Ян Братковський

Я́н (Іван) Братко́вський (пол. Jan Bratkowski) (нар. невідомопом. після 1648 року) — бургграф Високого замку русинського походження. Командував залогою Високого замку, (яка на думку Андрія Козицького не перевищувала 100 осіб) під час його облоги полком Максима Кривоноса в жовтні 1648 року. Про особисте життя Яна Братковського не збереглося ніяких даних.

Ян (Іван) Братковський
Народився
невідомо
Помер після 1648
невідомо
Громадянство Річ Посполита
Національність Русин
Діяльність Військовий
Титул бургграф
Посада бургграф
Військове звання Бургграф

Біографія

Найширше джерело в котрому згадується Ян Братковський в посаді бургграфа Високого замку, це листи Самійла Кушевича — писаря львівського магістрату, які він писав невідомому сьогодні варшавському шляхтичу. Зміст листів оповідав події облоги Львова в 1648 році союзними військами Богдана Хмельницького і Тугай-Бея, а також і локальних подій коли порівняти з облогою, які відбувалися на Високому замку. Сам Братковський фігурує в листах всього декілька разів, у зв'язку з загрозою захоплення ворогом Високого замку. Коли запаси Високого замку майже вичерпано, Братковський віддав наказ пробитись до міста Львова для поповнення боєприпасів, залишивши в замку свого заступника Мацея Рибинського. Завдяки цим діям, замок ще один день зумів протриматися.

За польським джерелом, під час диверсійної діяльності українських селян в самому замку, Ян Братковський, не наважився вигнати їх з Високого замку за мури, обґрунтовуючи це причиною загрози передачі інформації про оборону і вразливі місця Високого замку. Він пояснював це можливістю бунту та нападу на його підлеглих, оскільки мешканців русинського походження було більше, у порівнянні з іншими мешканцями замку.

Самійло Кушевич повідомляє, що «Високий замок зрештою, без крайньої необхідності, залишив спочатку пан бургграф дня чотирнадцятого жовтня...».

Під час цього відступу з Високого замку до Львова, бургграф використовував безпечні підземні ходи, які з Високого замку вели до самого міста.

Література

  • Козицький А. Штурм який не відбувся // Leopolis militans. Нариси військової історії Львова XIII-XVIII ст. — Львів : «Апріорі», 2014. — 368 с. — ISBN 978-617-629-204-3.
  • Давидович М. Львівський Замок (Замок руських королів). — 2-ге. — Львів : «Тріада Плюс», 2016. — 100 с.
  • Історія Львова в документах і матеріалах. — Київ : Наукова думка, 1986. — 420 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.