Шведська королівська академія наук

Шве́дська королі́вська акаде́мія нау́к (швед. Kungliga Vetenskapsakademien, KVA) — одна з королівських академій Швеції. Академія — незалежна, неурядова наукова організація, яка підтримує науку, передусім природничі науки та математику. 2 червня 1739 року її заснували натураліст Карл Лінней, комерсант Юнас Альстремер, інженер-механік Мортен Трівальд, державні службовці Стен Карл Більке та Карл Вільгельм Седер'єльм, а також політик Андерс Юган фон Гепкен.[2]

Шведська королівська академія наук
швед. Kungliga Vetenskapsakademien
Абревіатура KVA
Тип Академія наук
Swedish Royal Academiesd
будівля
національна академія наукd
Засновник Jonas Alströmerd, Андерс Юган фон Гепкен, Sten Carl Bielked, Карл Лінней, Mårten Triewaldd і Carl Wilhelm Cederhielmd
Засновано 2 червня 1739
Країна  Швеція
Штаб-квартира Frescatid
Членство Committee on Space Researchd[1]
Дочірня(і)
організація(ї)
Абіску
Вебсайт kva.se

 Шведська королівська академія наук у Вікісховищі

Будівля Шведської королівської академії наук

Призначенням академії було зосереджуватися на практично корисних знаннях та публікувати матеріали шведською мовою для ознайомлення широких мас із академічними відкриттями, на противагу заснованому в 1719 році Королівському науковому товариству в Упсалі (швед. Kungliga Vetenskaps-Societeten i Uppsala), що публікувало свої праці латиною. Шведську королівську академію наук також навмисне розмістили в центрі торговельної діяльності Стокгольмі, у якому, на відміну від Упсали, тоді ще не було університету. Академію влаштовано на зразок Лондонського королівського товариства та Французької академії наук в Парижі — установ, знаних декому із співзасновників. Виносить рішення про присудження Нобелівських премій з 1901 р. з фізики, хімії та з економіки (з 1969 р.).

Комітети Академії присуджують такі міжнародні нагороди:

Академія присуджує також низку національних премій.[8]

Див. також

Примітки

  1. https://cosparhq.cnes.fr/about/members/national-scientific-institutions/
  2. Історія. The Royal Swedish Academy of Sciences. Архів оригіналу за 8 липня 2013. Процитовано 18 жовтня 2009.
  3. Nobel Prizes. The Royal Swedish Academy of Sciences. Процитовано 18 жовтня 2009.
  4. Prize in Economic Sciences. The Royal Swedish Academy of Sciences. Архів оригіналу за 8 липня 2013. Процитовано 18 жовтня 2009.
  5. Crafoord Prize. The Royal Swedish Academy of Sciences. Архів оригіналу за 8 липня 2013. Процитовано 18 жовтня 2009.
  6. Rolf Schock Prizes. The Royal Swedish Academy of Sciences. Архів оригіналу за 8 липня 2013. Процитовано 18 жовтня 2009.
  7. Gregori Aminoff Prize. The Royal Swedish Academy of Sciences. Архів оригіналу за 8 липня 2013. Процитовано 18 жовтня 2009.
  8. National prizes. The Royal Swedish Academy of Sciences. Процитовано 18 жовтня 2007.

Посилання

Джерела

  • Велика енциклопедія Кирила і Мефодія, www.km.ru (версія 2005 року CD 1-2) (рос.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.