Фінбош

Фінбош (афр. fynbos) — тип чагарникової рослинності, переважаючий на території Капської області ПАР, найбагатшого видами флористичного царства планети. Займає площу 46 000 км². Схожий, але менш різноманітний видами тип рослинності зустрічається в Середземномор'ї (де він називається маквіс), центральному Чилі (чилійський маторраль), південному сході і південному заході Австралії (Квонган), в американському штаті Каліфорнія (каліфорнійський чапараль), де як і в місцях зростання фінбоша переважає середземноморський клімат.

Фінбош
Гірський фінбош

Історія

Таку назву фінбошу дали перші голландські переселенці Капської колонії. Так вони назвали незвичайну для Нідерландів рослинність, переважаючу в районі Кейптауна . Мовою африкаанс слово «фінбош» означає «невеликий чагарник».

Географія

Як і сама Капська область, фінбош, що входить до її складу тягнеться в прибережній смузі шириною 100–200 км вздовж узбережжя Атлантичного і Індійського океанів від м. Кланвільям на заході до Порт-Елізабет на сході, займаючи 50% площі Капської області й маючи 80% видів її рослин. Видове різноманіття знижується в міру руху з заходу на схід області. Фінбош має до 9000 видів рослин, 6200 з яких — ендеміки, і є найрізноманітнішим біомом світу. Наприклад, тільки в районі Кейптауна і Столової гори зустрічається 2200 видів рослин, тобто більше, ніж у всій Великій Британії чи Голландії (1400 видів). Фінбош займає лише 6% території ПАР і 0,5% території Африки, але в ньому росте близько 20% африканських видів рослин.

Флора

Як і маквіс, фінбош складається переважно з вічнозелених твердолистих рослин, які холодостійкі взимку і жаростоійкі влітку. Домінують види з родин протейні, вересові, рестієві. Поширені гладіолуси, лілійні (у тому числі лахеналі). Є понад 1400 видів цибулинних рослин.

Біовідновлення

З точки зору людини, чагарники фінбошу надзвичайно пожежонебезпечні, проте вогонь для фінбоша — природне джерело оновлення рослинності і збагачення ґрунту мінералами, необхідними для проростання нового насіння. Останнім часом фінбош сильно страждає від впливу людини, у тому числі від акліматизованих видів типу сосни і акації. Для захисту фінбошу в багатьох місцях створено заповідники.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.