Шульга
Шульга́, майку́т[1] або лівша́ — людина, яка переважно використовує ліву руку.
В основі поняття лежить індоєвропейське *kseul- — «різати, рубати». Первісне значення слова має бути «позбавлений правої руки, обрубаний»[2].
Виникнення
Ліворукість вроджена індивідуальна особливість людей, у яких права півкуля мозку домінує над лівою [3]. Попри зовнішню подібність, у них різні функції: права відповідає за інтуїцію, образне мислення (передумови до художньої творчості); у лівій сконцентровані механізми аналітичного, абстрактного мислення (науковий підхід) [4][оригінальне дослідження?].
Існують люди, що добре використовують обидві руки — амбідекстри. Дослідники[які?] вважають, що ліворукість притаманна усім, але домінує тільки у шульг[джерело?].
13 серпня в усьому світі святкують День шульги. Започатковано його 1992 року за ініціативи Клубу шульг Великої Британії.
Цікаві факти
- Перша згадка про таке явище, як ліворукість зустрічається вже в Біблії. Біблійна особа, Егуд, із Книги Суддів був шульгою (Суд. 3:15). Там само згадується про те, що у плем'ї Веніаминовому на війну з Ізраїлем було зібрано 26 000 воїнів і крім них 700 чоловік шульг і кожен з них «кидав каменем із пращі на волос, і не хибив» (Суд. 20:16).
- В багатьох мовах світу слова: «ліво», «лівий» мають негативно забарвлене значення.
- Англійське слово sinister (зловісний) походить від латинського sinister, -tra, -trum. Спершу воно мало значення «лівий, лівосторонній», а потім, у класичний латинський період, отримало значення «зло, злий» і «неуспішний, нещасливий». Також англійське слово left, окрім значення «лівий» має переклад «той, що залишився».
- Сучасне італійське слово sinistra має два значення: «зловісний» і «лівий».
- Іспанське siniestra теж має два значення, хоча його значення «лівий» використовується рідко — для цього зазвичай застосовується баскське слово izquierda[5] (на баскській — esker).
- У португальській мові найзвичайніше слово, що позначає людину-шульгу, canhoto, колись використовувалось для позначення диявола, а canhestro — слово, що означає «незграбний».
- В українській мові закріпились такі негативні вирази, як: «лівий товар», «ходити наліво».
- У Стародавньому Китаї ліва сторона вважалась «поганою». Прикметник «лівий» 左 (цзо), означає «непідхожий» чи «такий, що не має згоди». В деяких частинах Китаю порівняно недавно шульг насильно переучували писати правою і навіть фізично карали, бо дитина, що пише лівою була соромом для сім'ї. Негативні конотації зустрічаються в більшості країн Сходу.
- Норвезький вираз venstrehåndsarbeid (ліва робота) означає «щось, зроблене незадовільним способом», а одне з норвезьких слів, що позначає шульг, keivhendt, походить від норвезьких слів, що значать «неправильну руку».
- Практично в усіх мусульманських країнах вважається образою і невихованістю подавати щось, або їсти з допомогою лівої руки. Хоча в цих країнах шульги мають деяку перевагу над правшами, а саме — арабське письмо пишеться справа наліво.
- В інків lluq'i — «льоке» (збереглось в мові кечуа) мало позитивне значення. У народів Анд вважається і досі, що шульги володіють особливими духовними якостями, в тому числі магією і цілительством, народитись шульгою означає бути щасливим. Третій Сапа Інка — Льоке Юпанкі — був шульгою, його ім'я в перекладі з кечуа «прославлений шульга».
- Ацтеки робили операції на нирках лівою рукою, а на печінці — правою.
- У Стародавнній Греції вважалось, що шульги своєю унікальністю приносять щастя. Ескімоси вірять, що кожен шульга може чаклувати.
- Стародавні єгиптяни вважали хорошою прикметою зайти лівою ногою в дім. На рельєфах, що зображають Рамзеса II, фараон-шульга вбиває ворогів, тримаючи лук в правій руці та натягуючи тятиву лівою.
- Африканці племені меру вважають, що їхній чаклун мусить приховувати свою ліву руку: ніхто не може бачити її, оскільки вона священна.
Див. також
Примітки
- Майкут «Словник української мови Грінченка»
- Етимологічний словник української мови : у 7 т. : т. 6 : У — Я / укл.: Г. П. Півторак та ін ; редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2012. — Т. 6 : У — Я. — С. 488. — ISBN 978-966-00-0197-8.
- Чуприков, А.П. (2011). Асиметрія мозку та ліворукість (Українською). КММ. с. 140. ISBN 978-966-1673-08-2.
- Левус, Н.І. Креативність і ліворукість: точки дотику (Українською).
- Etimología de izquierda, deChile.com. Accessed June 2006. (Spanish)
Посилання
- Права чи ліва рука? — "Виховання дитини"
- 13 серпня — День шульги
- Журнал "Країна", №26, 25.06.2010
- Article on left-handed people from ABC News
- Lindsay, Rae. Left Is Right: The Survival Guide for Living Lefty in a Right-Handed World. ISBN 0-9653753-0-7
- McManus, Chris. Right Hand, Left Hand: The Origins of Asymmetry in Brains, Bodies, Atoms, and Cultures. ISBN 0-674-00953-3