Шевченко Ярославна Миколаївна

Шевченко Ярославна Миколаївна (дівоче прізвище Черниш; 22 жовтня 1932, Київ — 21 липня 2017) — українська вчена, дійсний член (академік) Національної академії правових наук України, доктор юридичних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, завідувач відділу проблем цивільного, трудового та підприємницького права Інституту держави і права імені В. М. Корецького Національної академії наук України.

Шевченко Ярославна Миколаївна
Народилася 22 жовтня 1932(1932-10-22)
Київ, Українська СРР, СРСР
Померла 21 липня 2017(2017-07-21) (84 роки)
Країна  Українська Радянська Соціалістична Республіка
 Україна
Діяльність правничка
Alma mater Юридичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Заклад Інститут держави і права імені В. М. Корецького НАН України
Звання професор
Ступінь доктор юридичних наук
Науковий керівник Матвєєв Геннадій Костянтинович
Нагороди

Життєпис

Шевченко Ярославна Миколаївна народилася 22 жовтня 1932 у місті Києві в сім’ї службовців. Її дитинство прийш­лося на роки Другої світової війни.

Освіта

У 1950 закінчила школу із срібною медаллю.

Упродовж 1959 – 1962 навчалась в аспірантурі Київського державного університету імені Т.Г. Шевченка (тепер – Київський національний університет імені Тараса Шевченка).

Трудова та наукова діяльність

У 1955 розпочала трудову діяльність на підприємствах міста Києва. Працювала юрисконсультом магазина «Подарунки», старшим юрисконсультом бази «Головгалантерея», юрисконсультом Київтекстильшвейторгу.

У січні 1963 була зарахована на посаду молодшого наукового співробітника в Сектор держави і права АН УРСР (нині – Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України).

Велику частину свого життя Ярославна Миколаївна Шевченко пов’язала з Інститутом держави і права імені В.М. Ко­рецького НАН України, де пройшла шлях від молодшого наукового співробітника до завідувачки відділу проблем цивільного, трудового і підприємницького права (перша жінка, яка стала керівником у цій установі).

З 1989 і до останніх днів завідувачка відділу проблем цивільного, трудового і підприємницького цього Інституту.

Я.М. Шевченко активно працювала над новими науко­вими тематиками – з проблем майнової відповідальності в цивільному і сімейному праві, правового статусу неповнолітніх, боротьби з правопорушеннями неповнолітніх тощо. Зі створен­ням в Інституті відділу цивільного і трудового права, напрями досліджень значно розширились.

Перше загальне визнання дослідницького таланту Шевченко Ярославни Миколаївни пов’язується із захистом нею у 1964 році кандидатської дисертації на тему «Майнова відпові­дальність за шкоду, заподіяну дітьми» (науковий керівник – проф. Г.К. Матвєєв).

Продовжуючи вивчати проблематику правового статусу дітей, у 1982 році захищає дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук на тему «Теоретичні проблеми правового регулювання цивільної відповідальності неповнолітніх за правопорушення», яка вважається суттєвим внеском в розробку теоретичних проблем цивільного і сімейного права, а також стає засновником цілої наукової школи цивілістів.

Під впливом кардинальних реформ вітчизняного законодавства 80-х – 90-х років Я.М. Шевченко значно розши­рює спектр не тільки своїх наукових інтересів, а й формує основні напрями розвитку приватно-правових досліджень в Інституті держави і права. Результатом цього інтересу стала діяльність співробітників відділу на чолі з Я.М. Шевченко з розробки науково-дослідних та фундамен­тальних наукових досліджень правових та законодавчих проблем юридичної відповідальності, права власності, правового статусу і діяльності юридичних осіб, підприєм­ницької діяльності тощо.

Не менш плідною діяльність виявилась і в період вже незалежної України, за що у 1995 році їй було присво­єно звання професора, обрано член-кореспондентом, а згодом у 2000 році – дійсним членом (академіком) Академії правових наук України (нині – Національна академія правових наук України).

Брала активну участь в опонуванні кандидатських і докторських дисертацій, була членом двох Спеціалізованих вчених рад (Д 26.236.02 – Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, Д 26.001.06 – Київського національного університету імені Тараса Шевченка).

Шевченко Я.М. викладала цивільне право як професор на кафедрах юридичних наук цілого ряду вищих учбових закладів України, зокрема, у Хмельницькому університеті управління та права, Чернівецькому національному університеті ім. Ю.Федьковича, Київському національному університеті ім. Т.Г.Шевченка, Національній академії управління, Київському університеті туризму, економіки і права.[1]

Шевченко Я.М. була членом спеціалізованих рад із захисту дисертацій Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка та Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України.

