Яйце по-шотландськи

Яйце по-шотландськи (англ. Scotch egg) — страва британської кухні. Являє собою варені яйця, обмазані м'ясним фаршем, і обсмажені в панірувальних сухарях.

Яйце по-шотландськи
Яйце по-шотландськи, розрізане навпіл
Походження Велика Британія
Необхідні компоненти яйце, фарш

Історія

Вважається, що страва була вперше приготовлена лондонською компанією Fortnum & Mason в 1738 році[1][2]. За іншою версією авторство страви невідоме, а рецепт веде до страви кухні Великих Моголів «Наргіс кюфта» [3].

У друкованому вигляді рецепт цієї страви вперше зустрічається в книзі Марії Ранделл Нова система домашньої кухні видання 1809 року. У цій та пізніших куховарських книгах XIX століття готові яйця рекомендувалося подавати в гарячому вигляді під соусом[4]. Зараз її вживають і в холодному вигляді, зокрема, як закуску на пікніках.
У роки Другої світової війни, за часів раціонування, виник варіант рецепта, в якому фарш був замінений картопляним пюре.

Регіональні варіанти

У Великій Британії існують місцеві різновиди цього рецепта, наприклад, при виготовленні яєць по-Манчестерськи (англ. Manchester Egg) використовується мариноване яйце, загорнуте в суміш перемеленої свинини і «Ланкаширського чорного пудингу» (тобто, по суті, фаршу для кров'янки[5]), а для яєць по-вустерськи (англ. Worcester Egg) яйце маринується у вустерському соусі, фарш ж складається з суміші фаршу для ковбас місцевих сортів з т. зв. «Білим пудингом», аналогічним чорному, але без крові.

Продаються під різними назвами в британських супермаркетах і можуть міститися фрагменти курячого або качиного яйця, а іноді навіть майонез і дрібно нарізаний бекон.

Яйця по-шотландськи і варіації рецепта можна зустріти в кухнях багатьох країн світу: від Європи і Америки, до Західної Африки (зокрема, Нігерія), до Південно-Східної Азії, наприклад, на Філіппінах.

Див. також

Примітки

  1. Single Hen Scotch Egg. Fortnum & Mason. Архів оригіналу за 14 листопада 2012. Процитовано 22 серпня 2011.(англ.)
  2. Glancey, Jonathan (5 листопада 2007). A facial at Fortnums? Never!. The Guardian (London).(англ.)
  3. Oxford Companion to Food, див. статті kofta and Scotch egg (англ.)
  4. Oxford Companion to Food, див. статтю Scotch egg (англ.)
  5. Naylor, Tony (29 квітня 2010). A plan is hatched: the Manchester egg. The Guardian (London). Процитовано 1 липня 2010.(англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.