Цирк Нерона

Цирк Нерона (лат. Cir­cus Ne­ro­nis) циркова арена у Стародавньому Римі у садах Агриппіни, на території теперішньго Ватикану. Повна назва Цир Гая і Нерона (лат. Cir­cus Gai et Ne­ro­nis). Також відомий як цирк Калігули або Ватиканський цирк (лат. cir­cus Va­ti­ca­nus).

Цирк Нерона

41°54′05″ пн. ш. 12°27′14″ сх. д.
Країна  Італія
Розташування Рим
Тип Давньоримський цирк і місце розкопок

Цирк Нерона
Цирк Нерона (Італія)
 Медіафайли у Вікісховищі

Історія

Розпочато будівництво за часи імператора Калігулою як приватний іподром для колесничних змагань. Завершено за часів імператора Клавдія. В подальшому служив улюбленим місцем для спортивних змагань і оргій імператорів Клавдія і Нерона. Останній в цирку у 65 році здійснив перші страти християн, зокрема ймовірно тут було страчено апостола Петра.

Перестав використовуватися у середині II ст., коли територія була розділена і передана в оренду приватним особам для будівництва гробниць, що належать некрополю.

У IV ст. північна сторона цирку була зруйнована, щоб звільнити місце для першої базиліки Св. Петра. Південна стіна і два найпівденніших рядки колон церкви були побудовані на трьох паралельних північних стінах цирку. У V ст. на частині спіни цирку було зведено два мавзолею, зокрема гробниця дружини імператора Гонорія Марії. Один з цих мавзолеїв був зруйнований близько 1530 року, але другий простояв до XVIII ст.

Якісь залишки цирку ще було зберігалися в XV і XVI ст. У XVII ст. коли будувався новий собор Св. Петра, руїни описав Дж. Грімальді, замітки якого збереглися в кількох рукописних копіях. У спогадах Санте Бартолі зафіксовано, що коли Олександр VII будував ліве крило колонади Берніні та лівий фонтан, над дверима була виявлена гробниця з барельєфом, що представляє сцену шлюбу.

Розташування

Зведено в садах Агриппіни на Ватиканських полях. На північ паралельно проходила вія Корнелія.

Опис

Ось цирку проходила зі сходу на захід, і точка старту (carceres) перебувала в східному кінці, ближче до Тибру. З боків від неї несиметрично розташовувалися дві башти. Згідно Грімальді, ширина цирку становила 90 м, довжина 161 м. Втім сучасні дослідники вважають, що цирк був довшим — 500

На спіні (серединний бар'єрі) Калігула поставив обеліск, що вивіз з єгипетського Геліополя.

Джерела

  • André Thévenet, Les courses de chars à Rome et à Byzance, in Historia n°304, 1977
  • Antonio Pinelli et Maria Beltramini, La Basilica di San Pietro in Vaticano, Franco Cosimo Panini, 2000, p. 253
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.