Щекочихін Юрій Петрович

Ю́рій Петро́вич Щекочи́хін (рос. Щекочихин Юрий Петрович; 9 червня 1950(19500609), Кіровабад, Азербайджанська РСР 3 липня 2003, Москва) журналіст, російський політик, державний діяч, депутат Державної Думи Росії. Відомий своїми репортажами про вплив організованної злочинності і корупції на уряд Росії. Помер несподівано у 2003 р. після загадкового захворювання, яке, як вважається, було спричинене отруєнням.

Щекочихін Юрій Петрович
Народився 9 червня 1950(1950-06-09)
Кіровабад, Азербайджан
Помер 3 липня 2003(2003-07-03) (53 роки)
Москва
·отруєння
Поховання Передєлкінський цвинтарd
Країна  СРСР
 Росія
Місце проживання Москва, Росія
Діяльність політик, журналіст
Alma mater факультет журналістики МДУ
Знання мов російська
Членство 3rd State Duma of the Russian Federationd і 2nd State Duma of the Russian Federationd
Роки активності з 1967
Посада депутат Державної Думи РФ
Партія Яблуко
Конфесія православний
Нагороди

Біографія

Народився 9 червня 1950 року в місті Кіровобаді, Азербайджанської РСР. У 1975 році закінчив факультет журналістики у Московському державному університеті. Перша публікація була в газеті «Московський комсомолець». Працював в відділі розслідувань газети Комсомольська правда (1972–1980), у «Літературній газеті» (1980–1996), був заступником головного редактора ліберальної «Нової газети» (з 1996 р.). Писав численні статті з критичною оцінкою війни в Чечні, порушень прав людини в Російській армії, про корупцію в державних органах влади тощо. З 1995 року очолював і писав для передачі «Спеціальна команда» на російському телебаченні. Пізніше, передача була знята з ефіру, як така що «дестабілізує становище в країні».

Кінематографічна діяльність

Автор сценарію українського фільму «Щеня» (1986) тощо.

Політична діяльність

Перший раз був обраний на з'їзді народних депутатів СРСР у 1990 році від Луганської області України. Обирався від партії Яблоко до Державної Думи Росії. Був членом депутатської комісії по боротьбі з корупцією, та експертом ООН по боротьбі з організованною злочинністю. Виступав з критикою політики уряду в Чечні, при рятуванні моряків півдводного човна «Курск». Підтримував звинувачення висунуті проти ФСБ в організації вибухів в Росії, для мобілізації громадської думки для війни в Чечні. Також вимагав від секретних служб пояснень про використання анеститичного газу під час трагедії Норд-Осту. Одним з останніх розслідувань було з'ясування, яку роль відігравало ФСБ у відмиванні грошей через Банк Нью-Йорку. Саме напередодні зустрічі з американськими слідчими по цій справі Щекочихин раптом захворів.

Загибель

Щекочихін помер раптово 3 липня 2003 року після короткої і загадкової хвороби. Родичам було заборонено брати зразки тіла для незалежного розслідування. Таємно переправлений зразок однак був обслідуваний в Лондоні, де було встановлене отруєння радіоактивним талієм. Офіційна причина смерті — гостра алергічна реакція та загальна інтоксикація організму. Обставини хвороби та смерті Щекочихіна залишаються однією з контроверсійних тем російської політики.

Посилання

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.