Храм Ніки Аптерос

Храм Ні́ки Апте́рос (грец. Ναός της Απτέρου Νίκης), храм Афіни Ніки (Ναός Αθηνάς Νίκης) — давньогрецький храм ансамблю Афінського акрополя, який примикав до південно-західного крила Пропілей.

Афінський акрополь
Acropolis, Athens [1]
Світова спадщина
Храм Ніки Аптерос
37°58′17″ пн. ш. 23°43′29″ сх. д.
Країна Греція
Тип Культурний
Критерії i,ii,iii,iv,vi
Об'єкт  404
Регіон Європа і Північна Америка
Зареєстровано: 1987 (11 сесія)

 Храм Ніки Аптерос у Вікісховищі

Історія

Споруджувався храм в період 427—421 років до н. е. за проектом архітектора Каллікрата 450 року до н. е. Його присвятили богині Афіні Ніці Аптерос (грец. Αθηνᾶ Νίκη) — Афіні Переможиці Безкрилій. Храм звели на тому самому місці, де в мікенську добу існувала захисна вежа Акрополя, а пізніше більш ранній храм Афіни Ніки[2]. Вперше опис Храму Ніки Аптерос подав давньогрецький історик та географ Павсаній у 2 столітті. Основну увагу він приділив деталям культу богині Афіни Ніки Аптерос — Безкрилої Перемоги, яку афіняни позбули крил для того, щоб Перемога ніколи не залишала місто.

Споруда являла собою амфіпростиль з двома іонічними портика по чотири колони. Стилобат мав три сходинки. На безперервному іонічному фризі зображалися епізоди Греко-перських війн та боги Афіна, Посейдон і Зевс. Храм виконаний з мармуру. Всередині стояла статуя Афіни (донині не збереглась), яка тримала в одній руці шолом, в іншій гранат — символ перемоги[3]. Храм Ніки Аптерос, як і інші споруди Афінського акрополя, сильно постраждав під час облоги пагорба венеціанцями 1687 року.

Реставраційні роботи

Храм після завершення реставрації, 2010 рік

Відновлювальні роботи періодично проводились з 1935 року, хоча і не завжди правильно. Так, коли Грецька служба охорони пам'яток провела огляд храму, виявилось, що його блоки встановлені у випадковому порядку, більш ранні архаїчні блоки перекривали більш молоді блоки класичної доби. Тобто реставратори не намагались визначити їхнє первісне розташування. Подібні помилки були допущені і під час відновлення Парфенона, коли головним інженером робіт на Афінському акрополя впродовж кількох десятиліть працював грецький архітектор Ніколаос Баланос. З іншого боку, саме завдяки зусиллям Баланоса за відносно короткий термін пам'ятки Акрополя набули того вигляду, який ми знаємо і сьогодні.

В подальшому відновлювальні роботи відкладались через необхідність виконання додаткових досліджень одночасно у двох напрямках: встановлення оригінального розташування окремих блоків, плит та елементів фронтону, а також спроба визначити конструкцію голови лева на обломі — задача, за вивчення якої науковці мали взятись вперше. У вересні 2010 року роботи з реставрації храму були завершені[2].

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.