Яснопольський Микола Петрович

Микола Петрович Яснопольський (18461920?) ,— визначний український економіст, статистик і фінансист. Започаткував першу в світі школу територіальної фінансової економетрії [1].

Яснопольський Микола Петрович
Народився 1846
Київ, Російська імперія
Помер 1900
Країна  Російська імперія
Діяльність економіст
Alma mater Юридичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Заклад Ніжинська гімназія вищих наук

Життєпис

Народився у Києві.

Закінчив правничий факультет Київського університету.

Викладав політекономію в Новоолександрійському інституті сільського господарства і лісівництва, Ніженському Ліцеї князя Безбородька і на Вищих жіночих курсах при Київському Імператорському Університеті Святого Володимира.

1889 його запрошено ординарним професором на кафедру фінансового права Київського Імператорського Університету Святого Володимира, де він працював до 1914 року.

В українському громадському житті Яснопольський не брав активної участі, хоча був членом Старої Громади і співпрацював з такими відомими громадськими діячами, як П. Куліш, Дмитро Пильчиків, Данило Мордовець та ін.

Наукові дослідження та праці

Деякі праці Я. мали помітний вплив на дальший розвиток укр. екон. думки, зокрема його спроби опрацювання територіального бюджету Рос. Імперії з окремим узглядненням стану в Україні. На основі аналізи прибутків і видатків територіального бюджету Рос. Імперії Я. вказував на некорисне екон. становище України і цій темі присвятив ряд праць, зокрема «О географическом распределении государственных доходов и расходов России» (т. І, 1891; т. II, 1897), що викликала значне зацікавлення у наук. колах, у тому ч. і серед укр. громадських діячів. Економіці України Я. присвятив і ряд менших праць, зокрема «Экономическая будущность юга России и современная его отсталость» («Отечественные записки», 1871) та «Об условиях торговли Юго-Западного Края и Малороссии с северозападными и в особенности польскими рынками» («Записки Имп. Русскаго Географического Общества», т. І, 1873). Я. писав також на ін. теми, пов'язані з економікою України, досліджував стан хлібної торгівлі на Правобережній Україні, розвиток зал. сполучення між Україною і Балтійським морем тощо.

Головні праці

Родина

Син — Леонід, економіст, фахівець у галузі політичної економії, бюджетного права, статистики й економіки вугільної промисловості, дійсний член ВУАН (від 1925).

Примітки

  1. Голубничий В. Районування економічне.— Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж—Нью-Йорк : Молоде життя, 1973. — Т. Кн. 2, [т. 7] : Пряшівщина (продовження) — Сибір. — С. 2458.

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.