Шломо Горен

Шломо Горен (івр. שלמה גורן; 3 лютого 1917(19170203), Замбрув 29 жовтня 1994, Єрусалим) ізраїльський військовий діяч, бригадний генерал Армії оборони Ізраїлю, ашкеназький головний рабин Ізраїлю (1973—1983).

Шломо Горен
שלמה גורן
Ім'я при народженні Шломо Горанчик
Народився 3 лютого 1917(1917-02-03)
Замбрув, Ломжинська губернія, Російська імперія (суч. Польща)
Помер 29 жовтня 1994(1994-10-29) (77 років)
Єрусалим,  Ізраїль
Поховання Єврейське кладовище на Оливковій горі
Громадянство  Ізраїль
Діяльність рабин, офіцер
Alma mater Єврейський університет
Вчителі Кук Аврагам Їцхак, Isser Zalman Meltzerd і David Cohend
Знання мов іврит[1] і англійська
Учасник палестинська війна (1947—1949), Суецька криза, Шестиденна війна і Війна на виснаження
Посада Головний равин Ізраїлю
Військове звання бригадний генерал
Конфесія юдаїзм
Діти (3) Tchia Shapirad
Нагороди

honorary doctor of the Bar-Ilan Universityd

Біографія

Шломо Горен народився 3 лютого 1917 року у місті Замбрув Ломжинської губернії, Російська імперія, нині Польща. У 1925 році емігрував разом з батьком (одним із засновників мошаву Кфар-Хасидим) в Ерец-Ісраель, що в той час перебував під британською окупацією. Провів дитинство в Кфар-Хасидим.

Освіту здобув в єшивах Єрусалиму («Ец-Хаїм», «Хеврон») і в Єврейському університеті. У 1935 році, у віці 18 років, опублікував свою першу наукову працю — коментар до «Мішне Тора» Маймоніда; тоді ж Горен отримав звання рабина.

У 1936 році вступив в організацію Хагана і взяв участь в захисті євреїв під час арабських заворушень в 1936—1939 роках. Під час Другої світової війни примикав до лівого крила Лехі.

У 1945 одружився з дочкою рабина Давида Коена; в сім'ї народилося троє дітей.

Під час війни Ізраїлю за незалежність боровся в районі Єрусалиму. Навесні 1948 року Горен був призначений головним рабином Армії оборони Ізраїлю і, пройшовши вишкіл, отримав чин бригадного генерала (аллуф); власне саме Горен в 1948 році і заснував військовий раввинат, який очолював до 1968 року. На цій посаді ввів різні постанови, наприклад хасидський нусах як єдину молитвук в армії, а також обов'язкове дотримання в армії кашрута. Перебував у діючій армії під час Суецької війни і Шестиденної війни.

Після звільнення Старого міста Єрусалима в червні 1967 року під час Шестиденної війни Горен був серед перших визволителів Єрусалиму і незабаром після прибуття до Стіни плачу просурмив там в шофар. Незабаром після цього піднявся на Храмову гору, увійшовши до будівлі Купола Скелі з сувоєм Тори і з шофаром. Шломо Горен спробував зробити Храмову гору головною святинею Ізраїлю, але цьому завадив Головний раввинат Ізраїлю, який заборонив підйом на неї євреям, які перебувають в стані ритуальної нечистоти (є точка зору, що всі євреї нечисті — оскільки немає рудої корови, попіл якої необхідний для ритуального очищення — і тому ніхто не може зійти на Храмову гору, однак є і точка зору, згідно з якою ця заборона стосується тільки до того місця, де стояв Храм; вхід ж на іншу частину Храмової гори не забороняється). Незабаром після перемоги в Шестиденній війні і об'єднання Єрусалиму керівництвом ізраїльської поліції було прийнято дійсне до цього дня рішення, яке дозволяє для всіх вільний прохід на Храмову гору, але забороняє єврейську молитву на Горі. Боротьба Шломо Горена з цим рішенням виявилася безрезультатною.

У 1961 році за свої коментарі до Єрусалимського Талмуду Шломо Горен був удостоєний Державної премії Ізраїлю. У 1968 він був обраний головним ашкеназький рабином Тель-Авіва-Яффи (до обов'язків приступив в 1971 році), в той час, коли равин Овад'я Йосип був там головним сефардським рабином. З 1973 по 1983 рік — верховний ашкеназький рабин Ізраїлю.

Горен був рішучим противником мирних угод з палестинцями і в 1993 році виступив із заявою, що солдати Ізраїлю повинні відмовитися виконувати накази про руйнування єврейських поселень на контрольованих територіях.

Під керівництвом Горена було створено спільний для ашкеназі і сефардів молитовник, прийнятий в армії і в ряді невеликих поселень, ним також була складена «Хаггада шел Песах — носах ахід» («Пасхальна хаггада — єдиний варіант», 1974, 1977).

Шломо Горен помер 29 жовтня 1994 року в Єрусалимі.

У 2005 році він був обраний № 53 серед 200 найвидатніших ізраїльтян всіх часів в опитуванні інтернет сайту «Ynet».

Посилання

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.