Ґустав Герлінґ-Ґрудзінський

Ґустав Герлінґ-Ґрудзінський (20 травня 1919, Кельці 4 липня 2000, Неаполь) — польський письменник, есеїст, літературний критик, журналіст, солдат, в'язень ГУЛАГу і таборів НКВД. Його заарештували в 1940 році радянськими військами під час їх вторгнення до Польщі. Він підтримував Польську Соціалістичну Партію, після війни його звинувачено у критиці комуністичної диктатури в Польщі і східній Європі.

Ґустав Герлінґ-Ґрудзінський
пол. Gustaw Herling-Grudziński
Народився 20 травня 1919(1919-05-20)[1][2][…]
Кельці, Польща[2]
Помер 4 липня 2000(2000-07-04)[2][3][…] (81 рік)
Неаполь, Італія[2]
Поховання Неаполь
Країна  Польща
Діяльність письменник, журналіст, літературний критик, поет
Сфера роботи проза
Alma mater Варшавський університет
Мова творів польська[1]
Жанр щоденник
Magnum opus «Інший світ»
Членство Асоціація письменників Польщі
У шлюбі з Lidia Croced
Нагороди

Премія Фундації ім. Косцєльських (1966)

Viareggio-Versilia International Prized (1994)

honorary doctor of the Maria Curie-Skłodowska Universityd

почесний доктор Ягеллонського університетуd (2000)

honorary doctor of the Adam Mickiewicz University in Poznańd


 Ґустав Герлінґ-Ґрудзінський у Вікісховищі

Життєпис

Письменник народився в польській єврейській родині.

У 1919 році батьки письменника жили в Кельцях, однак багато часу він провів в Скшельчицях, в гміні Пєжхниця, де знаходилася велика ферма, якою володіла родина. Про народження сина Ґустава, четвертої дитини після Євгенії, Мауриція і Люції батько повідомив в 1919 році в Далешицях.

У 1921 році ферма в Скшельчицях була продана, з цього моменту, до війни, мати з дітьми жила в Кєльцах, а Якуб Герлінґ-Ґрудзіньский в Сухеднєві, де він купив великий млин і будинок. В пізніші роки письменник пригадував Сухеднюв, невелике містечко в Свєнтокшиськім воєводстві, в творі «Інший світ».

В Кельцях Ґустав Герлінґ-Ґрудзінський відвідував гімназію імені М. Рея. Проти волі батька він 2 роки навчався на польській філології у Варшавському університеті, де писав для журналів «Ateneum», «Pion», «Nowy Wyraz» та редагував тижневик «Orka na Ugorze». 15 жовтня 1939 року він створив одну з перших польських конспіраційних організацій Польську Народну Незалежну Акцію. Він був головою організації протягом двох місяців. Він переїхав до Львова, а потім до Гродна, де знайшов роботу в ляльковому театрі. У березні 1940 року він пробував виїхати до Литви. Проте це йому не вдалося і його заарештували одразу після від'їзду з міста. Його посадили у в'язницю, де йому присудили 5 років в таборах. Пізніше, через в'язниці у Вітебську, Санкт-Петербурзі, Вологді він потрапив до табору в Єрцево. 20 січня 1942 після протесту-голодування його звільнили в силу угоди Сікорського-Майського. Вражаючу табірну реальність автор зобразив на сторінках роману «Інший світ».

12 травня в районі Лугового йому вдалося приєднатися до армії генерала Андерса. Він брав участь у боях під Монте Кассіно, за що отримав орден Virtuti Militari.

Мати Герлінґа-Ґрудзінського померла від тифу в 1932 і була похована на єврейському кладовищі в Бодзентині. Батько помер в 1943, а брат Маурицій і сестри вижили під час Другої світової війни і залишилися в Польщі. Маурицій Герлінг-Грудзінський провадив активну діяльність під час війни в організації Жеґота, він врятував 500 євреїв.

Після війни, в 1945 році Густав Герлінґ-Ґрудзінський став політичним емігрантом. Разом з дружиною Кристиною він переїхав з Італії до Лондона, де працював у лондонському щотижневику «Новини». Він заснував і редагував щомісячник «Культура». Герлінґ-Ґрудзінський також був членом Інституту Літератури.

В 1946, в Італії він вступив до Польської Соціалістичної Партії. Публікувався в партійних журналах «Польський робітник» і «Світло». В 1948 його обрали заступником комітету головної ПСП у Великій Британії, а на ІІ еміграційному з'їзді ППС в Ленсі, в 1952 році, його обрали до складу Центрального Партійного Суду. Він вийшов з ПСП в 1960, коли унаслідок суперечок серед соціалістів-емігрантів з неї вигнано Адама Чьолкоша. В 1952 році його дружина Кристина скоїла самогубство.

Пізніше, Ґ. Герлінґ-Ґрудзінський співпрацював з Комітетом Охорони Працівників і Польським Незалежним Порозумінням в країні. В ІІІ РП він брав участь в Руху Сотні.

В роках 1952—1955 письменник працював на Радіо «Свобода» у Мюнхені. В 1955 він надовго залишився в Неаполі, де побрався з Лідією, донькою Бенедетто Кроче. Ґ. Герлінґ-Ґрудзінський помер 4 липня 2000 через інсульт. Його поховали на неаполітанському кладовищі Poggio Reale.

В 1990 році він став лауреатом літературної Нагороди Польського ПЕН-клубу ім. Й. Парандовського, в 2000 він отримав ступінь доктора Гонорис кауза Яґелонського університету.

В 1998 році його нагородили Орденом Білого Орла.

У вересні 2009 року у Єрцево письменнику поставили пам'ятник.

В Україні у 2010 вийшла друком його книжка: Ґустав Герлінґ-Ґрудзінський. Інший світ. Совєтські записки. — Чернівці: «Книги XXI», 2010[4].

Примітки

Джерела

  • Malewski J., Szkic do portretu Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, «Arka» 1985, nr 12
  • Przybylski R.K., W perspektywie cierpienia. O «innych światach» T. Borowskiego i G. Herlinga-Grudzińskiego, «W drodzie» 1983, z. 1-2
  • Słownik terminów literackich, pod red. J. Sławińskiego, Wrocław 1988
  • Słownik współczesnych pisarzy polskich, Warszawa 1963, t.1

Посилання

Примітки

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.