Купол Скелі

Ку́пол Ске́лі (араб. قبة الصخرة‎, Куббат ас-Сахра; івр. כיפת הסלע, Кіппат ха-Села, «Купол Каменя») — мусульманське святилище в Ізраїлі, на Храмовій горі в Старому місті Єрусалима. Назва походить від Наріжного Каменя, що вважається базовим каменем світобудови. Споруджене грецькими майстрами[1] за наказом омеядського халіфа Абда аль-Маліка в 691692 роках, під час ісламської міжусобиці, на місці Другого Єрусалимського храму, знищеного римлянами в 70 році. Спроектоване і оздоблене за взірцем сусідніх візантійських християнських церков з мозаїками[2]. Восьмикутна форма, найімовірніше, навіяна формами Церкви сидіння Богородиці, збудованої між 451—458 рр. на шляху між Єрусалимом і Вифлеємом[2]. Зруйноване землетрусом в 1015 р., відреставроване у 10221023 рр. Сильно змінило свій зовнішній вигляд в Османську і новітню добу: стіни покрили кахлями із геометричними візерунками, а дах — золотом у 19591961 рр. і 1993 р. Одна з найстаріших пам'яток ісламської архітектури, що збереглися до сьогодні. Розташована поруч із Найвіддаленішою мечеттю, третьою святинею ісламського світу.

Купол Скелі

31°46′41″ пн. ш. 35°14′07″ сх. д.
Країна Ізраїль
Розташування Старе місто Єрусалима
Тип Купол і мечеть
Матеріал мармур
Стиль Umayyad artd
Дата заснування 685

 Медіафайли у Вікісховищі

Назва

Історія

Купол Скелі споруджений на вершині гори, священної для трьох релігій мусульман, юдеїв і християн. Тут, за переказами, Авраам (Ібрахім) збирався принести в жертву свого сина. Тут цар Соломон (Сулейман) побудував легендарний Єрусалимський храм.

За словами історика аль-Мукаддасі (Х століття), ідея будівництва полягала в тому, щоб затьмарити розташований поруч християнський храм Святого Гробу, «щоб не засліплювати уми мусульман його пишністю і величністю». Зведення Купола Скелі було сприйнято в мусульманському світі як символ перемоги і торжества ісламу. Зодчим вдалося створити будівлю, що дійсно панує над містом — в панорамі старого Єрусалиму в першу чергу впадає в очі його золотий купол. Нижня частина будівлі (восьмикутник у плані) всередині розділена надвоє колонадою, що створює подвійний обхід навколо Каменю заснування.

Камінь заснування виступає над підлогою на висоту 1,5 м. Навколо скелі по периметру стоять 4 потужних стовпи, що тримають купол і безліч легких витончених колон. Висота простору під куполом точно дорівнює діаметру куполу (близько 20 м). Число архітектурних елементів кожного виду чітко кратне чотирьом — священному числу мусульман.

Араби

Купол Скелі був сильно пошкоджений землетрусами 808 і 846 років[4]

1015 року внаслідок чергового землетрусу будівля повністю завалися і була зведена наново у 10221023 роках. Купольні мозаїки відремонтували у 10271028 роках[5].

Хрестоносці

Печатка тамплієрів. XIІІ ст.

Протягом багатьох століть християнські паломники до Єрусалиму відвідували Храмову гору і мали змогу оглядати Купол Скелі. Але насильство з боку мусульман, зокрема наказ халіфа аль-Хакіма зруйнувати Церкву Святого Гробу, призвело до релігійної конфронтації і початку хрестових походів[6].

1099 року, в ході Першого хрестового походу, хрестоносці звільнили Єрусалим від мусульманського гніту. Вони перетворили Купол Скелі на церкву, призначивши доглядати за ним чернечому Ордену августинців, а сусідню мечеть аль-Аксу зробили палацом єрусалимських королів.

Близько 1119 року Купол Скелі передали чернечо-лицарському Ордену тамплієрів. Назва самого ордену походила від Купола Скелі, який вони називали Храмом Господнім (лат. Templum Domini). Сусідня мечеть аль-Акса вважалася Храмом Соломона[джерело?]. Храм Господній був одним із символів тамплієрів й фігурував на печатках великих магістрів Ордену. Він став архітектурним взірцем для ряду круглих тамплієрських церков-ротунд у Європі[7].

З часом, внаслідок плутанини у європейських джерелах, Купол Скелі так само стали називати Храмом Соломона, ототожнюючи його із мечеттю аль-Акси.

Галерея

Примітки

  1. Jeffer 2010, p. 132.
  2. Avner 2010, pp. 31–50 [43–44].
  3. Pringle 1993.
  4. Amiran, D.H.K.; Arieh, E.; Turcotte, T. (1994). Earthquakes in Israel and adjacent areas: macroseismic observations since 100 B.C.E. // Israel Exploration Journal. 44 (3/4): 260–305 [267].
  5. Necipoğlu 2008, p. 31.
  6. Stark, R. God's Battalions; a Case for the Crusades. NY: Harper Collins, 2009, pp. 84–85.
  7. The Architecture of the Italian Renaissance, Jacob Burckhardt, Peter Murray, James C. Palmes, University of Chicago Press, 1986, p. 81

Бібліографія

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Купол Скелі

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.