Церква Воздвиження Чесного Хреста Господнього (Монастирок)

Церква Воздвиження Чесного Хреста Господнього — парафія і храм Борщівського благочиння Тернопільської єпархії Православної церкви України в селі Монастирок Чортківського району Тернопільської області.

Церква Воздвиження Чесного Хреста Господнього

Країна  Україна
Ідентифікатори й посилання

Історія церкви

Легенди та перекази про Язичницьку печеру розповідають, що у IX столітті місцеві печери освітили християнські ченці. Влаштували там келії, а біля однієї стіни обрали місце для вівтаря. Намалювали Бога поверх іконоподібного рельєфу каменю. Проте фарба постійно зникала, скільки б її не поновлювали. Сьогодні у печері відновлено на стіні ікону.

Поруч з невеличкими лабіринтами монастиря — величезний камінь-дольмен, поставлений на невеликі камінці, які слугують йому своєрідними «ніжками». Перед великими релігійними празниками у заглибину, вирубану у формі хреста, заливають воду. Через три дні вона і дно видовби набувають кольору крові.

Неподалік — споруди монастиря XVI століття Ченці збудували невеликий дерев'яний храм, який у 1530 році згорів. Від храму залишився великий мармуровий куб, за допомогою якого у захристі здійснювали таїнства, та ікона Богоматері. На честь вцілілої ікони і назвали відбудовану у 1560 році церкву Успенською. Переповідають, близько трьохсот років тому, поруч, у печерному храмі невідомо звідки з'явився дерев'яний хрест. Монахи і священики вирішили перенести його до сусіднього села, однак через кілька днів хрест знову з'явився у Монастирку. Через це знамення храм названо на честь Воздвижения Хреста Господнього. Рештки хреста й дотепер зберігаються у храмі як цінна реліквія.

Навколо печер — дерев'яні хрести. Це кальварія, Хресна Дорога, але не звичайна. У тверду землю вкопано 12 хрестів, кожен з яких знаменує не етапи сходження Христа на Голгофу, а одну з сільських рюдин, яких колись було дванадцять. Раз на рік в село заїжджаються вихідці з Монастирка і прикрашають зеленню свій хрест.

У 2010 році придбали дзвони.

Парохи

Ім'яРокиКоротка довідкаСвітлини
ігумен Феодосій2000(в миру: Глинський Ярослав Іванович) народився 4 березня 1981 року у місті Чорткові. Після закінчення чортківської ЗОШ №6 вступив до братії Свято-Успенського Кулівецького чоловічого монастиря в с. Кулівці Заставненського району Чернівецької області. 12 квітня 1998 року прийняв чернечий постриг з іменем Феодосій. У серпні 1998 року рукоположений на ієродиякона, у грудні того ж року — у сан ієромонаха. У 2000 році перейшов до УПЦ КП; призначений настоятелем парафії Воздвиження Чесного і Животворчого Хреста Господнього с. Монастирок Борщівського району. У вересні 2011 року возведений у сан ігумена та нагороджений хрестом з прикрасами. Закінчив богословське відділення Київської православної богословської академії при філософсько-теологічному факультеті ЧНУ ім. Ю. Федьковича (2017). У травні 2018 року рішенням Священного Синоду УПЦ КП ігумена Феодосія призначено намісником чоловічого монастиря в с. Монастирок. 18 березня 2021 року трагічно загинув[1]/

Примітки

  1. Трагічно загинув ігумен Феодосій (Глинський) // Тернопільська єпархія ПЦУ, 18 березня 2021 р.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.