Філіппа Фут

Філіппа Фут (англ. Philippa Ruth Foot, Лінкольншир, Англія 3 жовтня 2010 року, Оксфорд, Англія) — англійська філософиня, що працювала переважно в області етики. Найбільшу популярність і розвиток отримала розроблена нею проблема вагонетки.

Філіппа Фут
англ. Philippa Ruth Foot
Народження 3 жовтня 1920(1920-10-03)
Owston Ferry, Лінкольншир, Англія
Смерть 3 жовтня 2010(2010-10-03) (90 років)
Громадянство (підданство)  Велика Британія
Знання мов
  • англійська[1]
  • Ім'я при народженні англ. Philippa Ruth Bosanquet
    Діяльність
  • викладачка університету
  • Викладала Каліфорнійський університет в Лос-Анджелесі
    Член Американська академія мистецтв і наук
    Основні інтереси Етика, Філософія свідомості
    Значні ідеї Проблема вагонетки
    Alma mater Колледж Соммервілль в Оксфорді
    Зазнала впливу
  • Арістотель, Тома Аквінський, Томас Нагель і Людвіг Вітґенштайн
  • Історичний період Сучасна філософія
    Конфесія невірні
    Батько William Sidney Bence Bosanquetd[2][3]
    Мати Esther Clevelandd[3][2]
    Брати, сестри Marion Frances Bosanquetd
    У шлюбі з M. R. D. Footd[2]
    Нагороди

    Член Британської академіїd (1976)


    Біографія

    Мати — друга дочка 22-го і 24-го президента США Гровера Клівленда Естер Клівленд (1893—1980). Батько — капітан Британської армії Вільям Сідні Бенс Бозанкет (1893—1966).

    Виховувалася вдома в оточенні гувернанток, тому формальної освіти не отримала. З огляду на це завжди мала нарікання на правопис.

    Закінчила Сомервіль-коледж в Оксфорді (1942), з яким і пов'язала своє подальше життя. Була лише невелика перерва з 1942 року по 1947 рік, коли вона не була пов'язана з коледжем. Ця обставина пов'язана з її роботою економісткою на державній службі. У 1947 році запрошена в коледж на роботу викладачки філософії, де почала свою викладацьку та наукову діяльність і продовжувала до кінця життя.

    У 1960-х і 1970-х роках була запрошеною лекторкою в багатьох університетах США. Тривалий проміжок часу (1976—1991) поєднувала роботу в коледжі з професорською діяльністю в Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі.

    Всупереч поширеній думці Філіппа не була поміж засновників відомої благодійної організації Oxfam: вона приєдналася до неї через 6 років після її заснування.

    Померла в Мадриді в день свого 90-річного ювілею. Була атеїсткою.

    Філософія та етика

    Філософські погляди Філіппи Фут сформувалися на основі аристотелізму і томізму. Через свого колегу по філософії Елізабет Енском, яку вона і запросила як другу викладачку філософії в коледж Соммервілль, познайомилася з філософськими поглядами Людвіга Вітгенштейна.

    Гостро критикувала моральний суб'єктивізм та емотівізм.

    Апелюючи до вчення про подвійний ефект, розробила[4] розумовий експеримент, який отримав назву «Проблема вагонетки». Цей розумовий експеримент був покликаний чіткіше показати відмінності між наміром і передбаченням в моральному вчинку, що мають зв'язок з можливою загибеллю людини й / або людей. Проблема вагонетки в етичній дисципліні набула широкого поширення, породивши навіть спеціальний етичний розділ, спершу в жартівливій формі іменований неологізмом trolleyology (вагонеткологія).

    Наукові статті та книги

    • Philippa Foot, The Problem of Abortion and the Doctrine of the Double Effect in Virtues and Vices (Oxford: Basil Blackwell, 1978) (спочатку опублікована в Oxford Review, Number 5, 1967)
    • Virtues and Vices and Other Essays in Moral Philosophy. Berkeley: University of California Press; Oxford: Blackwell, 1978.
    • Natural Goodness. Oxford: Clarendon Press, 2001.
    • Moral Dilemmas: And Other Topics in Moral Philosophy, Oxford: Clarendon Press, 2002.
    • Warren Quinn, Morality and Action, ed. Philippa Foot (Introduction, ix-xii), Cambridge: Cambridge University Press, 1993.

    Примітки

    1. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
    2. Oxford Dictionary of National Biography / C. MatthewOxford: OUP, 2004.
    3. Lundy D. R. The Peerage
    4. Philippa Foot, The Problem of Abortion and the Doctrine of the Double Effect in Virtues and Vices (Oxford: Basil Blackwell, 1978) (впервые опубликовано в Oxford Review, Number 5, 1967.)

    Посилання

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.