Церква святого Йосафата (Кам'янець-Подільський)

Церква священомучика Йосафата (колишній Тринітарський костел або костел Святої Трійці) — пам'ятка сакральної архітектури доби пізнього рококо у місті Кам'янець-Подільський.

Церква святого Йосафата (тринітарський костел)
Костел св. Трійці, Кам'янець-Подільський
54°55′37″ пн. ш. 33°31′17″ сх. д.
Країна Україна
Місто Кам'янець-Подільський
Тип церква
Тип будівлі монастирський костел
Стиль рококо
Перша згадка 1750 р.
Будівництво 1750 р.—1765 р.
Будівлі:
костел, кам'яний паркан, дзвіниця, барокова сакральна скульптура і декоративні вази
Статус  Культурне надбання України
Стан задовільний

Церква святого Йосафата (тринітарський костел)
Церква святого Йосафата (тринітарський костел) (Україна)
 Медіафайли у Вікісховищі

З історії

Перші ченці-тринітарії прийшли до м. Кам'янець-Подільський в 1699 році, коли місто залишала турецька армія згідно умов Карловацького мирного договору.

Спочатку жебракуючому ордену комісари віддали споруджену біля Лядських воріт в османський період мечеть, будівля якої була сильно пошкоджена повінню, а близьке розташування до заплави Смотрича не обіцяло спокійного існування. Незабаром тринітарії оселилися на вершині плато біля Замкового мосту, який один з братів по імені Михайло отримав у 1696 році у спадок від кам'янецького міщанина Хоцимирського.

В 1712 році на кошти від пожертв спорудили дерев'яний костел, в той час як будівлі маєтку оселилися ченці. В 1750 році знову коштом пожертв розпочали будівництво мурованого з каменю Тринітарського монастирського комплексу. В 1765 році почали експлуатацію кляшторних житлових і господарських будівель, у 1780 році єпископ Адам Станіслав Красінський освятив храм на честь Святої Трійці.

Опис споруди

Костел св. Трійці та його дзвіниця у місті Кам'янець-Подільський — частини колишнього монастиря оо. тринітаріїв[1].

Костел однонавний, кам'яний, зовні потинькований, розбфарбований у два кольори. Рідкісний зразок на теренах України невеликої сакральної споруди перехідної доби від бароко до рококо, свідоцтва чому камерність архітектури і декорування вазами на головному фасаді, більш притаманні парковому павільйону світського князя. Гнучкі лінії рококової споруди притаманні і поземному плану споруди у вівтарній частині споруди.

Головний фасад тричастинний, центральна частина ширша за бічні. На рівні другого ярусу центральна частина поєднана з бічними могутніми волютами, а її верхня частина увінчана трикутним фронтоном з чотирма декоративними вазами та скульптурою[2].

Головний фасад костелу повернутий до брами з фігурами двох святих та барокових за формами східців. Стіна східців прикрашена скульптурою Богородиці, врятованої музейниками зі старовинного польського цвинтаря і перевезеної у місто до Тринітарського костелу[2].

Декор інтер'єру — пілястри і стінописи темперою, які виконав художник Й. Прагтль в середині 18 століття[2].

Костел був реставрований у період 1977—1984 років[джерело?][2]. Нині в колишньому костелі знаходиться греко-католицька церква св. Йосафата.

Галерея фото

Див. також

Примітки

  1. Памятники градостроительства и архитекттуры УССР… — Т. 4. — С. .
  2. Памятники градостроительства и архитекттуры УССР. — К. : Будівельник, 1986. — Т. 4. — С. . (рос.)

Джерела

  • Памятники градостроительства и архитекттуры УССР. — К. : Будівельник, 1986. — Т. 4. — С. . (рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.