Ягубець

Ягу́бець село в Україні, в Уманському районі Черкаської області, центр сільської ради. У селі мешкає 855 людей. Розташоване за 16 км від Христинівки та за 220 км від обласного центру.

село Ягубець
Країна  Україна
Область Черкаська область
Район/міськрада Уманський район
Рада Ягубецька сільська рада
Облікова картка картка 
Основні дані
Засноване Початок 17 століття[1]
Населення 855
Площа 2,943 км²
Поштовий індекс 20042
Телефонний код +380 4745
Географічні дані
Географічні координати 48°44′35″ пн. ш. 29°57′05″ сх. д.
Середня висота
над рівнем моря
211 м[2]
Відстань до
обласного центру
220 км
Відстань до
районного центру
13 км
Найближча залізнична станція Христинівка
Відстань до
залізничної станції
13 км
Місцева влада
Адреса ради 20042, Черкаська обл., Уманський р-н, с. Ягубець, вул. Соборна, буд. 2
Карта
Ягубець
Ягубець
Мапа

Історія села

У XV ст. кримчаки часто нападали на Уманщину, так спустошували її, що швидко з неї стала «Гуманська пустеля». Люди тікали звідси. І донині численні підземні ходи під Уманню ховають у собі безліч таємниць. Відомо, що один з таких ходів вів у район так званих Жовтих Верб. Саме тут розкинулось містечко Обозівка (тепер с. Ягубець), у якому розмішувалися військова та продовольча бази, за першим покликом готові були вирушити в похід обози. У 1653 р. гетьман польський Черницький, ганяючись за полковником Богуном і знищуючи навколо Умані села, на Великдень увійшов в Обозівку, перебивши всіх людей. За переказами, священик, який у цей день відправляв літургію, намагався втекти в ближній ліс, але поляки наздогнали його. Не витримавши катувань, панотець розказав про розташування уманською війська. Кажуть, що слова «Я — губець» вилетіли з вуст нещасного священика, коли він, знаючи про свій тяжкий гріх, впав навколішки і простягнув до неба руки, прохаючи Бога захистити людей, яких він зрадив. Відтоді містечко Обозівка перейменовано на Ягубець.[джерело?]

На початку XX ст. селом Ягубець володів граф Маендорф. Він із сім'єю проживав у Петрограді, а маєток здавав в оренду поміщику — німцю Карлу Мартіну. Населення на той час складало 1420 осіб. З приходом до влади більшовиків першим головою ревкому було обрано Хлівнюка Миколу. У 1922 р. в селі було обрано сільську раду, перший голова — Безносюк Микола.

У 1929 р. в с. Ягубець, під час примусової колективізації, було створено перший колгосп «Борці Жовтня», у 1930 р. — колгосп «9 січня».

Під час Голодомору 1932—1933 років, тільки за офіційними даними, від голоду померло 114 мешканців села.[3]

У роки німецько-радянської війни жителі села воювали на фронтах проти нацистських загарбників, 154 з них не повернулися до рідних домівок. Багато жителів Ягубця за участь у боях отримали державні нагороди. серед них Герой Радянського Союзу Дмитрик Петро Тодосійович.

У післявоєнні роки в селі було створено два колгоспи — «Борці Жовтня», «Перше Травня» і радгосп.

У 1960 р. колгоспи й радгосп об'єднано в одне господарство, яке мало 2613 га землі. У 1963 р. господарство очолив М. В. Андрієнко. У 1968 р. радгосп побудував нове приміщення сільської ради, медпункт. У 1969 р. почалася добудова школи, будівництво побуткомбінату, завершилося будівництво двоповерхового будинку.

Сьогодні у селі є ЗОШ. Будинок культури, дитсадок, магазин, бібліотека. ФАП.

На території сільради діє ДП СГП «Ягубець».

Пам'ятки

Відомі люди

В селі народилися:

Див. також

Посилання

  1. УРЕ
  2. Погода в селі Ягубці
  3. Архівовано 23 березня 2014 у Wayback Machine. Голодомор 1932-33 років на Черкащині. Портал Черкаської обласної державної адміністрації]

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.