Чинуа Ачебе

Чинуа Ачебе
англ. Chinua Achebe
Чинуа Ачебе у 2008
Ім'я при народженні ігбо Albert Chinụalụmọgụ Achebe[1][2]
Народився 16 листопада 1930(1930-11-16)[3][4][…]
Огіді, Нігерія
Помер 21 березня 2013(2013-03-21)[5][3][…] (82 роки)
Бостон, США
·хвороба[6][7]
Поховання Ogidi, Anambrad
Громадянство  Нігерія
Національність ігбо
Місце проживання Когі
Діяльність прозаїк, поет
Alma mater Лондонський університет, Ібаданський університет[8] і Government College Umuahiad
Мова творів англійська[3] і нігерійський піджинd
Роки активності 19582013
Magnum opus І прийшло знищення[9], No Longer at Eased, Стріла бога, Людина з народу і Anthills of the Savannahd
Членство Modern Language Associationd[10], Американська академія мистецтв і наук[11] і Королівське літературне товариство
У шлюбі з Christie Chinwe Okoli-Achebed
Нагороди

Премія миру німецьких книгарів (2002)

Міжнародна Букерівська премія (2007)

Nigerian National Order of Merit Awardd

St. Louis Literary Awardd (1999)

Міжнародна премія Ноніноd (1994)

член Королівського літературного товаристваd

Член Американської академії мистецтв і наук

Lotus Prize for Literatured (1975)


 Чинуа Ачебе у Вікісховищі

Чинуа Аче́бе (англ. Chinua Achebe; 16 листопада 1930, Огіді, Нігерія 21 березня 2013, Бостон, США) нігерійський письменник, літературний критик, один із засновників сучасної нігерійської літератури. Лауреат Міжнародної Букерівської премії (2007)[12].

Біографія

Народився в 1930 році на сході Нігерії, у селі Оджиді (належить до етносу ігбо). Його батько був ревним християнином, проповідником і викладачем недільної школи. При хрещенні його сина назвали Альбертом Чунуалумогу, яке той пізніше змінив на «Чинуа Ачебе». Із восьми років хлопець вивчав англійську мову. Середню освіту отримав в Урядовому коледжі в Умуахії, Східній Нігерії, продовжив її на Заході, в Ібадані (до 1954). Чинуа Ачебе був одним із перших студентів Ібаданского університету, заснованого в 1948 році. Він почав вивчати медицину, проте потім перемкнувся на англійську історію і богослов'я. Після закінчення університету, він почав у ньому викладати.

Після університету працював у Нігерійській радіокомпанії, де пізніше став директором управління іноземного радіомовлення (обіймав цю посаду до 1966). Наприкінці 1960-х Чинуа Ачебе був дипломатом у самопроголошеній республіці Біафра. Працював в Інституті африканських досліджень у Нсуцці.

Чинуа Ачебе здобув світову популярність після виходу роману «Things Fall Apart» («І прийшло знищення»). Книга вийшла в 1958 і стала найбільш читаною в Африці. У цілому вона була перекладена на понад 50 мов і продана тиражем понад 10 мільйонів примірників.

У 1990-х письменник переїхав до США. У цілому він написав понад 20 книг, серед яких також романи «Arrow of God» («Стріла бога», 1964), «A Man of the People» («Людина з народу», 1966). Ачебе викладав літературу, у нього було кілька десятків ступенів в університетах Африки, Європи та Америки.

У 2007 році Ачебе отримав літературну премію «Міжнародний Букер» за внесок у світову літературу.

Творчість

Основна тема творчості — соціальні та політичні проблеми колоніалізму і нових незалежних африканських держав.

Дружина, що працювала в школі для хлопчиків, розповіла чоловікові, як її учень у роботі про клімат Нігерії написав про зиму, якої в країні нема — інакше решта учнів вважали його за дикуна. «Можна подумати, що в самій нашій погоді є щось ганебне! Я думаю, мій обов'язок письменника — викликати в цьому хлопці думку, що немає нічого непристойного в африканській погоді, що пальма може бути гідною темою для вірша». «Я був би цілком задоволений, якби мої романи (особливо ті, події яких я розгортаю в минулому), пояснили моїм читачам, що їх минуле, попри його тіньові сторони, не було однією довгою ніччю дикості, від якої європейці, що діяли за божим дорученням, врятували їх» — писав Ачебе в 1975 році.

Для паризького журналу «Pre'sence Africane» у 1966 році Чинуа Ачебе зазначив: «Однією з головних завдань письменника завжди була боротьба з расовою несправедливістю. Але чи повинні ми обмежуватися старою темою расової несправедливості (якою б важкою вона не лишалася), якщо навколо нас виникли нові форми несправедливості? Я цього не думаю».

Англійський літератор Г. Гріффіт стверджує, що Ачебе, як й інші африканські, вест-індські письменники, працюють в культурному вигнанні, оскільки вони були виховані в культурі, що значно відрізнялася від англійської, проте стали писати англійською мовою. Однак, хоч твори Ачебе є популярними в усьому світі, письменник звертається в першу чергу до своїх співвітчизників.

Бібліографія

Відомі його романи:

Автор оповідань, віршів.

  • 1972 — стаття «Поняття чі в космології ігбо» (чі — двійник людини, його доля, друге «я»)

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.