Фукусіма Масанорі

Фукусі́ма Масано́рі (яп. 福島正則, ふくしままさのり, МФА: [ɸu̥kuɕima masanoɾʲi]; 156126 серпня 1624) — японський військовий і політичний діяч, полководець періоду Адзуті-Момояма. Родом з провінції Оварі. Васал Тойотомі Хідейосі. Відзначився в битві при Сідзуґатаке (1583). Учасник корейських походів (15921598). В Секіґахарській битві (1600) приєднався до сил східної коаліції під проводом Токуґави Ієясу, за що отримав удільне володіння Хіросіма-хан. 1619 року був позбавлений своїх володінь через несанкційований ремонт Хіросімського замку.

Фукусіма Масанорі

Період Адзуті-Момояма
Народився 1561
Помер 26 серпня 1624
Дитяче ім'я Ітіма́цу[1]
Буддистське ім'я Ґецуо́ Сьо́їн[2]
Хан Хіросіма-хан
Сюзерен Тойотомі Хідейосі
Тойотомі Хідейорі
Токуґава Ієясу
Токуґава Хідетада

Біографія

Фукусіма Масанорі народився 1561 року в селі Футацудера повіту Кайто провінції Оварі[3], в родині сільських ремісників. Батько хлопця — Ітібей[4] був бондарем. Матір походила з селянського роду Кіносіта й була рідною тіткою Тойотомі Хідейосі[5].

Завдяки родинним зв'язкам Масанорі був узятий на самурайську службу. Початково він прислужував пажем своєму двоюрідному дядьку Тойотомі Хідейосі[5].

1578 року Масанорі відзначився в битві під час кампанії в провінції Харіма проти роду Мікі, за що був підвищений до гвардійця. Згодом він брав участь в переможних битвах при Ямадзакі 1582 року, Сідзуґатаке 1583 року та Комакі-Наґакуте 1584 року. За відвагу в передостанній битві Хідейосі нагородив небожа титулом одного з семи найкращих списників Сідзуґатаке та призначив командиром піхоти, з річним доходом у 5 тисяч коку.

1585 року, за клопотанням дядька, Масанорі отримав від Імператорського двору 5-й молодший чиновницький ранг та звання Саемон-но-дзьо[6] — лівого сотника Імператорської гвардії. Відтоді він став називати себе Фукусіма Саемон-даю Масанорі[5].

1587 року Масанорі взяв участь в поході Хідейосі на Кюсю й того ж року був нагороджений замком Юдзукі в провінції Ійо та прилеглими земельними володіннями, доходом 110 тисяч коку. Згодом він ставав господарем замків Кокуфу та Імабарі[5].

1590 року Масанорі керував військами провінції Ійо в Одаварскій кампанії проти роду Ходзьо, а 1592 року очолив один з експедиційних корпусів армії Хідейосі, що відправлялася на завоювання Кореї. 1595 року, за заслуги, його було переведено з провінції Ійо до провінції Оварі, де він отримав замок Кійосу з річним доходом у 240 тисяч коку[5].

1598 року, після смерті Хідейосі, Масанорі збилився із Токуґавою Ієясу. 1600 року він підтримав останнього в битві при Секіґахара, яка визначила політичний устрій Японії на майбутні 300 років. Ієясу нагородив Масанорі західнояпонськими провінціями Акі та Бінґо, доходом 490 тисяч коку, і призначив господарем Хіросімського замку. В нових володіннях він заклав основи удільного автономного Хіросіма-хану[5].

1619 року сьоґунат Токуґава конфіскував володіння Масанорі під приводом того, що він порушив японське законодавство і без дозволу уряду розпочав ремонт Хіросімського замку. Справжньою причиною конфіскації були родинні зв'язки полководця із родом Тойотомі, який вважався ворогом тогочасного державного ладу. Масанорі перевели з Хіросіми до східнояпонських провінцій Сінано й Етіґо, де виділили земельні володіння доходом 45 тисяч коку, та посадили під фактичний домашній арешт в містечку Такаї[7]. 1620 року, у зв'язку зі смертю сина Фукусіми Тадакацу, полководець повернув сьоґунату землі в Етіґо, доходом 25 тисяч коку[5].

Фукусіма Масанорі помер 26 серпня 1624 року в містечку Такаї, у віці 64-років. Його поховали в монастирі Мьосіндзі в Кіото. Мавзолей на честь покійного звели в монастирі Ґансьоїн в повіті Такаї[5].

Офіційна історіографія сьоґунату Токуґава тенденційно зображала Масанорі деспотичним і злим володарем, який планував заколот проти уряду. В академічній історіографії 20 століття образ цього полководця було переосмислено в позитивний бік, зважаючи на його здобутки в управлінні Хіросіма-ханом, ефективне налагодження економічного та культурного життя підконтрольних йому володінь[5].

Примітки

  1. яп. 市松, いちまつ.
  2. яп. 月翁正印, げつおうしょういん.
  3. Сучасне місто Ама префектури Айті
  4. яп. 市兵衛, いちべえ. Згодом змінив ім'я на самурайське Фукусіма Масанобу (яп. 福島正信, ふくしままさのぶ).
  5. Фукусіма Масанорі // Енциклопедія Ніппоніка: в 26 т. 2-е видання. — Токіо: Сьоґаккан, 1994—1997.
  6. яп. 左衛門尉, さえもんのじょう.
  7. Сучасне село Такаяма повіту Такаї префектури Наґано

Джерела та література

Фукусіма Масанорі // 『日本大百科全書』 [Енциклопедія Ніппоніка]. — 第2版. — 東京: 小学館, 1994—1997. — 全26冊. (яп.)

  • Рубель В. А. Японська цивілізація: традиційне суспільство і державність. К. : «Аквілон-Прес», 1997. — 256 с. — ISBN 966-7209-05-9.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.