Халабуда

Халабу́да, халу́па[1][2], розм. хижа[3] — невелика убога житлова будівля, злиденна хата, примітивне житло людини або будова для тварин. Халабуда займає проміжне положення між простим укриттям і будинком. Будується з різного доступного матеріалу: гілок, стовбурів дерев або каменю. Може бути округлою або прямокутною в плані. Як правило, однокамерна.

Халабуда на полі біля села Махараштра, Індія, 2013 рік

Історія

Халабуда є подальшим розвитком способів захисту від негоди та диких звірів, таких як вітровий заслін або печера. Халабуди вперше з'являються в степових районах і відповідають аналогічним за призначенням будівлям: куреням, використовуваним в лісових районах, і землянкам, характерним для регіонів з холодним кліматом. У болотистій місцевості для розміщення хиж використовуються підняті над водою помости на палях або насипи.

Перші халабуди мали найбільш просту банеподібну форму і будувалися з гілок і чагарнику. У міру розвитку суспільства форма змінюється, переходячи до конічної, а потім і чотирикутної. Форма даху змінюється на двосхильну, що поступово наближає вигляд хатини до сучасного  будинку.

Види халабуд

  • Іглу — халабуда зі снігових блоків
  • Колиба — колодяна халабуда в Карпатах
  • Шале — традиційна швейцарська халабуда

Див. також

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.