Хіральда

Хіральда (ісп. Giralda — «флюгер») — пам'ятка, символ Севільї, чотирикутна вежа, що піднімається над Севільським кафедральним собором. Висота вежі становить близько 98 м.[1]

Хіральда

37°23′10″ пн. ш. 5°59′32″ зх. д.
Країна  Іспанія
Розташування Севілья
Тип дзвіниця і будівля
Стиль готика, art of Almoravides and Almohadesd і Ісламське мистецтво в Іспаніїd

Хіральда
Хіральда (Іспанія)
 Медіафайли у Вікісховищі
Хіральда в різних епохах
Хіральда
Хіральда вночі
Хіральда (деталь)

Історія

Прототипом для будівлі Хиральди послужив мінарет мечеті Кутубія в Марракеші (Марокко)[2]. Будівництво розпочато під час правління Абу Юсуфа Якуба аль-Мансура в 1184 за проектом архітектора Ахмеда бен Бану, а закінчено Алі ал Гомара в 1198[3], в період розквіту мавританського мистецтва в Андалусії. Вежа служила мінаретом Великої мечеті Севільї. За часів арабського владарювання Хіральду вінчали чотири мідних позолочених кулі. У хроніці короля Альфонсо Мудрого відзначено, що коли сонце освітлювало кулі, їх відблиск було видно на відстані дня шляху від міста. Плоский дах мінарету дозволяв використовувати Хіральду як обсерваторію, в той час одну з найбільших в Європі.

Після того, як у 1248 Фердінандо III завоював Севілью, мечеть використовували як собор, пізніше перебудувавши в готичному стилі. Мінарет, однак, зберіг свою первісну форму і став використовуватися як дзвіниця Севільського собору.

У 1568 кордовський архітектор Ерман Руїс добудував вежу в стилі іспанського Ренесансу[4], додавши нову квадратну в плані дзвіницю, увінчану трьома послідовно меншими ярусами «ліхтарів». Верхній закінчується стоячою на кулі чотириметровою бронзовою статуєю Віри з прапором у руках, яка розташована на висоті 83 метри[5] та служить флюгером, по-іспанськи, хіральдільо (звідси назва башти)[6]. Статуя виконана в 1568 скульптором Бартоломе Морелем.

Хіральда єдина мусульманська споруда, яка вистояла в тривалу 16-місячну облогу Севільї християнами в часи Реконкісти. З оглядового майданчика відкривається чудовий вид на Севілью.

Спочатку Ла Хіральда називалася не вся дзвіниця, а сама статуя, яка своїми розмірами та масивністю справляла сильне враження на сучасників. Проспер Меріме в «Душах чистилища» стверджує, ніби севільський «чичероне вам розповість, як дон Жуан зробив дивну пропозицію Хиральді — бронзовій фігурі, яка вінчає мавританську вежу собору, і як Хіральда його прийняла».

Архітектура

Стародавня мавританська частина башти піднімається на 70 метрів. Вежа дуже компактна за обсягом, а тонкий орнамент на стінах надає їй особливу легкість та стрункість. У плані вежа представляє з себе чотирикутник зі стороною 13,6 метра. Основа вежі складена з великих каменів із зруйнованих римських споруд, подекуди на каменях збереглися ще римські написи. Інша частина башти побудована з цегли. Орнаментальний візерунок починається лише на висоті 25 метрів. Орнамент починається не від ребра башти, а з певним відступом, ліворуч та праворуч залишається вузька вільна смуга. Знизу орнамент починається від арок з нішами, розділеними невеликими мармуровими колонами. Між смугами орнаменту пробиті вікна підковоподібної форми.

Усередині башти йде широкий пологий пандус. По цій рампі можна було в'їжджати на коні на верхів'я вежі.

Див. також

Примітки

  1. Шаблон:Из
  2. Sacred Destination — La Giralda, Seville
  3. Catedral de Sevillia — La Giralda
  4. Seville, Spain (Capital). Архів оригіналу за 7 липня 2012. Процитовано 21 серпня 2014.
  5. Высота всей башни сильно отличается в разных источниках (89, 98, 102, 105, 115 метров), если же исходить из общей высоты башни в 104,1 метров, то основание статуи должно находиться где-то на высоте 93—94 метра
  6. Энциклопедия Кругосвет — Хиральда

Література

  • Никитюк О.Д. Кордова Гранада Севілья (древні центри Андалусії) / Редактор Л.М.Азарова, художній редактор Л.А.Іванова. — М. : Мистецтво, 1972. — 190 с. — (Міста та музеї світу) — 50000 прим.
  • Гнєдич П.П. Історія мистецтв (живопис, скульптура, архітектура) / Відповідальний редактор Н.Арановская. — М. : ЕКСМО, 2004. — 848 с. — 5000 прим.

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Хіральда

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.