Щедрик королівський

Ще́дрик королівський[2] (Serinus pusillus) — вид горобцеподібних птахів родини в'юркових (Fringillidae)[3]. Є спорідненим з сирійським і сивошиїм щедриком та з аларіо.

?
Щедрик королівський

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: В'юркові (Fringillidae)
Рід: Щедрик (Serinus)
Вид: Щедрик королівський
Serinus pusillus
(Pallas, 1811)
Посилання
Вікісховище: Category:Serinus pusillus
Віківиди: Serinus pusillus
МСОП: 22720045

Опис

Загальна довжина 10,5-13 см завдовжки при вазі 9,5–13,5 г. Статевий диморфізм присутній, але не дуже виражений: груди та спина самців більш яскравіші. Голова невеличка, кругленька з коротким, конічним дзьобом. Тулуб стрункий з загостреними крилами і злегка роздвоєним хвостом.

Голова, груди і спина чорні, з яскраво-червоною передньою частиною, на лобі червона пляма, підхвіст білий, черево і боки білі з центральною частиною поодиноких пір'я чорно-коричневого забарвлення. Пір'я крил — чорні з широкими мідно-коричневими і сіро-білими краями. Дзьоб чорний, очі темно-карі, а ноги тілесно-чорні. У молодих — голова буро-коричневого кольору.

Спосіб життя

Віддає перевагу високогір'ям, порослим невисокими деревами (насамперед ялівцями) або кущами, а також посушливим землям, де переважають кедри Cedrus deodara, ялини Picea morinda та берези Betula utilis. Взимку віддає перевагу відкритим пагорбам і кам'янистій місцевості з чагарниками і травою. Зустрічається на висоті від 750 до 4575 м над рівнем моря.

Денний птах. Поза сезоном розмноження невеликі зграї кочують у пошуку заростей. Голос схожий на голос коноплянки — швидкий і пронизливий. Живиться насінням рослин з родів очеретянка, Saussurea, Taraxacum і Cousinia, колосків трав'янистих рослин і квіткових головок хрестоцвітих, таких як Crambe cordifolia і Sisymbrium sophia, сезонними ягодами, зокрмеа Prunus eburnia та Berberis. Окрім цього, в раціон також входять бруньки, листочки, зрідка — комахи.

Гніздо являє собою невелику компактну чашечку із зовнішніми стінками з моху та павутини з внутрішньою оббивкою з волосся та вовни. Його зазвичай розташовують досить низько в кущах шипшини або на бічній гілці ялівцю, біля важкодоступної скелі. Відкладається 3-4 (інколи 5) блідих синювато-білих яєць з червонувато-коричневими і рожевими плямами. Може розмножуватися в неволі. Через 2 тижня вилуплюються пташенята. За молодятами доглядають обидва батьки. Пташенята здатні літати на 3 тиждень життя.

Розповсюдження

Гніздовий ареал включає Кавказ, Туреччину, крайній північний схід Іраку, Іран, захід Туркменістану і Узбекистану, північно-східний Афганістан, західний Пакистан, Ладакх, Гілгіт, Кашмір, північний захід Непалу, крайній південний захід Тибету. Іноді цей птах залітає на східні острови Егейського моря.

Примітки

  1. BirdLife International (2016). Serinus pusillus.
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. Gill, Frank; Donsker, David (ред.). Finches, euphonias. World Bird List Version 12.1. International Ornithologists' Union. Процитовано 10 лютого 2022.

Джерела

  • Clement, P. 2016. Red-fronted Serin (Serinus pusillus). In: del Hoyo, J., Elliott, A., Sargatal, J., Christie, D.A. and de Juana, E. (eds), Handbook of the Birds of the World Alive, Lynx Edicions, Barcelona.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.