Ян Остроруг (письменник)

Ян Остроруґ гербу гербу Наленч (пол. Jan Ostroróg; 1436 1501, Гродзиськ-Великопольський) — польський магнат, політичний діяч Речі Посполитої, письменник-гуманіст.

Ян Остроруґ
пол. Jan Ostroróg
Ім'я при народженні Jan Ostroróg
Псевдо Ян Остророг
Народився 1436(1436)
Остроруг, Ґміна Остроруґ, Шамотульський повіт, Великопольське воєводство, Польща
Помер 1501(1501)
Гродзиськ-Великопольський
Країна  Королівство Польське
Національність поляк
Місце проживання Польща
Діяльність політик, письменник
Alma mater Болонський університет
Науковий ступінь доктор обох прав
Знання мов польська
Посада Позанські воєводи, Q64777690? і Q64864966?
Військове звання воєвода познанський
Термін 1500—1501 роки
Попередник Седживой Чарнковський
Наступник Анджей Шамотульський
Конфесія католицтво
Рід Остророги
Батько Станіслав Остророг
Мати Беата Бистрицька
У шлюбі з Олена Рациборська
Діти Вацлав
Станіслав
Герб

Життєпис

Походив з магнатської родини Остророгів. Син познанського воєводи Станіслава Остроруга. Замолоду відправився навчатися за кордон. Студіював в Ерфуртському та Болонському університетах. У 1459 році отримав докторський ступінь із права. У 1462 році повернувся до Польщі. Тут отримав посаду каштеляна мендзижецького та сенатора Польського королівства. Згодом став радником королів з династії Ягеллонів: спочатку Казимира IV, потім Яна I Ольбрахта. Спонукав їх до проведення політики щодо централізації влади, приборкання магнатів, а також проти німецького впливу у країні. У 1500 році став познанським воєводою, 1501 року помер у м. Гродзиськ-Великопольський.

Творчість

Головним твором Я. Остроруга є «Меморандум про устрій Речі Посполитої», який він завершив у 1477 році. Тут зібранні його думки щодо політичних, правових засад існування держави, місце в цьому людини. Був прихильником міцної королівської держави, зауважував про необхідність реформ у католицької церкви, відстоював рівність усіх станів перед законом, скасування тортур. Державні чини та посади, на думку магната-письменника, повинні отримуватися не у відповідності від походження, а відповідно до знань й здібностей. Рішуче заперечував практику спадковості вищих державних посад. Виступав проти застосування латини та німецької мови у листуванні та складанні державних паперів. Зауважував необхідність проведення муніципальної реформи — наданню більших прав містам, зокрема магдебурзького. Для зміцнення держави пропонував впровадити загальну військову повинність.

Родина

Дружина — Гелена (?—?), донька Вацлава II, князя Рациборського. Діти:

  • Вацлав (д/н—1527) — каштелян каліський з 1519 року, дружина — Уршуля з Kутнa Пoтoцькa (†1544/1549; шлюб після 1506 р.)[1]
  • Станіслав (д/н—1519) — каштелян каліський

Примітки

  1. Оstrorogowie (01) Архівовано 21 жовтня 2013 у Wayback Machine. (пол.)

Джерела

  • Kazimierz Lepszy (red.). Słownik biograficzny historii powszechnej do XVII stulecia. — Warszawa: Wiedza Powszechna, 1968. (пол.)
  • Redakcja. Ostroróg Jan herbu Nałęcz (zm. 1501) // Polski Słownik Biograficzny. — Wrocław — Warszawa — Kraków — Gdańsk : Zakład Narodowy Imienia Ossolińskich, Wydawnictwo Polskiej Akademii Nauk, 1979. — T. XXIV/3, zeszyt 102. — 193—384 s. — S. 502—505. (пол.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.