Ян Юнь

Ян Юнь (杨恽, д/н 54 до н. е.) — китайський державний діяч, поет часів династії Хань.

Ян Юнь
Народився невідомо
Хуаіньd, Династія Хань
Помер 54 до н. е.(-054)
·страта
Підданство Династія Хань
Національність китаєць
Діяльність політик, поет
Титул хоу (граф)
Рід Yang clan of Hongnongd
Батько Ян Чан
Мати Sima Qian's daughter (Yang Bis wife)d

Життєпис

Молоді роки

Народився він у 90-х роках I ст. до н. е. Син доньки історика Сима Цяня та канцлера (ченсяна) Ян Чана. Отримав прекрасну освіту. Втім внаслідок смерті батька у 74 році до ню. е. вимушений був витримати 3-річний траур. Водночас Юнь віддав 5 000 000 мідних монет, успадкованих від батька, членам свого клану, а кілька мільйонів, успадкованих від мачухи, її братам. Тому лише у 71 році до н. е. поступив на державну службу за протекцією брата Ян Чжана. Ян Юнь отримав посаду в охороні палацу (лан) — вищої категорії (чжунлан), та незабаром зайняв «верхового, що постійно супроводжує імператора» (чаншицзи).

Незадовго до серпня-вересня 66 року до н. е., він отримав ще одну посаду — понадштатну — начальника відомства «лівого боку» (цзоцао). Тоді ж Ян Юнь довідався про змову членів клану Хо (Хо Юя та інших) з метою заколоту проти імператора Сюань-ді і довів це до відома генерала чинів охорони палацу (чжунланцзян) Цзінь Аньшаня, а потім в присутності імператора повідомив про відомі йому обставини. Бунтівники були страчені, а у вересні—жовтні 5 осіб, що розкрили змову, отримали титули хоу, на кшталт графа.

Кар'єра

Ян Юнь став пінтун-хоу та був переведений на посаду чжунланцзяна, яку займав до 61 року до н. е.

На цій посаді він проявив себе як реформатор — змінив положення підпорядкованих йому ланів, девчому зрівнявши можливості багатих і бідних. До того лан при виході з палацу платив з особистих коштів за пов'язані з цим офіційні документи. Здатного заплатити називали «чин охорони» (шаньлан). Раз на 5 днів лан приходив з палацу додому на вихідний відпочити, вимитися і «помити волосся». Але, захворівши, він повинен був відшкодувати кожен день відпустки через хворобу одним вихідним. У результаті інші бідні лани більше року не могли «вимити голову», а багатії щоденно виходили з палацу розважитися. Дехто з багатих отримував за гроші хороший підвідомчий відділ, ширилося хабарництво. Ян Юнь скасував «чинів охорони», передав великому міністру землеробства (дасинуну) довгостроковий (на рік) план витрат свого відомства, а той профінансував його з казенних коштів (замість особистих коштів ланів). Він став давати відпустки по хворобі, для відпочинку, відвідування батьків і вихідні, щоб «вимити волосся» лише згідно з законами і наказами. Юнь негайно доповідав, що треба зняти з посади лана або імператорського посланця (ечже) з відомства гуанлусюня, який вчинив злочин, але в той же час рекомендував підвищити в чинах тих, кого відрізняли високі досягнення, відмінна поведінка і здібності — дехто з них навіть став губернатором або одним з дев'яти міністрів. В результаті лани духовно змінилися, з хабарництвом і проханнями про аудієнції в корисливих цілях було покінчено, накази виконувалися, заборони діяли, в палаці запанувала одностайність.

У зв'язку з цим у 61 році до н. е. Ян Юня було переведений на посаду гуанлусюня (міністерство «володаря блискучих заслуг», займалося призначенням державних службовців) і додатково отримав понадштатну посаду інспектора чиновників (чжулі). Тут він дуже зблизився з імператором. На цій посаді він просував ідею збройної боротьби проти кочового племені сюнну. У зв'язку з цим увійшов у протиріччя з імператорським секретарем (юйши дафу) Сяо Ванчжі. Зрештою перемогла — у 56 році до н. е. — перемогла думка Ян юня, а Сяо Ванчжі було відсторонено від займаної посади.

Падіння й смерть

Втім у 56 році до н. е. колега Ян Юня великий візник (тайпу, своєрідний міністр транспорту) Дай Чанле подав наклеп, згідно з яким Ян Юнь критикував дії імператора Сюань-ді. Міністр правосуддя (тінвей) Юй Дінго вважав, що Юнь винен, хоч і не визнає цього, і доповів Сюань-ді. Юня кинули в оглядову вежу північних воріт палацу, його дружину і дітей — до в'язниці. Але Сюань-ді змилостивився над своїм міністром й в січні—лютому 55 року до н. е. обмежився звільненням Ян Юня (Дай Чанле також відправили у відставку) і розжалуванням у простолюдини.

Ян Юнь поселився у сільській місцини, де став займатися землеробством та торгівлею зерном. На прохання друзів вести життя відставного сановника відповідав відмовою. 9 травня 54 року до н. е. відбулося затемнення сонця, і дрібний чиновник на ім'я Чен, підлеглий конюха, подав імператору доповідь, що знамення викликав Юнь, бо він «гордовитий, марнотратний і не розкаявся у своїй вині». Міністр правосуддя досліджував докази проти Юня, і в руки йому потрапив лист Ян Юня губернатора Сунь Хуей-цзуна, де містилася зневага до імператорської служби.

Коли Сюань-ді прочитав його, то зненавидів Юня. Міністр кваліфікував його провину як «велику норовистість і порушення шляхи космічної гармонії». наприкінці року Юня було страчений шляхом розрубанням надвоє в попереку, дружина і діти його були переселені в округ Цзюцюань.

Поезія

Активно зайнявся творчістю після власної відставки. Свої вірші Ян Юнь викладав у листах своїм друзям. Вони стосувалися побутових справ, політичних подій. Головний мотив багатьох віршів — краще пити, співати, танцювати та мати інші задоволення, ніж шукати «багатства і високого становища» на державній службі. Цей мотив згодом використовували відомі китайські поети, зокрема Пань Юе, Лі Бо, Сюе Тао.

Джерела

  • M. Loewe. A Biographical Dictionary of the Qin, Former Han & Xin Periods (221B.C. — A.D.24). Leiden, 2000.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.