Янгікургансай

Янгікургансай — річка в Бостанлицькому районі Ташкентського вілоята, в околицях гори Великий Чимган. Утворюється злиттям саїв Мазарсай і Гулькамсай, впадає в Чарвацьке водосховище, протікає по території Угам-Чаткальского національного парку. Перед впаданням у Чарвацьке водосховище перетинає автодорогу 4Р12 Юсуфхона Бурчмулла[1]. На берегах річки розташовується селище Янгікурган.

Янгікургансай
41°33′21″ пн. ш. 70°04′21″ сх. д.
Витік
• координати 41°33′21″ пн. ш. 70°04′21″ сх. д.
Гирло
• координати 41°34′34″ пн. ш. 70°05′59″ сх. д.
Країни:  Узбекистан
Довжина 12 км
Ідентифікатори і посилання

До заповнення Чарвацьке водосховище була притокою Чаткалу, тепер у зимовий період також впадає в Чаткал.

Довжина річки — 12 км[2]. Середня витрата води — 0,691 м³/с [3].

Висота витоку — 1166 м над рівнем моря[4]. Висота гирла — 900 м над рівнем моря.

Складові

Мазарсай і Гулькамсай стікають з північного схилу Чаткальского хребта, протікають переважно у вузьких долинах, місцями зі скелястими стінками. Навесні по руслах часті селеві явища[1], які іноді призводять до людських жертв.

Водоспад на Гулькамсаї взимку
Водоспад на лівій притоці Гулькамсаю

Гулькамсай

Гулькамсай (також можлива назва Гулікамсай, з узбецької «Сай, де мало квітів»[5]) — ліва складова Янгікургансаю. Витоки лежать під перевалом Гулікам (туристична назва перевалу Пісочний), на відрозі гори Малий Чимган. Тече в напрямку на схід, ущелиною, густо порослою березами і хвойними деревами. Після злиття з Кічкіна-коксаєм повертає на північ. Рельєф змінюється, Гулькамсай тече серед скель («Гулькамські тіснини»). Тіснини являють собою каскад з трьох водоспадів (найвищий — 6 метрів), стислих стрімкими скелями. Проходження тіснин вимагає страхування, або альпіністських навичок[6]. Нижче від тіснин приймає праву притоку Куйлюксай, далі течія проходить по дну широкої долини.

Мазарсай

Долина річки Мазарсай

Стікає з-під перевалу Сипкий, з відрога гори Аукашка (Чаткальский хребет). Тече переважно в північно-східному напрямку. Приймає велику праву притоку Семісозсай, далі протікає по вузькій, скелястій долині. Поблизу злиття з Гулькамсаєм обладнано водозабір, який забезпечує водою селище Янгікурган і розташовані поруч зони відпочинку.

У верхів'ях Мазарсаю лежать перевали Сипкий, Туманний, Юний краєзнавець, які ведуть у долину приток Акбулаку і Караарчі. Проходження маршрутів через зазначені перевали вимагає доброї фізичної підготовки і може займати 2—5 днів[7]. Назву «Мазарсай» (струмок-кладовище) місцеві жителі пов'язують з тим, що під час навали завойовників (завойовниками вказують Тамерлана і навіть Олександра Македонського) місцеве населення ховалося в ущелинах Мазарсая і було зраджене. Через складність рельєфу, місцеві жителі не змогли втекти від війська і були всі перебиті.

Природа

Схили Янгікургансаю і його складових покриті арчею, аличею, яблунями, березами[6].

У верхів'ях Мазарсаю завдяки віддаленості від населених пунктів, зустрічаються великі ссавці ведмеді і гірські козли.

Примітки

  1. Колбинцев, 1977, с. 39.
  2. Обчислено за допомогою програми Google Earth. Довжину розраховано від витоку річки Мазарсай — однієї зі складових Янгікургансаю
  3. Чуб, 2007, с. 92.
  4. Обчислено за допомогою програми Google Earth. Висоту розраховано для точки злиття Мазарсаю і Гулькамсаю
  5. Топонимы Угам-Чаткальского Национального Парка
  6. Маршруты выходного дня, 1988, с. 14.
  7. Маршруты выходного дня, 1988, с. 15.

Джерела

  • Аркуш карти K-42-93. Масштаб: 1 : 100 000. Видання 1962 р. (рос.)
  • Чуб В. Е. Изменение климата и его влияние на гидрометеорологические процессы, агроклиматические и водные ресурсы Республики Узбекистан. — Ташкент : «VORIS NASHRIYOT» MChJ, 2007. — 133 с. — ISBN 978-9943-304-23-9.
  • Попов В. Н. Западный Тянь-Шань. — Москва : Физкультура и спорт, 1978. — 136 с.
  • Шабанова Н. С., Салихов А. Ф. Маршруты выходного дня. — Ташкент : Медицина, 1988. — 31 с. — ISBN 5-638-0070-4.
  • Колбинцев А. П. По дорогам Узбекистана. — Ташкент : Узбекистан, 1977. — 144 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.