Хмеліта (Смоленська область)

Хмеліта—село в Росії, у Смоленській області Вяземського району. Колишній адміністративний центр Хмелітського сільського поселення.

село Хмеліта
[[Файл:55°24′05″ пн. ш. 33°53′09″ сх. д.|300px|Розташування села Хмеліта]]
Розташування села Хмеліта
Країна Росія
Суб'єкт Російської Федерації Смоленська область
Муніципальний район Вяземський район (Смоленська область)
Поселення Андрейковське сільське поселення
Код ЗКАТУ: 66205884001
Код ЗКТМО: 66605484101
Основні дані
Перша згадка: 1680
Населення 397 (2011 рік)
Площа 1,82 км²
Поштовий індекс 215153
Телефонний код +7 48131
Географічні координати: 55°24′16″ пн. ш. 33°53′24″ сх. д.
Часовий пояс UTC+3
Водойма р.Хмелітка


 Хмеліта у Вікісховищі

Географія

Село розташоване в східній частині області в 33 км на північний захід від районного центру, праворуч від автодороги Вязьма - Холм-Жирковский. В селі починається річка Хмелітка, яка впадає в Бестрень. Південь, захід й північ оточують ліси.

Історія

Перша згадка датується 1680 року, як родовий маєток Грибоєдова. В кінці XVIII - початку XIX століття маєтком володів Олексій Федорович Грибоєдов, рідний дядько Грибоєдова О. С. - відомого російського поета, драматурга, дипломата і композитора. Олександр Сергійович проводив літню пору в маєтку свого дядька.

Інфрастуктура

У селі працює школа І-ІІ ступенів, магазин, будинок культури та Казанська церква. Також там розташований музей-будинок П. С. Нахимова.

Державний історико-культурний та природний музей-заповідник А. С. Грибоєдова

В Хмеліті у свого родича А. Ф. Грибоєдова не раз бував драматург А. С. Грибоєдов. У січні 1817 року тут було зігране весілля дочки власника садиби, Єлизавети, з майбутнім генерал-фельдмаршалом Іваном Паскевичем [1]. Первісток цього подружжя спочиває в місцевій церкві.

У другій половині XIX століття садиба прийшла в занепад і позбулася свого меблювання. У 1894 р Хмеліту придбав граф П. А. Гейден, який не тільки відреставрував старовинний палац, а й перевіз сюди збори з 130 першокласних картин свого тестя князя Дондукова-Корсакова, серед яких - живописні полотна Гвідо Рені, Рафаеля Менгса, Коро. Після Жовтневої соціалістичної революції збори було націоналізовано і вивезено в столиці.

Панський будинок (палац), відновлений садовий фасад.

За радянських часів палацово-парковий ансамбль зазнав планомірного знищення: «розібрали два флігелі, до невпізнання спотворили Казанську церкву, знищивши трапезну і дзвіницю, знесли дощенту два інших храму, знищили частину будівель господарського призначення» [2]. Після пожежі 1954 року садибний будинок «стояв без даху під снігами, дощами, руйнуючись на очах»; його розбирали на цеглу місцеві селяни.

У 1967 в ситуацію втрутився знаменитий реставратор П. Д. Барановський. Його учні В. Є. Кулаков і М. М. Єрмолаєв провели комплексну реставрацію пам'ятника в (передбачуваних) початкових формах середини XVIII століття.

Державний історико-культурний і природний музей-заповідник А. С. Грибоєдова «Хмеліта» утворений на основі існуючого з 1988 року музею-садиби О. С. Грибоєдова Постановою Ради Міністрів Української РСР № 356 від 10 вересня 1990 року «з метою збереження пам'яток історії та культури, унікального природного ландшафту і пам'ятних місць, пов'язаних з ім'ям великого російського письменника О. С. Грибоєдова ». Директором музею-заповідника «Хмеліта» протягом тридцяти років (до червня 2018) був його творець В. Е. Кулаков.

Див. також

Примітки

  1. Братья Булгаковы. Переписка. Т. 1. — М.: Захаров, 2010. — С. 640.
  2. Усадьба Хмелита — История. http://smolensk-7chudes.narod.ru/hmelitaistor.htm.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.