Феофіл (Печерський)

Архиєпи́скоп Фео́філ (? 26 жовтня 1484) архієпископ Великоновгородський і Псковський. Прославлений в лику як Фео́філ Печерський. Пам'ять здійснюється 26 жовтня і 8 листопада.

Святитель Феофіл (Печерський), архієпископ Новгородський
ікона біля раки з мощами(1840-і роки)
Народився невідомо
Помер 26.10.1484
Поховання Києво-Печерська лавра
У лику святитель
Головна святиня мощі в Дальніх печерах Києво-Печерської лаври
День пам'яті 26 жовтня і 8 листопада.

Життєпис

Після упокоєння святого Йони в 1471 році, 5 грудня був вибраний шляхом жеребкування на святительське місце в Новгород і Псков протодиякон і ризничий Отенської пустині, Феофіл.

Після того, як московський князь Іван III проголосив Новгород своєю вотчиною, Феофіл відмовився прийняти хіротонію (висвячення) у Москві. Незважаючи на розрив дипломатичних стосунків з Московським князівством прп. Феофіл не зважився взяти архієрейське висвячення у Києві.

1478 році святитель намарно переконував князя зняти осаду, але Іван ІІІ зайшов в Новгород.

19 січня 1480 р., через два роки після остаточної ліквідації незалежності Новгорода, архієпископ Феофіл був скинутий з кафедри, нібито за таємні зв'язки з Литвою і засланий у Москву до Чудова монастиря.

Про смерть свт. Феофіла існує кілька різних версій. За одною, він представився у Чудновому монастирі за іншою, «положен бысть в Великом Новеграде» у Софійському соборі. За останньою версією, наприкінці життя важко хворий свт. Феофіл, виконуючи давню обітницю поклонитися лаврським святим, повелів везти себе до Києва. Але він помер у дорозі коло Дніпра. Тіло владики в просмоленій колоді пустили по Дніпру, і воно пристало до берега біля стін Печерського монастиря. По тому архієпископ був похований у Дальніх печерах, де його мощі спочивають і зараз.

Відомості про духовні подвиги Феофіла не збереглися; його святість підтверджують посмертні чудеса від його мощей, зафіксовані в Києво-Печерській Лаврі.

В акафісті всім Печерським преподобним про нього сказано:

«Радуйся, святителю Феофіле, пастирю добрий, бо за паству свою ти готовий був життя віддати».

[1].

Мощі

Його нетлінні мощі зберігаються в Дальніх печерах, неподалік мощей Арсенія Працелюбного та недалеко від підземної церкви Благовіщення Пресвятої Богородиці.

Помер у віці 60–70 років. У прп. Феофіла, єпископа Новгородського (до речі, на час смерті він був найстаршим з-поміж досліджених), спостерігалася обмежена рухливість у кульшових (тазостегнових) суглобах. Мабуть, він вже не міг самостійно ходити. Ріст святителя був 172~176 см.[2]

Пам'ять

Пам’ять преподобного Феофіла вшановується 26 жовтня і 8 листопада.

Див. також

Примітки

  1. АКАФІСТ ДО ВСІХ ПРЕПОДОБНИХ КИЄВО-ПЕЧЕРСЬКИХ
  2. Дива печер лаврських / Колективна монографія. Відп. ред. В.М. Колпакова; упоряд. І.В. Жиленко. – К.: Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, 2011. – 205 с., іл.

Джерело

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.