Наукова школа

Підготувала 30 кандидатів і 4 докторів наук. Більшість з її учнів стали відомими науковцями, які донині постійно розвивають правову науку.

Науковий доробок

Опублікувала понад 200 наукових публікацій, які здобули високу оцінку як в СРСР, так і в Незалежній Україні. Деякі з праць були опубліковані англійською, польською, японською мовами.

Серед найбільш значимих слід назвати монографії «Гражданско-правовое положение несовершеннолетних» (у співавторстві з Л.Г. Кузнєцовою) (1968), «Радянський закон про відповідальність неповнолітніх» (у співавторстві з Т.С. Барило) (1972), «Правовое регулирование ответственности несовершеннолетних» (1976), «Актуальні проблеми цивільного права і цивільного процесу в Україні» (2005), «Еволюція цивільного законодавства України» (2007), «Суб’єкти цивільного права» (2009), «Охорона і захист прав та інтересів фізичних та юридичних осіб в цивільних правовідносинах» (2011). Два видання витримав підручник з цивільного права у двох частинах (2003, 2006), видано Коментар до Цивільного кодексу України (2004), Енциклопедію цивільного права України (2009) тощо.

Більшість із праць отримали визнання серед науковців як кращі юридичні видання у номінації «Юридичні колективні монографічні видання» та «Науково-популярні, науково-практичні і довідникові видання в галузі права (збірники нормативних актів, коментарі, довідники та ін.)».

Колективна монографія «Розвиток цивільного і трудового законодавства в Україні» (1999) отримала другу премію від Спілки юристів України за краще монографічне юридичне видання 1998-1999 років, колективна монографія «Становлення та розвиток цивільних і трудових відносин у сучасній Україні» – заохочувальну премію від Спілки юристів України в 2001 році.

У 2009 році видання «Енциклопедія цивільного права України»[2] за редакцією Я.М. Шевченко відзначено премією імені Ярослава Мудрого в номінації енциклопедично-наукових видань.

Участь у законопроєктній роботі

Працювала у складі робочих та міжві­домчих груп з розробки проектів законів України «Про власність», «Про господарську діяльність у Збройних Силах України», «Про відшкодування державою шкоди, заподіяної злочином», «Про відшкодування громадянам шкоди, заподіяної трастами (довірчими товариствами)», «Про державну реєстрацію об’єктів нерухомості та прав на них», «Про здійснення операцій з нерухомим майном», «Про попередження насильства в сім’ї», «Про правовий статус майна і господарську діяльність Націо­нальної Академії Наук України», «Про здійснення операцій з нерухомим майном», «Про нотаріат», «Про внесення змін до Сімейного кодексу України щодо узгодження його норм з Цивільним кодексом України» та багатьох інших.

Загалом узяла участь у підготовці близько 180 законопроєктів, у тому числі чинного Цивільного кодексу України, першого офіційного варіанту Сімейного кодексу України.

Громадська діяльність

Член делегації юристів СРСР на конгресі Міжнародної асоціації юристів-демократів (1976).

Від імені України в Комітеті ООН по ліквідації дискримінації жінок представляла доповідь про становище жінок в Україні (1983).

Член міжвідомчої комісії з координації дій щодо виконання Конвенції ООН про права дитини в Україні, позаштатний консультант комітету Верховної Ради України з питань правової політики.

У період 1991-1992 була членом Державної Думи України.

Багато років викладала у провідних вищих навчальних закладах України, зокрема у Київському університеті права НАН України, Київському університеті туризму, економіки і права, Національній академії управління, Хмельницькому університеті управління та права, Чернівецькому національному університеті ім. Ю.Федьковича, Національній академії прокуратури України.

Брала активну участь у видавничій справі. Була членом редколегії шеститомної Юридичної Енциклопедії, членом редколегії десятитомної Антології української юридичної думки, членом редколегії видавництва Ін-Юре та багатьох збірників наукових праць.

Нагороди та відзнаки

  • медаль «1500-летие Києва», (1982);
  • медаль «Ветеран Труда» (1985);
  • премія АН імені М.П. Василенка (2000);
  • Почесна грамота Верховної Ради України (2003);
  • заслужений діяч науки і техніки України (1993);
  •  спеціальні відзнаки Спілки юристів України (2001, 2004);
  • спеціальна відзнака Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (2009);
  • почесні грамоти Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України;
  • почесні грамоти Президії НАН України.

За плідну науково-дослідну роботу і високий професіоналізм Я.М. Шевченко присвоєне почесне звання Заслужений діяч науки і техніки України. Нагороджена Почесними грамотами Інституту держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, Почесною грамотою Президії НАН України, Почесною грамотою Верховної Ради України, спеціальними відзнаками Спілки юристів України (2001, 2004 рр.), є лауреатом премії НАН України імені М.П. Василенка та лауреатом премії ім. Ярослава Мудрого. Шевченко Ярославна Миколаївна є повним кавалером Ордена княгині Ольги (2002 р.– ІІІ ступінь, 2007 р.– ІІ ступінь, 2012 р. – І ступінь).

