Церква святого Дмитрія (Оброшине)

Церква святого Дмитрія — культова споруда, розташована в селі Оброшиному Пустомитівського району Львівської області.

Церква святого Дмитрія
49°46′51″ пн. ш. 23°52′17″ сх. д.
Тип споруди церква
Розташування  Україна, Оброшине, Пустомитівський район, Львівська область
Архітектор Олександр Лушпинський, Тадеуш Обмінський
Початок будівництва 1912
Кінець будівництва 1914
Належність Українська греко-католицька церква
Церква святого Дмитрія (Оброшине) (Україна)
 Церква святого Дмитрія у Вікісховищі

Історія

Архівних документів про найдавніші часи існування церкви в Оброшині не збереглося, адже українські села та церкви горіли не один раз. Ті ж історичні відомості, які таки дійшли до наших часів, фіксують життя церкви святого Дмитрія в селі Оброшин з 1740 року. Саме цим роком в акті візитації місцевої парафії зазначено, що в селі була стара дерев'яна церква святого Дмитрія, покрита гонтом. Дати зведення церкви в цьому документі не подано.

Дзвіниця церкви св. Дмитрія

У дослідженні Василя Карповича «Інвентар дерев'яних церков Галичини», згадується, що церква святого Дмитрія збудована в Оброшині у 1752 році, але не вказано, про яку споруду йдеться. Натомість, у церковному інвентарі 1845 року зазначено, що церква в селі Оброшин збудована 1765 року. Тим не менше, на початок ХХ століття церква набула досить занедбаного стану і парафіяни та їхній парох у листопаді 1907 року надумали будувати нову.

Однак справа будівництва наштовхнулася на запеклий опір римо-католицького архієпископа, якого підтримала польська громада села. Протистояння тривало до 1912 року, коли справу було остаточно вирішено на користь української громади. Проект нової споруди запропонували архітектори будівельної майстерні Івана Левинського Олександр Лушпинський та Тадеуш Обмінський.

Перший з них — представник українського модерну, що застосовував стилізовані прийоми народної дерев'яної архітектури і вирізнявся тенденцією створювати український національний стиль у забудові.

Другий — знаний архітектор і педагог, один із ректорів Політехнічної школи. У проекті нової церкви його творці запропонували нетрадиційний для галицьких церков підхід — якщо поглянути на їхнє творіння, то складається враження, що типова однобанна хрещата споруда пройшла крізь «призму» прямокутних форм. Суцільні прямі лінії невимушено і дуже делікатно доповнює округла сходова клітка, що веде на хори, та велике півкругле вікно над входом. Церква була закінчена у 1914 році і споряджена за тиждень до початку Першої світової війни.

12 жовтня 2014 року з нагоди столітнього ювілею храму здійснив пастирський візит до парафії Високопреосвященний владика Ігор (Возьняк) Архієпископ і Митрополит Львівський. Після святкової літургії архієпископ освятив нову дзвіницю.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.