Чорний лицар

Чорний л́́ицар — в середньовіччі лицар, який не має при собі геральдичних розпізнавальних знаків, що могло бути обумовлено або відсутністю в лицаря таких, або бажанням приховати власну особистість чи особистість свого сеньйора.

Чорний лицар (Ермітаж, Росія)

Оскільки отримання і передача геральдичної символіки була можлива тільки серед нобілітета і суворо регламентувалися правилами спадкування, простий воїн не мав герба і не мав власних кольорів. Такі воїни часто ставали найманцями і, не маючи власного зброєносця або пажа, фарбували обладунки в чорний колір, щоб захистити їх від іржі. Не перебуваючи в васальних відносинах досвідчені і збройні воїни були досить могутньою і непередбачуваною силою, внаслідок чого викликали невдоволення королів. Подібна незалежність сама по собі йшла врозріз з традиціями феодального ладу і не схвалювалося. Своїм негативним забарвленням термін не в останню чергу завдячує цій точці зору.

Термін «чорний лицар» також використовувався стосовно лицаря, який навмисно приховує свої символи. Причиною приховування власної особистості могло стати участь лицаря в ризикованій політичній інтризі чи діях, що не відповідають його високому соціальному статусу.

Роль в культурі

Річарда I «Левине Серце» називали «Чорним лицарем»

Чорний лицар звичайно зображується як лицар-одинак і вмілий боєць. Майже завжди це негативний персонаж. Уперше чорний лицар з'являється в легенді Артурівського циклу.

У романі Вальтера Скотта «Айвенго» король Річард носить чорні обладунки і на початку згадується як «Чорний нероба» (фр. le Noir Fainéant) .

У фільмі «Монті Пайтон і Священний Грааль» є епізод за участю Чорного лицаря. Це одна з найвідоміших сценок у фільмі.

У британському телесеріалі «Робін Гуд», Чорні лицарі — таємна організація дворян Англії, чия мета — захоплення влади в країні шляхом вбивства короля Річарда. Головою організації є Вейс, шериф Ноттінгемський.

У циклі оповідань Крістофера Сташефа 'Маг Рими "однією з центральних персонажів є Чорний Лицар — спадкоємець імператора Гардішана, який присвятив своє життя поверненню влади законним спадкоємцям престолу та боротьби зі Злом.

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.