Дані про смерть

Померла 21 липня 2017 року. Похована у м. Києві на Байковому кладовищі.

Посилання

  1. Енциклопедія цивільного права України / Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України; Відп. ред. Я.М. Шевченко. - К.: Ін Юре, 2009. - 952 с.
  2. Актуальні проблеми цивільного права і цивільного процесу в Україні: Монографія / Ярославна Миколаївна Шевченко, Сергій Володимирович Антонов, Анатолій Юрійович Бабаскін, Юрій Ладиславович Бошицький, Марина Віталіївна Венецька; В.о. НАН України, Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького; Відп. ред. Ярославна Миколаївна Шевченко.– К. : Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2005.– 456 с.
  3. Цивільний кодекс України / Анатолій Юрійович Бабаскін, Наталія Василівна Безсмертна, Віталій Аркадійович Бернацький, Юрій Валерійович Білоусов, Ярославна Миколаївна Шевченко; В.о. НАН України, Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького, НАН України. Київ. ун-т права; За заг. ред. Ярославна Миколаївна Шевченко.– 2004.– 692 с.
  4. Цивільний кодекс України: Науково-практичний коментар /За ред. розробників проекту Цивільного кодексу України. - К.: Істина. - 928 с.
  5. Цивільне право України: Академічний курс: підруч.: У двох томах / За заг. ред. Я. М. Шевченко. — К.: Концерн "Видавничий Дім «Ін Юре», 2003.
  6. Охорона і захист прав та інтересів фізичних та юридичних осіб в цивільних правовідносинах / За загальною редакцією академіка НАПрН України Я.М. Шевченко. - Х.: Харків юридичний, 2011. - 528 с.
  7. Проблеми вдосконалення правового регулювання права приватної власності: Монографія / Ярославна Миколаївна Шевченко, Марина Віталіївна Венецька, Ірина Миколаївна Кучеренко; В.о. НАН України, Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького.– К. : Ін-т держави і права ім. В. М. Корецького НАН України, 2002.– 104 с.
  8. Правова реформа: концепція, мета, впровадження. Зб. наук. праць. Матеріали VIІІ міжнар. наук.-практ. конф. (Київ, 23 лист. 2017 р.) / за заг. ред. Н.М. Пархоменко, М.М. Шумила. – Київ : Ніка-Центр, 2017. – 486 с. http://idpnan.org.ua/files/zbirnik-konferentsii__776_-shevchenko.pdf
  9. Спогади про Людину, Вчителя, Цивіліста-епоху (до 85-річчя від Дня народж. акад. Ярославни Миколаївни Шевченко); Громад. орг. «Ліга професорів права, д-рів юрид. наук та д-рів філософії у сфері права» ; [за заг. ред. Р. О. Стефанчука]. — К.: АртЕк, 2017. — 390 с.[3]
  10. Вибрані праці: [1964-2012 рр.] / Ярославна Миколаївна Шевченко; В.о. ВГО «Асоціація цивілістів України», Центр досліджень права ім. Савіньї; Вступ. сл. Н. С. Кузнецова; Відп. ред. Р. О. Стефанчук.– Кам'янець-Подільський: Друкарня «Рута», 2012.– 400 с. [4]
  11. Ювілей академіка НАПрН України Ярославни Миколаївни Шевченко. - Приватне право, 2013, № 1, С. 327 - 329.
  1. Персоналії. Університетські наукові записки (4). 2012. с. 607–616. ISSN 2078-9165. Процитовано 30 січня 2021.
  2. Енциклопедія цивільного права України / Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України; Відп. ред. Я.М. Шевченко. К. : Ін Юре, 2009. 952 с.
  3. Stefanchuk, Ruslan. Спогади про Людину, Вчителя, Цивіліста-епоху : (до 85-річчя від Дня народж. акад. Ярославни Миколаївни Шевченко) / Громад. орг. "Ліга проф. права, д-рів юрид. наук та д-рів філософії у сфері права" ; [за заг. ред. Р. О. Стефанчука]. - Київ : АртЕк, 2017. - 389 с. - (Серія "In memoriam") (англ.). Процитовано 30 січня 2021.
  4. Stefanchuk, Ruslan. Шевченко Я.М. Вибрані праці / ВГО "Асоц. цивілістів України", Центр дослідж. права ім. Савіньї. - Кам'янець-Подільський : Рута, 2012. - 400 с. : (Класика української цивілістики). (англ.). Процитовано 30 січня 2021.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.