Цирк Гаварні

Цирк Гаварні - це льодовиковий кар, що розташований у центральних Піренеях, у південно-західній Франції, на кордоні з Іспанією. Знаходиться в муніципалітеті Гаварні, департаменті Верхні Піренеї та національному парку Пірене. Особливостями цього кару є гірський перевал Бреш-де-Роланд і водоспад Гаварні. Був описаний Віктором Гюго як «природній Колізей» через величезний розмір і форму підкови, що нагадує античний амфітеатр.[1]

Фотохром цирку Гаварні в 1900 році.

Цирк Гаварні включений у Список всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Історія

У десятому столітті, Гаварні — невелике селище де займались скотарством. До 1842 року село поступово розширюється.

Наприкінці вісімнадцятого століття і впродовж дев'ятнадцятого століття, Цирк був предметом численних ботанічних, геологічних і топографічних досліджень, які проводив Луі Рамонд де Карбонньєр.

Географія

Цирк має ширину 800 метрів (у найглибшій точці) та близько 3000 метрів у висоту. Кам’яні стіни, що оточують кар, знаходяться на висоті 1500 метрів над поверхнею цирку.[1]

Також є декілька проходів та ущелин між вершинами, що утворюють край цирку. Найбільшим є Бреш-де-Роланд, що знаходиться на рівні 2804 метрів над рівнем моря. За легендою, стіни були врізані в гору мечем героя Роланда, небіжа Карла І Великого.

Був сформований у процесі льодовикої ерозії. Унікально великі розміри, можливо, були спричинені процесами льодовикової штриховки, що циклічно повторювалися протягом мільйонів років.[1]

Водоспади

Навесні, влітку та восени, у цирку витікають води з джерел водоспаду. Найбільшим є Гаварні, другий за висотою водоспад у Європі. Вода спадає з висоти 422 метрів і проходить через безліч водостоків перед тим, як дістатися дна цирку. [1]

Водоспади Гаварні зливаються в потік Гав-де-Гаварні, який, у свою чергу, утворює річку Гав-де-По, а вона несе свої води по території Франції. З іншого боку — гірські вершини, льодовики, що знаходяться в Іспанії, у заповідній зоні національного парку Аегуес-Тортес.

Поблизу є численні карстові печери, у яких колись жили первісні люди. Стіни багатьох печер прикрашені наскельними малюнками. Відвідати печеру можна як самостійно так і в складі екскурсії.

Флора й фауна

На верхньому краю цирку Гаварні є велика кількість рідкісних рослин і тварин. Вони охороняються національними парками з боку французької та іспанської влади. У соснових лісах росте лісова лілія. Ломикамінь та інші альпійські квіти ростуть на скалах. Козиці, вид ссавців, схожий на кіз і антилоп, мешкають серед скель.

Примітки

  1. Scheffel, Richard L.; Wernet, Susan J., eds. (1980). Natural Wonders of the World. United States of America: Reader's Digest Association, Inc. p. 156. ISBN 0-89577-087-3.

Посилання

  1. Scheffel, Richard L.; Wernert, Susan J.; Reader's Digest Association (1980). Reader's Digest natural wonders of the world. Pleasantville, N.Y.: Reader's Digest Association. ISBN 0-89577-087-3. OCLC 7274806.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.