Царська вода
Ца́рська вода́ (лат. aqua regia, іноді — «королівська вода», «царська горілка») — суміш концентрованих кислот — нітратної HNO3 (1 об'єм) і хлоридної HCl (3 об'єми).
Є рідиною жовтого кольору, яка пахне хлором і окисами азоту. Надзвичайно сильний окиснювач, завдяки виділенню атомарного хлору (Cl) та хлористого нітрозилу (NOCl) в результаті реакцій:
Розчиняє більшість металів, зокрема золото, за що й отримала від алхіміків назву царська вода, оскільки золото вважалося «царем металів». Не розчиняє родій (Rh), тантал (Ta) та іридій (Ir).
Реакція з золотом
Au + HNO3 + 4HCl → H[AuCl4] + NO + 2H2O
Застосування
Царська вода має сильну розчинну здатність щодо ряду металів, зокрема золота. Застосовується як реактив у хімічних лабораторіях, під час афінажу золота (Au) та платини (Pt), отриманні хлоридів металів тощо.
Цікаві факти
- Коли під час Другої світової війни Німеччина вдерлася до Данії, угорський хімік Дьєрдь де Гевеші розчинив золоті медалі німецьких лауреатів Нобелівської премії Макса фон Лауе та Джеймса Франка в царській воді, щоб запобігти захопленню їх нацистами. Він розташував розчини на поличці в Інституті Нільса Бора як звичайні хімікати. Після війни де Гевеші повернувся, знайшов розчини там, де він їх залишив, і виділив золото з кислоти. Золото було повернуто до Шведської королівської академії наук і Нобелівського фонду, які переплавили медалі та знову вручили їх Лауе і Франку[1].
- У середньовіччі за Георгієм Агріколою розрізняли так звану «міцну горілку», тобто, азотну кислоту (нім. Scheidewasser — відокремлювальна (промивна) вода)[2].
Примітки
- Stephan Schwarz. The case of the bottled Nobel medals (pdf). Архів оригіналу за 21 серпня 2011. Процитовано 13 травня 2012.
- Georgii Agricolae. De Re Metallica libri XII. — Basileae: Froben. — 1556. — 590 s.
Література
- Глосарій термінів з хімії / Й. Опейда, О. Швайка ; Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет. — Донецьк : Вебер, 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0.
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2013. — Т. 3 : С — Я. — 644 с.
Посилання
- Царська горілка // Універсальний словник-енциклопедія. — 4-те вид. — К. : Тека, 2006.