Шрамківський цукровий завод

Шрамківський цукровий завод — підприємство харчової промисловості в селіШрамківка, Пирятинського повіту Полтавської губернії Російської імперії, в селі, а потім і селищі міського типу Шрамківка Драбівському районі Черкаської області, УРСР, а потім і України та краю, ключове підприємство в інфраструктурі села та селища, що відігравало ключову роль у його історії 20 століття.

Шрамківський цукровий завод
Тип Відкрите акціонерне товариство
Галузь Цукрова промисловість
Спеціалізація Цукор
Засновано 1911
Штаб-квартира Шрамківка
 Україна

Історія

У 1909 році в селі Шрамківка Ковалевської волості Пирятинського повіту Полтавської губернії Російської імперії почалося будівництво цукрового заводу, який розпочав роботу в 1911 році[1]. Сировиною для виробництва були цукрові буряки.

З квітня 1910 року, по жовтень 1912 року, на цукровому заводі працював майбутній генерал-майор Михайло Дмитрович Гончаров .

Восени 1918 року повіт окупували австро-німецькі війська, які залишалися тут до листопада 1918 року. Надалі, до 1920 року, Шрамківка залишалася в зоні бойових дій громадянської війни, але надалі цукровий завод відновив роботу.

У першій половині вересня 1920 року на Шрамківський завод було скоєно напад повстанського загону Сурупа та Жадана[2] .

7 листопада 1920 року, коли на Шрамківському цукрозаводі збиралися святкувати третю річницю Жовтневого перевороту в Петрограді, повстанський загін Сурупа і Жадана знову напав на підприємство, захопив його територію, розташувався на відпочинок на широкій леваді і став перековувати коней. В цей час на них напав з боку Кононівки кавалерійський полк Червоної Армії.

У 1921 році на цукрозаводі розташовувався гарнізон Червоної Армії. Після тривалої перерви з 1918 року, тільки з 1921 року цукрозавод відновив свою роботу.

У 1922 році до складу цукрозаводу увійшов Драбівський радгосп.

З 1950-х років. на цукрозаводі працював відомий житель села Шрамківка, колишній шкільний вчитель фізкультури та військової підготовки з числа представників козачого стану Полтавської губернії Антон Андрійович Долгий (1903—2004), уродженець села Капустинці, довгожитель, очевидець багатьох подій в історії колишнього Пирятинського повіту Полтавської губернії, у тому числі розкуркулення, колективізації, голодомору, сталінських репресій, гітлерівської окупації села, вчитель та багаторічний співрозмовник уродженця села Шрамківка, заслуженого українського краєзнавця Володимира Павловича Щерби, зібрав чимало фактів з історії цукрозаводу в рідному селищі[2].

У ході Великої Вітчизняної війни з вересня 1941 до вересня 1943 року село було окуповане німецькими військами, у цей час на території цукроварні знаходився концентраційний табір для радянських військовополонених[3].

Після закінчення бойових дій завод було відновлено[4] і у 1945 році він відновив роботу. Після війни завод був перетворений на Шрамківський цукровий комбінат (до складу якого увійшли цукровий завод та бурякорадгосп, на балансі якого знаходилося 2,6 тис. га землі). У 1972 році загальна чисельність робітників та інженерно-технічних співробітників заводу становила 692 людини, десять із них за виробничі досягнення були нагороджені орденами та медалями СРСР[1].

Загалом, у радянські часи цукровий комбінат був найбільшим підприємством селища[4][1][5][6], на його балансі перебували об'єкти соціальної інфраструктури.

Після проголошення незалежності України комбінат перейшов у володіння Державного комітету харчової промисловості України[7].

У липні 1995 року Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про приватизацію комбінату[7]. Надалі державне підприємство було перетворене на відкрите акціонерне товариство «Шрамківський цукровий завод».

Також, у 1996 році було випущено короткометражний фільм, присвячений історії підприємства.

Примітки

  1. Шрамківка, Драбівський район, Черкаська область // Історія міст і сіл Української РСР. Черкаська область. — Київ, Головна редакція УРЕ АН УРСР, 1972.
  2. https://velikijhutir.cherkassy.ua/files/doks/tumanvikiv.pdf
  3. Концентрационные лагеря, образованные на территории СССР немецко-фашистскими захватчиками в 1941—1944 гг. Список составлен по материалам Чрезвычайной Государственной Комиссии (ЧГК) // газета «Судьба», июнь 1995. стр.3-6
  4. Шрамковка // Большая Советская Энциклопедия. / редколл., гл. ред. Б. А. Введенский. 2-е изд. том 48. М., Государственное научное издательство «Большая Советская энциклопедия», 1957. стр.175-176
  5. Шрамковка // Большая Советская Энциклопедия. / под ред. А. М. Прохорова. 3-е изд. том 29. М., «Советская энциклопедия», 1978
  6. Шрамковка // Украинская Советская Энциклопедия. том 12. Киев, «Украинская Советская энциклопедия», 1985.
  7. «00373445 Шрамківський цукрокомбінат, Драбівського району»
    Постанова Кабінету міністрів України № 538 вiд 20 липня 1995 р. «Про доповнення переліку об'єктів, що підлягають обов’язковій приватизації у 1995 році»

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.