Циньлін

Циньлін (кит. трад. 秦嶺, спр. 秦岭, піньїнь: Qin Ling) — гірський хребет у Східній Азії, розташований на території Китаю. Є східним продовженням хребта Куньлунь. Простягається із заходу на схід на 1000 км від південного заходу провінції Ганьсу в провінції Шеньсі і Хенань. Найвища точка — гора Тайбайшань (висота 3767 м).[1] Крім того, вершиною хребта є одна зі священних гір даосизму Хуашань.

Циньлін

33°57′48″ пн. ш. 107°37′05″ сх. д.
Країна  КНР
Регіон КНР
Тип гірський хребет
Висота 3767 м
Ідентифікатори і посилання
GeoNames 1797579
Циньлін
Циньлін (Китайська Народна Республіка)
 Циньлін у Вікісховищі

По хребту проходить вододіл басейнів головних річок Китаю Хуанхе і Янцзи. Річка Вейхе, що протікає з півночі від хребта відокремлює Циньлін від Лесового плато, а долина річки Ханьшуй з півдня — від хребтів Міцаншань і Бадашань, за якими лежить Сичуанська западина. Хребет складається переважно з вапняку і метаморфічних сланців. Західна частина прорізана глибокими ущелинами, східна складається з чотирьох окремих відрогів. Є родовище молібденових руд.

У північного підніжжя хребта — міста Сіань і Сяньян.

Флора і фауна

По хребту проходить межа між сухими лесовими степами з півночі і субтропічними лісами з півдня. Ця межа продовжується далі на схід по горам Дабешань. На крутіших північних схилах Циньлін ростуть Листопадні ліси гір Циньлін: у підніжжя — дуб (Quercus acutissima, Q. variabilis), в'яз, горіх волоський (Juglans regia), клен, ясен та Celtis вище домінують хвойні. На вершинах зустрічаються модрина і береза; рододендрон і карликовий бамбук (Sasa nipponica) утворюють щільний підлісок. На пологіших південних схилах ростуть субтропічні мішані ліси за участю бамбука, камелій, магнолій. Зустрічається ендемік Abies chinensis. Для захисту деяких видів (ялиця прекрасна, Cercis, евкомія в'язолиста) організовано декілька резерватів: Тайбайшань, Фопін-Юеба тощо.

На висотах 1300-3000 м мешкає ціньлінська панда, підвид великої панди, виділений в 2005 році. Також в горах Циньлін мешкає золотиста кирпоноса мавпа і такін.[2]

У горах трапляється китайська велетенська саламандра завдовжки 1,8 метра (5 футів 11 дюймів)

Примітки

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Циньлін

  1. Qin-Mountains в онлайн-версії «Encyclopædia Britannica». 2010-01-08 (англ.)
  2. Qin Ling Mountains deciduous forests (англ.). Terrestrial Ecoregions. Архів оригіналу за 8 лютого 2010. Процитовано 8 січня 2010.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.