Яблуко

Я́блуко, заст., діал. я́бко[1] — їстівний плід яблуні, соковитий, багатий на вітаміни та мікроелементи. Фрукт вагою 70—200 грам, що вживається в їжу в свіжому, квашеному, печеному вигляді, є сировиною в кулінарії, у виробництві дитячого харчування, джемів, повидла, безалкогольних та алкогольних напоїв тощо.

Яблука на яблуні
Яблука сорту Фуджі
Яблука сорту Гренні Сміт

Походження та сорти яблук

Вважається, що «батьківщиною» яблуні є передгір'я Алатау Казахстану[2].

Найбільше розповсюдження отримала яблуня домашня. Сьогодні (2020) існує безліч сортів цього виду яблуні, що ростуть в різних кліматичних умовах. Сорти яблук поділяють за вмістом цукрів, твердістю, придатність до зберігання тощо. За швидкістю визрівання сорти поділяються на:

Найбільш комерційні сорти яблук[3]:

  • Джонатан — пізній зимовий сорт. Плоди середнього розміру 100—120 г. Добре лежать тільки у сховищах-холодильниках. Місце походження — США. М'якоть зеленувато-біла, при визріванні — кремова, солодко-кисла, ароматна, дуже соковита, щільна, відмінного десертного смаку.
  • Голден делішес — сорт американського походження, відібраний 1890 року у Східній Вірджинії А. Х. Моллінгсом із сіянців невідомого походження. Плоди вагою 110—120 г, золотаво-жовті.
  • Гренні Сміт — плоди дуже гарні, великі, вагою до 190 г. М'якоть зеленкувата, дуже щільна, середньої соковитості, кисло-солодка. Місце походження Австралія. Зелене, дуже кисле, хрустке, соковите, з перемінним смаком яблуко.
  • Фуджі — яблука зимового сорту. Місце походження Японія. Сорт має округлі форми, червоно-малинового кольору.[4]

Харчові якості

Яблука не є переможцями серед інших овочів та фруктів за вмістом вітамінів і корисних мікроелементів, проте вважаються одними з найбільш універсальних і доступних дієтичних фруктів, багатих на сік, клітковину, вітаміни і мікроелементи.

Вирощування яблук у світі. Середня врожайність з гектара

Вирощування і торгівля

На вирощування 1 кг яблук необхідно до 700 л (віртуальних одиниць) води[5]. Світове виробництво яблук склало 55 млн т у 2005 р., вартістю 10 млрд дол. Китай виробив дві п'ятих цього обсягу. США — другий за величиною виробник яблук, — 7,5 % світового виробництва. 60 % яблук, зібраних у США, вирощують в штаті Вашингтон[6]. Імпорт яблук із Нової Зеландії та інших країн з більш помірним кліматом конкурує з американським виробництвом і збільшується із року в рік[7].

Найбільші експортери яблук за даними на 2006 р.: Китай, Чилі, Італія, Франція і США; найбільші імпортери за даними 2006 р.: Росія, Німеччина, Велика Британія, Нідерланди[8].

Найбільші виробники яблук — 11 червня 2008
Країна Виробництво (тонн) Примітки
 КНР27 507 000F
 США4 237 730
 Іран2 660 000F
 Туреччина2 266 437
 Росія2 211 000F
 Італія2 072 500
 Індія2 001 400
 Франція1 800 000F
 Чилі1 390 000F
 Аргентина1 300 000F
Всього у світі 64 255 520 A
Без символу = за офіційними даними, F = за оцінками FAO, A = Сукупний (може включати в себе офіційні дані, напівофіційні дані або за оцінками);

Джерело: FAO

Екологічна безпека

Для зберігання і транспортування, яблука можуть покривати дифенілом.

Яблука в кулінарії

Способи приготування

Яблучний пиріг
  • Свіжі — цілком або в салаті (наприклад, в салаті «Черепаха»).
  • Сушені сухофрукт, що отримуються сушкою на сонці або в духовці.
  • Мочені — в цих заготівлях розрізняють три види мочення: просте, кисле і цукрове.
  • Квашені. У соліннях концентрація солі в розсолах — не менше 6-8 %, в моченнях — 1,5-2 %.[9]
  • Консервовані.
  • Повидло з яблук.
  • Печені — солодкі (з медом, горіхами тощо) і як гарнір до м'яса і птиці. В Україні запечена гуска з яблуками є традиційною різдвяною стравою.
  • Яблука можуть використовуватися як сировина для приготування варення, джемів, мусів. Яблука дрібноплідних сортів можуть використовуватися у варені в цілому вигляді.[10] Для підсилення аромату до страв і заготівель з яблук зазвичай додають корицю.
  • Яблука у свіжому вигляді і у вигляді джему використовуються як начинка для пирогів (наприклад, шарлотка). В угорській, німецькій і чеській кухнях поширений рулет струдель (нім. Strudel) із листкового тіста і начинки із свіжих яблук або вишень.
  • У яблуках є пектин, що широко використовується як желювальна речовина під час виготовлення мармеладу і пастили.

