Штрейзелькухен

Штрейзелькухен (нім. Streuselkuchen) — загальна назва популярної випічки в Верхній Сілезії. Польською назва пишиться як kołacz śląski, німецькою пишиться як Streuselkuchen. Традиціна страва польської та німецької кухні, а також кухня євреїв-ашкеназі[1].

Streuselkuchen
Фото тістечка
Тип Пиріг
Походження Сілезія
Входить у національні кухні

Традиційний вигляд та приготування

Штрейзелькухен можна назвати одним з регіональних різновидів польського традиційного калача, його випікають не тільки для щоденного вживання, але як обрядову випічку. Найбільш популярними різновидами пирога є такі: розсипний пиріг (без начинки), сирний пиріг, пиріг з маком та пиріг з яблучною начинкою. Згідно традиції усі види таого пирога є все одно сілезьким пирогом а не як до інших страв на які він може бути схожим. Основна специфіка та відміність від іншої випічки є його форма. На відміну від старовиної традиції в Польщі випікати випічку круглою форми в 19 столітті в Сілезії все частіше почали віпікати пироги прямокутної форми, що і стало характерним для цього пирога. Ця зміна відбулася з практичних міркувань – оскільки замість печей старої форми господині все частіше почали готувати за допомогою домашніх духовок, з метою зекономити місце деки круглої форми замінили деками прямокутної форми в яких тепер випікалися пироги. Ще однією характерною особливістю страви є специфічна посипка, це відрізняє його від подібних хлібобулочних виробів з інших частин Польщі, проте це водночас збільшує важкість вироблення такого пирогу. Сілезький пиріг має характерний для нього масляний запах, його консистенція також трохи м'якша та висота менша, якщо порівнювати його з іншими пирогами який є традиційними для Польщі.

За шириною форма пирога який випікається на стандартних деках, зазвичай є прямокутним з розмірами відразу після випікання 40 × 60 см(±5 см) і висотою приблизно 3,5 см (±0,5 см). Маса вже готового виробу zможе становити 5-6 кг. Зазвичай пиріг перед вживанням ріжеться на шматки розмір яких може становити 4-6 см на 4-6 см.

Сам по собі пиріг може бути як з начиною так і без неї. При цьому такий продукт в перерізі виглядає як одношарове дріжджовий корж,який на верху має характерну посипку. Більш популярний варіант пирога з внутрішнім наповненням,містить три шари, де внутрішнім шаром є сирна, макова чи яблучна начинка. Коржики мають характерний кремовий колір, а колір начинки залежить від її складу.

Історія

Традиція випічки калачів в Сілезії сягає часів середньовіччя, тоді до виробів з тіста селяни та жителі міст відносилися шанобливо згідно християнських традицій та випікали для свят, особливих днів, зокрема таких як весілля. Перші записи, які згадують випікання сілезького калача в регіоні Сілезії датуються 18 століттям, а перші рецепти, які стосуються пирога можна знайти надрукованими в друкованих виданнях 30-их років 20 століття.

Варто згадати, що пиріг був широко розповсюджений у всій Сілезії, як в місцях де проживали поляки так і німці і його неодноразово випікали як в приватних господарствах так і на ярмарках . Німецький поет Йозеф фон Айхендорф у своєму листі в серпні 1857 року писав : «Сьогодні парафіяльний фестиваль, тож на сніданок був розсипний пиріг. “ [2] Сілезький поет Герман Баух (1856–1924) навіть присвятив йому написану ним поему “Sträselkucha”.[3]

Підтвердження Географічного походження

Streuselkuchen було офіційно оголошено регіональним продуктом в ЄС. Після 4 років досліджень Європейська Комісія записало його до списку традиційних продуктів Європи.[4]


Галерея

Примітки

  1. Sämtliche Werke des Freiherrn Joseph von Eichendorff. Historisch-kritische Ausgabe. In Verbindung mit Philipp August Becker herausgegeben von Wilhelm Kosch und August Sauer. 12. Band: Briefe von Eichendorff. – Briefe des Freiherrn Joseph von Eichendorff. Herausgegeben von Wilhelm Kosch. Regensburg, S. 243
  2. http://www.mein-skerbersdorf.de/streuselkuchen/streuselkuchen.htm |titel=Streuselkuchen |werk=mein-skerbersdorf.de |datum= |abruf=2017-01-01}}
  3. https://www.deutsche-handwerks-zeitung.de/baecker-duerfen-schlesischen-streuselkuchen-backen/150/3098/315210

Вебпосилання

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.