Фотожаба
Фотожа́ба (рос. Фотожаба) також жа́ба — графічна карикатура, шарж; сленгова назва різновиду фотомонтажу, переробки зображення за допомогою растрового або векторного графічного редактора із застосуванням спецефектів комп'ютерного дизайну[1]. Рідше сленгове «жаба» використовується як вираз недовіри по відношення до змісту поста або коментаря, в тому числі не графічного, а текстового[1].
Походження поняття
Вираз «фотожаба» виник від спотворення назви популярного графічного редактора Adobe Photoshop (в транскрипції — фотошоп, фотожоп). При цьому натякається на величезні можливості комп'ютерної графіки для підробки зображень чи документів, тобто означає «це зображення (текст) — підробка, фальсифікація, неправда»[1]. Вважається що термін вперше використав 19 серпня 2004 року російський блогер usachev на сервісі LiveJournal[2]. Популярним явище стало з розвитком веб-блогів, де кожний користувач може коментувати чужі записи. В англомовному інтернет-середовищі це явище називають англ. photoshopping або англ. fotofuck[3].
Створення фотожаб
Зазвичай, фотожаба — це гумористичний або сатиричний колаж, виготовлений з будь-якої фотографії з метою розвинути сюжет, зробити його смішнішим (сленг. — лулз)[2]. Переважно створювані зображення носять карикатурний характер. Можуть виникати стихійно або цілеспрямовано. Стихійні фотожаби можуть базуватися на популярних фотографіях з новин, найчастіше вони засновані просто на кумедних випадкових фотографіях, іноді можуть носити ідеологічну забарвленість. Фотожаби можуть ставати основою інтернет-мемів.
Для створення фотожаб найчастіше використовується редактор Adobe Photoshop, хоча для цього може бути використаний будь-який інший графічний редактор — наприклад, Microsoft Paint, GIMP, Corel Photo-Paint, Paint.NET та інші.
Для створення фотожаби треба, перш за все, визначитись з задумом шаржу. Наступний крок — вибір оригінального зображення, яке буде «жабитись». На оригінальне зображення накладається персонаж фотожаби, вирізаний по контуру в фотошопі (або іншому графічному редакторі) та збережений в окремому шарі для полегшення процесу «зажабки» для решти учасников фотожаби. Нерідко фотожаба містить коментарі чи висловлювання, думки героя сюжету[2].
До жаб також відносять звукові жаби (приклад — Crazy Frog) і відеожаби (фільми з «гоблінським» перекладом)[2].
Photoshop tennis
В інтернет-блогах і на форумах, наприкінці 1990-х — початку 2000-х, «Фотожаба» стала своєрідною онлайновою грою (англ. Photoshop tennis, також Photochop contest, Fotofuck), яка полягає в послідовній зміні-жабленні зображення двома або декількома гравцями[4].
Фотожаби є звичайним вмістом на іміджбордах, де між учасниками відбувається своєрідне спілкування за допомогою розміщення картинок (зазвичай, не власного виробництва). Існують популярні інтернет-спільноти, присвячені фотожабам. В низці країн популярними стали щорічні чемпіонати з фотожаби, зокрема відкритий конкурс «Layer Tennis» в США[5], норвезький чемпіонат «Fotofikling»[6] та інші.
Найбільш вдалі фотожаби стають контентом розважальних і інформаційних сайтів.
Примітки
- Значення слова «фотожаба» Словник молодіжного сленгу (рос.)
- Мистецтво фотожаби Журнал «Хакер» № 01/07 (2007) (рос.)
- Geelan, David (2006). Undead Theories: Constructivism, Eclecticism And Research in Education. Sense Publisher. с. 146. ISBN 90-77874-31-3.
- Schreve, Jenn (27 вересня 2001). Anyone for Photoshop Tennis?. Wired News. Архів оригіналу за 9 лютого 2013. Процитовано 27 жовтня 2007.
- Coudal Partners' Layer Tennis (англ.)
- Norgesmesterskapet i fotofikling (норв.)
Див. також
Посилання
- Фотожаби на «Дурдомі»
- Тег фотожаб на espreso.tv Архівовано 3 травня 2015 у Wayback Machine.
- Тег фотожаб на Тиждень.ua
- Тег фотожаб на Цензор.нет