Шарав Балдугійн

Балдугійн Шарав (також Марзан Шарав; монг. Балдуугийн Шарав, 18661939) монгольський художник, портретист, майстер агітаційного плаката й ілюстратор, основоположник сучасного монгольського образотворчого мистецтва.

Шарав Балдугійн
Балдуугийн Шарав
Народження 1869(1869)
Империя Цин, Внешняя Монголия, Дзасагту-ханский аймак, Дзасагту-ханский хошун
Смерть 1939(1939)
 
Країна Империя Цин
Богдо-ханская Монголия
МНР
Жанр танка, портрет, агитплакат, иллюстрация
Діяльність художник
Покровитель Богдо-геген VIII

 Шарав Балдугійн у Вікісховищі

Біографія

Ранні роки та освіта

Шарав народився в 1869 році в Дзасагту-ханському хошуні Дзасагту-ханського аймака Зовнішньої Монголії (нині Сомон Тайшир аймака Говь-Алтай) в місцевості, званій «зимовище Білого перевалу» (монг. Цагаан давааны өвөлжөө). Він був другим з трьох синів одинокої матері Норжин, тому по батькові став іменуватися за іменем діда по материнській лінії — Балдугійн. Був дитиною від бродячого лами, тому його віддали в монастир Арин-хуре, де він став хувараком і отримав буддійське ім'я Лувсаншарав. У монастирі Шарав почав навчання буддійської іконографії, проявивши чудові здібності до живопису (так, розповідали, що він міг намалювати ікону-танка без попереднього лінійного малюнка, а одного разу зобразив бурхана на рисовому зерні). Проживши в Арин-хуре 10 років, в 1889 році Шарав покинув батьківщину і пішки дістався до монгольської столиці Урги.[1]

Життя і робота в Урзі

Портрет Богдо-гегена VIII
«Велика дакині Дондогдулам»

У Урзі Шарав оселився в Бізья-аймаку, до якого був приписаний його рідний хошун, в кухонній юрті його настоятеля, дархан- цорджі Лувсандондова; потім в будинку лами Балдан-Хачіна. Шарав продовжував свою художню освіту, водночас заробляючи на прожиття замовленнями на написання танка. Уже до кінця XIX століття Шарав створив власну художню майстерню, яка брала участь в оформленні таких ургинських релігійних центрів, як Гандантегченлін, Зуун суме, а також знову відбудованого в 1904 1908 роках храму Чойжін-лами, майбутньої резиденції брата Богдо-гегена і державного оракула Монголії Лувсанхайдава. Протягом двох наступних десятиліть ця майстерня еволюціонувала в повноцінну нову школу монгольської іконографії. На цей час припадає одна із знаменитих робіт Шарава, виконана в традиційному стилі тибето-монгольської іконографії — «Зелена Тара».

Поступово Шарав набув популярності; на початку 1910-тих років створив ряд портретних робіт вищих осіб буддійської ієрархії Монголії: виконував замовлення глави Шабинського відомства Бадамдоржа, написав портрет Лувсандондова, а через нього отримав замовлення на написання парадних портретів самого Богдо-гегена і його дружини Дондогдулам. У цих портретах, виконаних з фотографій, в композиційному плані цілком в дусі традиції, Шарав застосовує і таке нововведення, як світлотінь (монг. гэрэл зураг),[2] а також домагається портретної схожості, що для буддійської іконографії не було обов'язковою вимогою.

Паралельно з цим Шарав займався і живописом побуту. На початку XX століття він створив кілька масштабних панно, присвячених повсякденному житті кочівників: «Доїння кобил», «Один день в Монголії». Перша з них являє собою зображення обрядів народного свята кумису у всій їх послідовності, а друга показує повсякденне життя монголів в її найрізноманітніших аспектах. Згідно з традицією, саме завдяки їй Шарав отримав прізвисько Марзан — «жартівник»: Богдо-геген, розглядаючи полотно, помітив серед інших зображених на ньому жанрових сценок пару коханців, до яких підкрадається чоловік.

Творчість після Народної революції

Після Народної революції 1921 1924 років Шарав виявився активним прихильником МНРП, написав портрети Сухе-Батора і Церендоржа; кілька разів зображував В. І. Леніна (плакат «Лампочка Ілліча», а також безпосередньо портрет Леніна, який був пізніше обраний Сухе-Батор для свого кабінету).

Шарав був творцем монгольського агітаційного плаката. Перший його плакат — «Міцна і неміцна юрта». Нетривка юрта уособлювала збанкрутілий автономний уряд Богдо-гегена, а міцна — новий, народний уряд МНРП. За його малюнками були створені перші монгольські поштові марки і перші грошові знаки нової Монголії. У плакатах широко розкрився також і сатиричний хист художника, в них він висміював феодалів і лам.[3]

Шарав пробував себе і в якості художника-ілюстратора; так, він створив ряд ілюстрацій для монгольського видання роману Даніеля Дефо «Робінзон Крузо»[4]

Цікаві факти

  • Хоча ім'я Шарав — це монгольська транскрипція тибетського релігійного імені Шераб (тиб. Shes rab мудрість), в російськомовній літературі про Шарава іноді зустрічається думка, що його ім'я походить від монг. шар — тобто «жовтий, рудий».

Література

  • Ломакіна І. І. Образотворче мистецтво соціалістичної Монголії, Улан-Батор, 1970;
  • Ломакіна І. І. Марзан Шарав`, М., Образотворче мистецтво, 1974

Примітки

  1. Ломакина И. И. Монгольская столица, старая и новая. — М., Тов-во научных изданий КМК, 2006. — ISBN 5-87317-302-8 — c. 78
  2. Бадмажапов Ц.-Б. Буддийское изобразительное искусство // Буряты. М.: Наука, 2004. — ISBN 5-02-009856-6 — с. 469
  3. Искусство социалистических стран Азии и Латинской Америки. Всеобщая история искусств. Т.6, кн.2., 1966
  4. Д. Гангаа. Марзан Шарав марзан хүн биш (2009)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.