Халдейські оракули

«Халдейські оракули» (7α των Χαλ8αίων λόγια) — збірник гекзаметрів (близько 350 рядків за сучасними виданнями, розділені на 190 фрагментів), написані в кінці 2 ст. н. е. грецькою мовою. Відображають неплатонічні уявлення про Божество і структуру універсуму, відмічені впливом східної теургії і магії. «Халдейські оракули», незважаючи на свою назву, не мають до історичних халдеїв ніякого відношення. Населення Римської імперії розуміло під «халдеями» представників вавилонського жрецтва, здатних через вчинення певного роду дій вступати в безпосереднє спілкування з Божеством.

Історія створення

Оракули дійшли до нас фрагментарно в складі неоплатонічних трактатів. Неоплатонічна традиція приписує їх якомусь Юліану Теургу. Візантійська середньовічна енциклопедія Суда також пише про Юліана Теурга, що жив при дворі імператора Марка Аврелія і про його батька філософа Юліана Халдея.[1] Історію створення «Халдейських оракулів» описує Михайло Пселл, який спирався на Прокла (Appendice в вид. Des Places): Юліан Халдей міг запитувати самого Платона і фіксувати як оракули платонівські вислови, які сходили з уст Юліана сина, якого він використовував як медіума. Сама поява цього тексту в кінці 2 століття свідчить про те, що язичники оцінили значення Священного Писання християн для побудови істинного вчення і таким чином забезпечили подальший платонізм «священним текстом».

Використання неоплатоніками

«Халдейські оракули», нарівні з оракулами «Сивіли», герметичними трактатами і творами гностиків, є характерним прикладом пізньоантичного релігійно-філософського синкретизму. Це одне з найвпливовіших творів подібного роду: його авторитет визнавали всі провідні неоплатоніки, за винятком засновника школи — Плотіна.

Починаючи з Ямвліха «Халдейські Оракули» стають одним з священних текстів шкільного платонізму в Сирійській, Пергамській і Афінської школах, читання якого поряд з орфічною теогонією завершувало курс платонівської філософії. Серед філософів, які перебували під впливом оракулів, були Порфирій, Ямвліх, Арнобій Афр, Синезій, Прокл, Михайло Пселл, Георгій Геміст Пліфон.

Вже в творі Порфирія «Про сходженні душі» цитуються «Халдейські оракули». Порфирій пояснює роль халдейської теургії для очищення нерозумної частини душі і сходження її догори до рівня зірок, вищу роль відводячи філософії, яка одна здатна повністю очистити обранні душі. Крім того, Порфирію належали «Коментар на [оракули] Юліана Халдея» в 4 книгах, «Тлумачення [халдейських] оракулів» . Завдяки Порфирію «Халдейські Оракули» знають латинські автори (Арнобій Афр, Лактанцій, Марій Вікторин, Августин) і Синезій. На відміну від Порфирія, Ямвліх і Прокл, за зауваженням Михайла Пселла, визнають перевагу «Халдейських Оракулів » перед методами традиційної грецької філософії. Ямвліху належть твір про «Халдейські Оракули». Прокл вивчав тексти Порфирія і Ямвліха, присвячені «Халдейським оракулам», і сам написав до них коментарі. Найважливіші положення оракулів виявляються прямим запозиченням з грецької філософії. За словами О.Ф. Лосєва, автора «Історії античної естетики», не платоніки навчалися у халдеїв, а халдеї у платоніків.[2] Як і в інших синкретичних вченнях, було зроблено крок до подолання розриву між філософською теорією та релігійної практикою, по справжньому життєздатне з'єднання яких згодом дало лише християнство.

Примітки

  1. Е.В. Афонасин. "Халдейские оракулы".
  2. А.Ф.Лосев Халдаизм и сибилизм. История античной эстетики, т.8

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.