феофанія» вважаються цілющими.

У кінці 1940-х — на початку 1950-х років на території Феофанії група під керівництвом академіка С. О. Лебедєва працювала над створенням першого у континентальній Європі комп'ютера з програмою, що зберігається в пам'яті Малої електронної лічильної машини («МЕСМ»).

Сучасний розвиток

У 1972 році урочище «Феофанія» було проголошено парком-пам'яткою, з 1992 р. воно має статус парка-пам'ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення, підпорядкованого Державному заповідному господарству «Феофанія» Національної академії наук України.

| |


З 2003 р. виконувалася реконструкція зони відпочинку навколо ставків з облаштуванням каналізації, водопостачання, альтанок, фонтанів, прокладенням мощених доріжок, облицюванням берегів та ін. Організовано пункти громадського харчування та контрольно-пропускного пункту з автостоянкою. З 2006 р. статус - Садово-парковий комплекс НАН України "Феофанія".

| |

У районі Феофанії розташовано Свято-Пантелеймонівський жіночий монастир, Інститут теоретичної фізики ім. М. М. Боголюбова Національної академії наук України, Науковий центр екомоніторингу та біорізноманіття мегаполісу НАН України, Садово-парковий комплекс НАН України "Феофанія". До Феофанії безпосередньо примикає приміське село Хотів та Хотівське городище скіфських часів (датується 6-4 ст. до н.е.).

У Голосіївському лісі поблизу Феофанії — розташовані: Клінічна лікарня "Феофанія" Державного управління справами, Всеукраїнський центр радіохірургії, Національний експоцентр України, Інститут бджільництва ім. П. І. Прокоповича, Національний музей бджільництва України, Головна астрономічна обсерваторія НАН України Національної академії наук України, Національний музей народної архітектури та побуту України.

Див. також

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.