Хауа-Фтеах

Хауа-Фтеах, Хауа-Фтеа, - печерна стоянка кам'яної доби на середземноморському узбережжі Киренаїки в Лівії.

Хауа-Фтеах
32°53′59″ пн. ш. 22°03′05″ сх. д.
Тип: печери
Країна:  Лівія
Регіон:
Хауа-Фтеах

Розкопки англійського археолога Ч.Мак-Бьорні в 1950-х рр. В печері здійнятий культурний шар товщиною 16 м. Виявлено 6 культурних горизонтів. Нижній горизонт - час останнього міжльодовикового періоду (80-65 тис. років тому), з верхньопалеолітичними знаряддями оріньяцького виду (на відретушованих пластинах), в основному кутові різці великого розміру і великі леза з боковою ретушшю. Знайдений ніж типу шательперон і декілька ретельно зроблених свердел. Серед нуклеусів переважають призматичні.

Наступний горизонт, що відповідає кінцю міжльодовикового періоду (60-35 тис. рр. тому), містив кам'яні знаряддя, характерні для мустьєрської культури. Відкриті два уламки щелепи неандертальця. Горизонт з кам'яними знаряддями даббської культури кіренаїцького верхнього палеоліту (бл. 40 тис. рр. тому) - з чисельними ножоподібними пластинами, виготовлених з допомогою відбійника. Горизонт оранської культури (13-7 тис. до н.е.) - з переважаючими кам'яними знаряддями: ножоподібні пластини невеликих розмірів, з'являються мікроліти (наконечники стріл), кістяні свердла і проколки. Горизонт з мікролітичними знаряддями лівійсько-капсійської культури, великою кількістю кісток диких биків і дикої берберської вівці відноситься до мезоліту (господарство мисливців і збирачів). У верхньому неолітичному горизонті знаряддя, типові для попереднього горизонту (різці і кінцеві скребки), і нові, виконані в традиційній техніці відбійника, поєдуються зі знаряддями в новій техніці відтисненої ретуші, черешковими і листоподібними наконечниками стріл, пласкими ножами, шліфованими кам'яними сокирами, жорнами, керамікою і кістяними знаряддями. Судячи за кістками тварин, до 5 тис. до н.е. були одомашнені кози і вівці. Печера Хауа-Фтеах служила стоянкою низки первісних колективів на шляху зі сходу на захід континенту.

Джерела

  • Африка: энциклопедический справочник. Т.2. К-Я. Москва. «Советская энциклопедия». 1987. -671с. с.532.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.