Щоденник Бріджит Джонс (роман)

«Щоденник Бріджит Джонс» (англ. Bridget Jones’s Diary) — роман британської письменниці й журналістки Гелен Філдінґ, написаний у формі особистого щоденника про рік життя Бріджит Джонс, самотньої працюючої жінки з Лондона, якій дещо за 30-ть. Щиро та дотепно Бріджит розповідає про пошук себе, кар’єру, стосунки, кохання, моду, секс.

«Щоденник Бріджит Джонс»
Обкладинка українського видання
Автор Гелен Філдінґ
Назва мовою оригіналу Bridget Jones’s Diary
Дизайн обкладинки Тетяна Омельченко
Мова англійська
Тема хаос, любов і conduct of lifed
Жанр Епістолярний роман і комедійний романd
Видавництво Видавництво Старого Лева
Видано 1996
Видано українською 2017
Перекладач(і) Лідія Луцан
ISBN 978-617-679-369-4
Наступний твір «Бріджит Джонс: межі розумного»

У 1998 році роман був відзначений у Великій Британії премією «Найкраща книжка року»[1], а також 2003 року посіла 75-те місце у списку «200 найкращих книжок за версією BBC»[2]. До 2006 року книжка буда продана у світі накладом понад 2 млн примірників.

Роман був екранізований 2001 року, головні ролі зіграли Рене Зеллвегер, Колін Ферт і Г'ю Грант.

Сюжет

Це щоденник Бріджит. Тут вона записує все про своє життя: кількість калорій і постійні спроби схуднути, кількість викурених сигарет і спожитого алкоголю, а ще свої любовні пристрасті. Звідусіль вона чує питання «Коли ти вже вийдеш заміж?». Знайомі намагаються звести її з успішним розлученим адвокатом Марком Дарсі, що носить светри з V-подібним вирізом і шкарпетки з бджілками. Та Бріджит зачарована своїм начальником Деніелом Клівером. Коли з Клівером усе налагоджується, розпочинаються проблеми в родині Бріджит: її мати після поїздки в Португалію вирішує нарешті пожити для себе і йде від батька до красеня Хуліо. Намагаючись вирішити конфлікт батьків, Бріджит на певний час забуває про Клівера, який раптово повідомляє їй, що одружується з іншою.

Бріджит розчарована: вона знову одна. Вона вирішує кардинально змінити життя, залишає свою редакцію і йде працювати на телебачення. Згодом доля її знову зводить з Марком Дарсі. І цього разу надовго.

Головні герої

  • Бріджит Джонс — самотня англійка, якій трохи за тридцять; перебуває в пошуку конструктивних стосунків із досвідченим чоловіком. Постійно робить спроби схуднути, кинути курити й зловживати алкоголем, але зустрічі з подругами постійно руйнують ці плани. Закохана у свого начальника Деніела Клівера.
  • Марк Дарсі — відомий адвокат, знайомий дитинства Бріджит, з яким намагаються її звести родичі.
  • Деніел Клівер — видавець, начальник і предмет обожнювання Бріджит.

Літературні впливи

Романи Гелен Філдінґ є типовим зразком британської постфеміністичної літератури. В основі «Щоденник Бріджит Джонс» лежить один із найвідоміших романів XIX століття «Гордість і упередження» Джейн Остін, з сюжетом якого безпосередньо перегукується книжка Філдінґ. І навіть більше, саме героїня неодноразово згадує найвідоміший роман Джейн Остін. Бріджит фанатіє від телесеріалу ВВС «Гордість і упередження». Саме цей серіал, де роль містера Дарсі зіграв Колін Ферт, і надихнув Гелен Філдінґ написати серію романів про Бріджит Джонс.

Як і в Джейн Остін, Бріджит зустрічає Марка Дарсі на публічному балу, або його осучасненому варіанті  — на новорічній вечірці у приятелів її батьків. Як і містер Дарсі, Марк Дарсі починає бесіду з розмови про книжки. Як і Елізабет Беннет, містер Дарсі спочатку не подобається Бріджит. Історія Бріджит розвивається за тією ж сюжетною лінією, що й героїні Остін.

Історія написання

У 90-х роках Філдінґ працювала позаштатним кореспондентом лондонської газети «The Independent», де вела власну щотижневу колонку, де оповідала про життя самотньої жінки середнього віку. Щоб уникнути зайвої відвертості й не виставляти на публіку власні думки та вчинки, письменниця вигадала комічного персонажа — Бріджит Джонс. Колонка швидко завоювала популярність. Паралельно з цим Філдінґ працювала над романом про різноманітні культури Карибського регіону, що давалося їй доволі складно. Тоді ж видавець запропонував їй написати роман про її героїню, Бріджит Джонс, який побачив світ 1996 року у видавництві Picador.

Продовження

У 1999 році вийшло продовження — сиквел «Бріджит Джонс: межі розумного» (англ. Bridget Jones: The Edge of Reason), а у 2013 — «Бріджит Джонс без розуму від хлопчиська» (англ. Bridget Jones: Mad About the Boy).

Екранізація

У 2001 році на великі екрани вийшла однойменна екранізація роману. Головні ролі зіграли Рене Зеллвегер, Г'ю Грант, Колін Ферт. 2004 року вийшов сиквел «Бріджит Джонс: Межі розумного», також знятий за книжкою Гелен Філдінґ.

Переклад українською

Щоденник Бріджит Джонс / Гелен Філдінґ ; пер. з англ. Лідії Луцан. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2017. — 432 с[3].

Бріджит Джонс. На межі здорового глузду / Гелен Філдінґ ; пер. з англ. Оксани Мельник. — Львів : Видавництво Старого Лева, 2020. — 512 с[4].

Примітки

  1. USATODAY.com - Chick lit, for better or worse, is here to stay. usatoday30.usatoday.com. Процитовано 27 листопада 2017.
  2. BBC - The Big Read - Top 100 Books. www.bbc.co.uk. Процитовано 27 листопада 2017.
  3. Щоденник Бріджит Джонс. Видавництво Старого Лева. Процитовано 27 листопада 2017.
  4. Бріджит Джонс. На межі здорового глузду. Видавництво Старого Лева. Процитовано 21 квітня 2020.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.