Ad maiorem Dei gloriam

«Ad maiorem Dei gloriam» (скорочення AMDG) латинський девіз Товариства Ісуса (єзуїтів), який означає Для більшої слави Божої. Від моменту створення ордену є програмним девізом єзуїтів, яке характеризує духовність і стиль життя ордену. Значення сентенції є близьким до латинського поняття magis (укр. більше) — основного з ключових понять Духовних Вправ Ігнатія Лойоли.

A.M.D.G. на хорах Церкви Святого Ігнатія (St. Ignatius Church, Chestnut Hill, Массачусетс), в університетському містечку Бостонського коледжу.

Історична довідка

Фактично народження сентенції як духовного девізу єзуїтів відбулося 15 серпня 1634 року у підземній церкві Монмартру, на місці якої 9 жовтня 1272 року було закатовано першого єпископа святого Діонісія, у передмісті Сен-Жак, де семеро перших членів майбутнього ордену дали клятву присвятити своє життя Богові. Клятва закінчувалася словами Ad maioren Dei gloriam.

Цей девіз понад 300 разів зустрічається в конституціях і листах святого Ігнатія Лойоли, часом у дещо зміненому звучанні. Вважається, що сентенція дуже стисло віддзеркалює зміст його Духовних вправ, виражаючи ідею постійного всестороннього саморозвитку і духовного вдосконалення. Харизма Товариства Ісуса характеризується багатовекторністю, широким діапазоном сфер діяльності, закликом до праці в різних середовищах — девіз AMDG виражає власне такий характер харизми згідно з духом єзуїтської медитації — із відозвою до віднайдення можливостей служити Богу там, де закликає Вічний Цар. В девізі є закладена готовність до повної і цілковитої посвяти служінню Богу.

«Ad maiorem Dei gloriam» є також частим девізом, який розміщувався на єзуїтських костелах, будинках колегіумів і домах молитви. Ця сентенція також часто розміщувалася у книжках різних авторів, як остання фраза, що завершує тексти.

Ця фраза геральдичний девіз багатьох єзуїтських навчальних закладів, у тому числі восьми з 28 членів Асоціації Єзуїтських Коледжів і Університетів (англ. - Association of Jesuit Colleges and Universities), і багатьох середніх шкіл по усьому світі. В Джорджтаунському Університеті (англ. - Georgetown University), одному з найстаріших католицьких університетів США, девіз доповнений закінченням «inque hominum salutem» (укр. і спасіння людства)[1]

У багатьох англійських школах (з єзуїтською традицією) студентів просять написати абревіатуру AMDG зверху на своїх паперах, щоби нагадати їм, що навіть шкільні заняття призначені Для більшої слави Божої.

A.M.D.G. часто включалася в підпис покійного папи римського Івана Павла II[2] і Йоганна Себастьяна Баха.[3]

Вислів часто використовується у парафразах: «Ad majorem hominis gloriam» — Для більшої слави людини, «Ad majorem censurae gloriam» — Для більшої слави цензури и т. д.

Існують різні несуттєві модифікації цієї фрази, наприклад довша форма «Omnia ad maiorem Dei gloriam» (укр. Все Для більшої слави Божої). Також часто зустрічається розширення сентенції за рахунок згадки про Пресвяту Діву Марію, як вияв первинної єзуїтської побожності «Ad maiorem Dei gloriam et Beatissime Virginis Mariae honorem» (укр. — «Все Для більшої слави Божої і честі Пресвятої Діви Марії»).

Сентенція у назвах художніх творів

  • Авербах М. Н., роман «К вящей славе Господней»[4]
  • Gorgoroth, музичний альбом «Ad Majorem Sathanas Gloriam»
  • Slaughter, альбом «Revolution», пісня «Ad-Majorem-Dei-Gloriam»
  • Juan Antonio Ruiz, пісня «Ad Majorem Dei Gloriam»[5]
  • Matthew Ferraro, хорал «Ad Majorem Dei Gloriam» (English version)[6]
  • Serendipity, альбом «Ad Majorem Dei Gloriam»[7]
  • Manoling Francisco, альбом «To Love and Serve», пісня «Ad Majorem Dei Gloriam»[8]
  • Benjamin Britten, книга «Ad Majorem Dei Gloriam»[9]
  • Steven Speray, книга «Baptism of Desire or Blood (A Defense in Brief Ad Majorem Dei Gloriam)»[10]

Примітки

  1. Billingsley, Hillary (2001-03-23). O’Donovan Praises ‘Passion of Ideas’ in Speech. The Hoya. Архів оригіналу за 10 грудня 2007. Процитовано 8 грудня 2007.
  2. Catholic.net. Man of the Year: John Paul II. Процитовано 8 грудня 2007.
  3. PCUSA.org: A.M.D.G. — Michael L. Lindvall, The Brick Presbyterian Church in the City of New York(A sermon on the subject of this motto.); Retrieved on December 18, 2006.
  4. роман «К вящей славе Господней»[недоступне посилання з лютого 2019]
  5. Архівована копія. Архів оригіналу за 5 вересня 2008. Процитовано 5 вересня 2008.
  6. http://www.boosey.com/shop/prod/Ferraro-Matthew-Ad-Maiorem-Dei-Gloriam-SATB-Piano-or-organ-English/919549
  7. http://www.sainwales.com/store/sain/sain-scd-2503
  8. Архівована копія. Архів оригіналу за 6 червня 2010. Процитовано 2 січня 2011.
  9. Архівована копія. Архів оригіналу за 16 грудня 2010. Процитовано 2 січня 2011.
  10. http://www.paperbackswap.com/book/browser.php?all_ti=Ad+Majorem+Dei+Gloriam

Бібліографія

  • Ludwik Grzebień, Encyklopedia wiedzy o jezuitach, Kraków 1996; wersja on-line
  • Jakub Kołacz, Słownik języka i kultury jezuitów polskich, Kraków 2006

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.