Ян Шитлер

Ян Шитлер (нар. 1763, помер 1850) — шеф-кухар, автор перших у Польщі систематизованих кулінарних книг .

Ян Шіттлер
Ян Шитлер
пол. Jan Szyttler
Народився 1763[1][2]
Варшава, Річ Посполита
Помер 1850[1][2]
Вільнюс, Російська імперія
Країна  Російська імперія
 Річ Посполита
Діяльність кухар

Народившись у Варшаві в сім’ї кухаря, розпочав свою кар’єру у віці чотирнадцяти років, як кухонний хлопчик при дворі Огіньського в Седльце. Пізніше був шеф-кухарем при дворі Станіслава Августа Понятовського (під керівництвом відомого шеф-кухаря Пола Тремона). Кулінарні смаки короля Станіслава Августа започаткували моду на вишукану, але здорову кухню, поєднуючи французькі та польські кулінарні традиції.

У 1820 році оселився у Вільнюсі, де до кінця життя займався виключно написанням та виданням книг та путівників на тематику сільського господарства, в тому числі кулінарних, які користувалися великою популярністю у Польщі, Литві та Білорусі. Кулінарні книги Шитлера (які були опубліковані у величезній кількості на той час) мали великий вплив на формування благородних та буржуазних кулінарних смаків.

Шіттлер опублікував кілька десятків книг, серед яких найпопулярніші: «Мисливська кухня, тобто полювання» (1823), «Талановитий кухар» (1830), «Посібник для мисливців» (1839), «Новий кухар для ослаблених осіб» (1837), «Економна кухарка» (1835; ред.). III розширення, 1840 р .; ред. IV дод., 1850).

Шитлер черпав натхнення для своїх рецептів як з французької, так і з польської кухні, а в меншій мірі - з литовської та білоруської. Інші автори, такі як Анна Цюндзевічка (литовська домогосподарка, 1848) та Вінсент Завадзка ( литовський шеф-кухар, 1854), які писали твори на подібну тематику, були сильно натхнені книгами Шитлера.

Посилання

  1. NUKAT — 2002.
  2. MAK
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.