Напої з яблук

Обробка

Для обробки яблук перед приготуванням використовують яблукорізки, ножі для серцевини. Ножі мають бути виготовлені з високоякісної і стійкої до окислення сталі, свіжі яблука, нарізані неякісним ножем отримують характерний «металевий» присмак.

Яблуко в культурі

Яблуко як символ

Яблуко символізує здоров'я і життєву силу, молодість, кохання, шлюб і весну[11].

Європейська традиція (але не оригінальний текст Біблії) вважає яблуко плодом з дерева пізнання Добра і Зла.

У фільмі «Земля» Олександр Довженко яблука у яблуневому саду використовуються як символ продовження життя.

Яблуко у мистецтві

Зображення яблук є вкрай поширеним в картинах на біблійні теми, як символ Гріхопадіння, який є одним з найвідоміших сюжетів середньовічної живопису. Пізніше, в епоху Відродження, стали поширені мальовничі сюжети на античні мотиви — суд Паріса і дванадцятий подвиг Геракла — «яблука Гесперид».

Міфологічні та фольклорні сюжети, пов'язані з яблуками, використані в багатьох творах живопису та скульптури (суд Паріса, гріхопадіння Єви, яблука Гесперид), а також в літературних і музичних творах (в драмі Фрідріха Шиллера «Вільгельм Телль», однойменній опері Джоаккіно Россіні та ін.)

Яблуко в науці

За відомою легендою, Закон всесвітнього тяжіння був відкритий Ньютоном, який начебто спостерігав, як в саду падають яблука[12].

Алхіміки, зауваживши, що серцевина розрізаного впоперек яблука нагадує п'ятикутну зірку, використовували яблуко як символ знання[11].

Карл Вільгельм Шеєле 1785 року з нестиглих яблук виділив нову органічну кислоту, яку назвав яблучною[13].

Опуклість на передній поверхні шиї у чоловіків (борлак) називається адамовим яблуком.[14]

Яблуко в географічних назвах

  • Казахська назва колишньої столиці Казахстану Алмати — перекладається як «Яблуневий». Місто розташоване біля гір Заілійський Алатау на південному сході Казахстану. В Україні використовується варіант Алма-Ата, що можна перекласти з казахської мови як «яблуко» («алма») і «дідусь» («ата»).
  • «Велике яблуко» (англ. The Big Apple) — прізвисько Нью-Йорка. Виникло у 1920-х роках.
  • Кара-Алма (Чорне яблуко) — киргизьке село. Село розташоване в дуже мальовничому місці, поруч розташований піонерський табір і база відпочинку.

Образи яблука в політиці і бізнесі

  • Apple Records — звукозаписний лейбл, заснований The Beatles.
  • Apple — американська корпорація, виробник персональних і планшетних комп'ютерів, аудіоплеєрів, смартфонів і програмного забезпечення.
  • Російська об'єднана демократична партія «Яблуко» — політична партія.

Див. також

Примітки

  1. Великий тлумачний словник сучасної української мови / Голов. ред. В. Т. Бусел, редактори-лексикографи: В. Т. Бусел, М. Д. Василега-Дерибас, О. В. Дмитрієв, Г. В. Латник, Г. В. Степенко. — К.: Ірпінь: ВТФ «Перун», 2005. 2-ге вид. — стор. 1645
  2. Тулегенова, Асель (24 липня 2003 року). ЭХ, ЯБЛОЧКО, КУДА ТЫ КОТИШЬСЯ…. Архів оригіналу за 4 липня 2013. Процитовано 3 липня 2009.
  3. http://www.kommersant.ru/doc.aspx?DocsID=23601 Плоды пресыщения. Журнал «Деньги» № 45 (249) от 17.11.1999
  4. http://www.franko.franko-terminal.com/content/view/18/136/
  5. [недоступне посилання з серпня 2019]
  6. Desmond, Andrew (1994). The World Apple Market. Haworth Press. с. 144–149. ISBN 1560220414. OCLC 243470452.
  7. Kristin Churchill. Chinese apple-juice concentrate exports to United States continue to rise. Great American Publishing. Архів оригіналу за 16 жовтня 2006. Процитовано 22 січня 2008.
  8. FAO
  9. http://www.syrnikov.ru/Mycookery/mochenya.html Архівовано 7 березня 2009 у Wayback Machine. Мочения, соления и квашения — три источника, три составных части русской закуски
  10. Варенье из райских яблок
  11. Энциклопедия символов. Архів оригіналу за 20 січня 2012. Процитовано 13 липня 2011.
  12. Британські вчені розмістили оригінал історії про Ньютона і яблуко у всесвітній мережі
  13. Історія відкриття активних речовин у лікарських рослинах[недоступне посилання з серпня 2019]
  14. Словник української мови

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.